facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 08 sie, 2021
- brak komentarzy
Mniej opadów, więcej słonecznej aury i wyższe temperatury, niektóre poranki chłodne. Prognoza pogody i optycznie w niebo 09.08.2021r. – 15.08.2021r.

Mniej opadów, więcej słonecznej aury i wyższe temperatury, niektóre poranki chłodne.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 09.08.2021r. – 15.08.2021r.

Za nami bardzo ciekawy z meteorologicznego punktu widzenia lipiec. Jego podsumowanie opublikuję mniej więcej w połowie miesiąca, ale wstępnie można napisać, że: “Wg wstępnych oszacowań średnia obszarowa anomalia temperatura lipca 2021 w Polsce (okres referencyjny 1991-2020) wyniosła +2.12°C i był to drugi najcieplejszy lipiec w serii pomiarowej 1781-2021 (po lipcu 2006 – +3.05°C i zaraz przed lipcem 2010 – +2.07°C).

We wschodniej części kraju był to miejscami lipiec rekordowo ciepły. Na tak wysoką anomalię miesięczną złożyły się przede wszystkim wyjątkowo ciepłe noce. W wielu miejscach średnia miesięczna temperatura minimalna była najwyższa nie tylko dla lipca, ale i dla dowolnego miesiąca od 1951 roku”. 

Źródło: https://blog.meteomodel.pl/lipiec-2021-wstepnie/

Niemniej ciekawie zapisuje się mijający tydzień, w którym przeszły bardzo obfite opady deszczu w niektórych regionach Polski południowej, centralnej, wschodniej i północno-wschodniej. Wystąpiła ogromna dysproporcja w sumach opadów w skali całego kraju. Były takie miejsca, gdzie spadło ponad 100 mm deszczu (np. okolice Krakowa, co spowodowało wystąpienie powodzi błyskawicznej w części miasta) i obszary, gdzie praktycznie w ogóle nie padało. Najmniej opadów notuje się w części regionów Polski zachodniej i północno-zachodniej.

Źródło danych: IMGW-PIB; autor mapy: https://meteomodel.pl

Źródło danych: IMGW-PIB; autor mapy: https://meteomodel.pl

Taka sytuacja jest już obserwowana od kilku tygodni, w związku z czym część terenów i ich powierzchni ma znaczny nadmiar opadów, a w innych notuje się na dużą skalę niedobór deszczówki, przez co pojawiła się susza rolnicza, o której można przeczytać w najnowszym Klimatycznym Bilansie Wodnym. 

W ósmym okresie raportowania tj. od 1 czerwca do 31 lipca 2021 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -111,9 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 23,9 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 V-20 VII).

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Największy deficyt wody notowany był w dalszym ciągu na obszarze: Równiny Białogardzkiej, środkowej części Wybrzeża Słowińskiego, na Wysoczyźnie Damnickiej, na Pojezierzu Kaszubskim, Żuławach Wiślanych, we wschodniej części Kotliny Gorzowskiej, środkowej części Pojezierza Wielkopolskiego oraz we wschodniej części: Niziny Wielkopolskiej, Polesia Wołyńskiego, w północnej części Wyżyny Wołyńskiej i na Płaskowyżu Rybnickim od -200 do -259 mm.

Mniejsze niedobry wody notowano na Wyżynie Przedborskiej, Wyżynie Kieleckiej, w zachodniej i wschodniej części Pojezierza Południowopomorskiego, w zachodniej części Wzniesień Południowomazowieckich, na Pojezierzu Ełckim, w południowej i północnej części Niziny Północnopodlaskiej, na Polesiu Lubelskim, Nizinie Śląskiej oraz w północnej części Kotliny Sandomierskiej od -120 do -199 mm. Na pozostałym terytorium kraju niedobory wody były mniejsze od -50 mm do -119 mm.

W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w obecnym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

Susza rolnicza występowała na terenie województw:

 • pomorskiego,
 • zachodniopomorskiego,
 • wielkopolskiego,
 • mazowieckiego,
 • kujawsko-pomorskiego,
 • śląskiego,
 • warmińsko-mazurskiego,
 • lubelskiego,
 • podkarpackiego,
 • łódzkiego,
 • świętokrzyskiego,
 • lubuskiego,
 • opolskiego,
 • podlaskiego,
 • dolnośląskiego,
 • małopolskiego.

Susza występowała w trzynastu uprawach:

 • kukurydzy na ziarno,
 • kukurydzy na kiszonkę,
 • krzewów owocowych,
 • roślin strączkowych,
 • warzyw gruntowych,
 • zbóż jarych,
 • tytoniu,
 • truskawek,
 • zbóż ozimych,
 • chmielu,
 • ziemniaka,
 • drzew owocowych,
 • buraka cukrowego.

Mapa KBW i źródło: https://susza.iung.pulawy.pl/kbw/2021,08/

Warto jeszcze wspomnieć, że przełom lipca/sierpnia to statystycznie najcieplejszy okres w roku, który w tym sezonie zaczął się nietypowo, ponieważ przyszło kilkudniowe i dość głębokie ochłodzenie, czego nie notowano w skali całego kraju przez wiele lat. W nadchodzącym tygodniu pogoda wciąż będzie dość zmienna, ale opadów będzie mniej, temperatury wzrosną, będzie też dużo więcej pogodnego nieba.

