facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 11 gru, 2016
- brak komentarzy
Mieszanka pogodowa. Szybkie ochłodzenie, ocieplenie, mgły i stratus. W końcu dużo Słońca. Prognoza pogody i optycznie w niebo 12.12.2016r. – 18.12.2016r.

Za nami kolejny, mocno zmienny pogodowo tydzień. Zima meteorologiczna jest już w kalendarzu od 1-go grudnia, a na zewnątrz mamy typową, listopadową pluchę z dużym zachmurzeniem, porywistym wiatrem i opadami deszczu. Temperatury w ciągu tygodnia, pokazały nawet 14 stopni C, m.in. na Dolnym Śląsku. Święta zbliżają się coraz większymi krokami, a prognozy pogody są nadal niestabilne. Największe prawdopodobieństwo śnieżnych Świąt, występuje tradycyjnie na północnym-wschodzie kraju, na krańcach wschodnich i oczywiście w górach. Reszta Polski raczej nie będzie mieć świątecznej pokrywy śnieżnej. Za tydzień będzie już można znacznie więcej i dokładniej napisać coś na ten temat. Tymczasem przed nami kolejne, dynamiczne oblicze pogody. Po przejściu dosyć aktywnego frontu, czeka nas szybkie ochłodzenie. Następnie przebrniemy przez kolejne ocieplenie, aż po połowie tygodnia, dostaniemy się pod wpływ wyżu, który przyniesie nam dosyć duże, nocne spadki temperatury, ale też bardzo dużo pogodnego nieba.

Poniedziałek, 12 grudnia 2016
Nowy tydzień przywitamy z frontem atmosferycznym, który będzie przemieszczać się z północy na południe. Przyniesie on opady deszczu, który może przechodzić (nie wszędzie) w deszcz ze śniegiem i sam śnieg. Przyczyną tego będzie systematyczny spadek temperatury. Po przejściu tego frontu, od północy szybko będzie się przejaśniać i rozpogadzać tak, że w drugiej połowie dnia, pochmurne niebo, pozostanie na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu. Ciekawie będzie wyglądać rozkład temperatur ponieważ front ściągnie do nas zimne, arktyczne powietrze. Otóż, im bliżej południa, tym będzie ona niższa (z reguły jest na odwrót). W poniedziałek odnotuje się od -4 stopni C na północnym wschodzie, -2 do 0 stopni C od Zatoki Gdańskiej i Kujaw po północne i wschodnie Mazowsze, do 4-6 stopni C na zachodzie i południu. Wiatr umiarkowany, zachodni skręcający na północny i północno-wschodni.

Wtorek, 13 grudnia 2016
We wtorkowy poranek, możemy liczyć na mnóstwo rozpogodzeń, co w połączeniu z napływem arktycznego powietrza, daje przepis na silne spadki temperatury. Pojawią się też mgły radiacyjne. W większości kraju słupek rtęci obniży się poniżej -5 stopni C. Jednak w ciągu dnia, szybko przejdzie ona na wartości dodatnie ponieważ będzie się do nas zbliżać zmiana pogody w postaci ocieplenia, które najwcześniej zaznaczy się w zachodniej połowie kraju. Dzień powinien być jeszcze pogodny. Wieczorem, chmur zacznie przybywać na zachodzie Polski i wybrzeżu. Temperatura maksymalna od -2, -1 stopnia C na wschodzie, w Małopolsce i Mazowszu, ok. 0-1 stopnia C w głębi kraju do 3-4 stopni C na krańcach zachodnich i Dolnym Śląsku.

Środa, 14 grudnia 2016
Tak jak w poniedziałek, tak i w środę, z północy na południe będzie przemieszczać się front atmosferyczny. Najpierw da on nam opady śniegu, które będą przechodzić w deszcz, przejściowo marznący, powodujący gołoledź. Zacznie się ocieplać i dlatego odnotuje się około 0-2 stopni C na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce i Górnym Śląsku. Na pozostałym obszarze odwilż do 3-5 stopni C, a na północy ma być jeszcze cieplej – do nawet 6-7 stopni C nad samym morzem.

Czwartek, 15 grudnia 2016
W czwartek, po przejściu frontu, czeka nas kolejna zmiana pogody. Znajdziemy się w centrum wyżu, który jednak może nam zaoferować niskie, szare chmury stratus i mgły. Tym samym, słońca może być jak na lekarstwo lub w ogóle. W takich warunkach będzie chłodno – tylko około 0-2 stopni C. Jeżeli gdzieś Słońce przebije się przez chmury to temperatury powinny wskazać od 3 do 5 stopni C na plusie. Za to zdecydowanie spadnie siła wiatru.

Piątek, 16 grudnia 2016
Miejscami, mgły i stratusy, utrzymają się również w godzinach nocnych. Dzięki temu, temperatury nie powinny być niskie, w granicach od 0 do -2, -3 stopni C. Tam, gdzie pojawią się rozpogodzenia, może być o 1, 2 stopnie C mniej. W ciągu dnia ma być od -1/1 stopnia C na północy i wschodzie do 3-4 stopni C na Śląsku i w zachodniej Małopolsce. Najwięcej szans na słońce będzie w regionach południowych, czyli tam, gdzie najcieplej. Im dalej na północ, tym więcej chmur, możliwe słabe opady mżawki.

Weekend, 17-18 grudnia 2016
Weekend zapowiada się najchłodniejszy na wschodzie kraju. W dzień będzie tam około zera stopni C, na zachodzie i wybrzeżu w niedzielę ma być nawet ponad 5 stopni C. Za to powinno być bardzo dużo pogodnego nieba. To będzie prawdopodobnie wstęp do kolejnego, mocnego ocieplenia, czekającego nas przed świętami. W następnym tygodniu ma być ponownie nawet 10 stopni na plusie.

OPTYCZNIE W NIEBO 12.12.2016r. – 18.12.2016r.

13.12.2016r. – godz. 04:31, koniunkcja Aldebaran – Księżyc w odległości – 0°27,

14.12.2016r. – godz. 00:05, faza Księżyca – pełnia,

17.12.2016r. – godz. 01:55, koniunkcja Praesepe – Księżyc w odległości – 3°59,

18.12.2016r. – godz. 17:59, koniunkcja Regulus – Księżyc w odległości – 0°59.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.