Poniedziałek, 9 sierpnia 2021

W nocy z niedzieli na poniedziałek prognozowane są opady deszczu i burze w regionach wschodnich, południowych i środkowych, natomiast w pierwszej części dnia zjawiska te wystąpią lokalnie na wschodzie, północy Mazowsza, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz na Lubelszczyźnie. Pogoda będzie się stabilizować, ponieważ Polska zacznie dostawać się pod wpływ układu podwyższonego ciśnienia.

W pozostałych częściach kraju od samego rana będzie słonecznie i sucho, a przewaga błękitnego nieba utrzyma się do wieczora. Jedynie po południu, lokalnie na Warmii i Podlasiu oraz pod koniec dnia na Pomorzu Zachodnim, gdzie w niewielkim stopniu zwiększy się chwiejność termodynamiczna, mogą pojawić się przelotne opady deszczu.

Wartości na termometrach będą wyrównane w całym kraju, na poziomie od 23 do 25 stopni C. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu i początkowo na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz wschodzie Mazowsza nieco silniejszy, zachodni i południowo-zachodni, w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz Lubelszczyźnie także północno-zachodni.

Wtorek, 10 sierpnia 2021

We wtorek od zachodu dotrze do Polski chłodny front atmosferyczny. W związku z tym, w środowisku energii chwiejności termodynamicznej zaczną rozwijać się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu oraz lokalnymi burzami, które mogą pojawiać się praktycznie wszędzie, oprócz województw wschodnich, gdzie powinna panować spokojniejsza aura ze zdecydowaną przewagą słońca.

W czasie burz prognozowany jest silniejszy wiatr i intensywny deszcz. Zrobi się cieplej – na termometrach prognozuje się od 23-24 stopni C na północnym wschodzie i Pomorzu Zachodnim do 25-27 stopni C na pozostałym obszarze. Wiatr umiarkowany, w czasie burz chwilami silniejszy, przeważnie południowo-zachodni.

Środa, 11 sierpnia 2021

W środę południowo-zachodnie i środkowe regiony naszego kraju dostaną się pod wpływ pogodnej strefy podwyższonego ciśnienia, która w kolejnych dniach przyniesie do Polski dużo pogodnego nieba i wyższe wartości na termometrach. Modele wskazują, że środa ma być w tych regionach zdecydowanie pogodna, bez opadów i burz.

  Natomiast na północy i wschodzie oraz południowym wschodzie, a zwłaszcza w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu w środowisku wysokiej energii chwiejności termodynamicznej będą się piętrzyć i rozwijać chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu i burzami, podczas których mogą pojawić się silniejsze podmuchy wiatru. Najchłodniej będzie na Podlasiu i wybrzeżu wschodnim – od 19 do 21 stopni C, nad resztą Polski przeważnie od 22 do 24 stopni C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

Czwartek, 12 sierpnia 2021

W czwartek na pogodę w Polsce będzie miał wpływ układ wysokiego ciśnienia. Dzięki temu prawie wszędzie się rozpogodzi, jedynie na północnym wschodzie mogą jeszcze występować przelotne opady deszczu, które stopniowo będą zanikać. Poranek będzie rześki, ponieważ na przeważającym obszarze kraju odnotuje się od 10 do 13 stopni C. W ciągu dnia ociepli się do 20-21 stopni C nad samym morzem, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu, 22-24 stopni C w głębi kraju i 25-26 stopni C na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół północno-zachodni.

Piątek, 13 sierpnia 2021

Piątkowy poranek także będzie rześki, z podobnymi wartościami na termometrach co dobę wcześniej. W dzień, praktycznie w całym kraju zapowiada się dominacja wyżowej pogody. Chmury, które lokalnie się pojawią będą niewielkie i nie przyniosą opadów. Temperatury wyniosą od 24-25 stopni C na północnym wschodzie oraz Podkarpaciu do 28-29 stopni C na zachodzie oraz na Kujawach. Wiatr słaby i umiarkowany, z południa i południowego-zachodu.

Weekend, 14-15 sierpnia 2021

W sobotę modele prognozują również dominację wyżowej, słonecznej i bardzo ciepłej pogody. Miejscami pojawi się upał. Na termometrach odnotuje się 26-27 stopni C na wschodzie, w centrum na poziomie 28-29 stopni C, natomiast na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku w przedziale 30-32 stopni C.

Pod koniec dnia od zachodu ma wtargnąć front atmosferyczny z burzami i przelotnymi opadami deszczu. W niedzielę front będzie się przemieszczał w głąb kraju, dlatego najwyższe wartości na termometrach mają być odnotowane na wschodzie Polski. Na chwilę obecną trudno wskazać, jak silne będą zjawiska burzowe i w których regionach wystąpią z największą intensywnością.

OPTYCZNIE W NIEBO 09.08.2021r. – 15.08.2021r.

09.08.2021r. – godz. 07:45 – koniunkcja – Księżyc i Merkury w odległości 3°13`;

10.08.2021r. – godz. 05:42 – koniunkcja – Księżyc i Mars w odległości 4°00`;

11.08.2021r. – godz. 12:16 – koniunkcja – Księżyc i Wenus w odległości 3°54`;

11/12.08.2021r. – duża aktywność meteorów z roju Perseidów;

12/13.08.2021r. – maksimum meteorów z roju Perseidów (ZHR: ~100!);

13/14.08.2021r. – duża aktywność meteorów z roju Perseidów;

15.08.2021r. – godz. 17:21 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.