facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 12 kwi, 2020
- 2 komentarze
Mocne ochłodzenie, szybkie ocieplenie i lżejsze ochłodzenie. Opadów bardzo mało lub wcale. Prognoza pogody i optycznie w niebo 13.04.2020r. – 19.04.2020r.

Mocne ochłodzenie, szybkie ocieplenie i lżejsze ochłodzenie. Opadów bardzo mało lub wcale.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 13.04.2020r. – 19.04.2020r.

Tak przedstawia się obecnie mapa zagrożenia pożarowego w polskich lasach na dzień 12 kwietnia 2020 roku. Zatem wiosenny, silny pochód suszy 2020 to już fakt i nawet, gdyby zakaz wstępu do lasów nie został wprowadzony z powodu koronawirusa, można by go wprowadzić z uwagi na ekstremalne zagrożenie pożarowe.

Źródło: https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie 0-7 cm także nie napawa optymizmem. Przy takim deficycie wody, płytko wysiane nasiona bez podlewania albo solidnych opadów raczej ugotują się niż wykiełkują. A mamy przecież dopiero kwiecień…

Źródło: https://agrometeo.pogodynka.pl/monitoring/rozklad_opadow

Po lutowych opadach nie ma już śladu, przez co pojawiają się w Internecie opinie, że były one niepotrzebne, ponieważ i tak mamy już suszę. Jednak gdyby również luty był bardzo suchy, sytuacja byłyby jeszcze poważniejsza. Oczywiście najlepsze wyjście to śnieżna zima i rozległe, kwietniowe roztopy, ale takiej nie doczekaliśmy się w tym sezonie.

Nie tylko susza staje się ponownie tematem numerem jeden w pogodzie. Drugim wrogiem upraw dla ogrodników, hodowców i rolników to przymrozki, które praktycznie codziennie pojawiają się w niektórych miejscach kraju. Niestety, w przyszłym tygodniu także ich doświadczymy i to w sporej części Polski.

Za to większych opadów deszczu nadal nie widać i nawet najdalsze prognozy, sięgające swoim horyzontem czasowym do końca kwietnia wskazują na przepychankę ciepłych i zimnych mas powietrza, ale pod panowaniem rozległych wyżów.

W tej sytuacji można łudzić się, że maj okaże się łaskawszy i przyniesie więcej opadów, ale dopiero pod koniec kwietnia będzie można bardziej wiarygodnie spojrzeć na prognozy pogody na pierwszą część piątego miesiąca w roku. Póki co, czeka nas suchy tydzień z szybkim i znacznym ochłodzeniem, następnie równie szybkim ociepleniem i ponownym ochłodzeniem.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 13 kwietnia 2020

Już podczas najbliższej nocy wejdzie do nas front chłodny związany z niżem znad Finlandii. Jutro będzie się on przemieszczał w głąb kraju. W godzinach przedpołudniowych przelotne opady deszczu prognozowane są na Podlasiu, Mazowszu, w centrum, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, a po południu opadów można spodziewać się też na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, Lubelszczyźnie, w Małopolsce, w Górach Świętokrzyskich i na Podkarpaciu. Lokalnie wystąpią burze, które miejscami mogą mieć silniejszy przebieg z porywami wiatru do 70-80 km/godz. i deszczem do 10-15 mm (miejscami z gradem).

Po przejściu frontu na północy i północnym zachodzie, a po południu na zachodzie oraz w centrum kraju pojawią się przejaśnienia, a opady zaczną zanikać. Jednak na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie wskutek zwiększenia pionowego gradientu temperatury, po południu ponownie należy spodziewać się wzrostu zachmurzenia i wystąpienia przelotnych i niewielkich opadów deszczu, a pod koniec dnia deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej. Z północnego-zachodu zacznie napływać coraz zimniejsze powietrze.

Jeszcze przed frontem na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich i na południu Mazowsza słupki rtęci wzrosną do 20-23 stopni C, ale już na Dolnym Śląsku, w centrum czy na Podlasiu nie będzie więcej niż 14-17 stopni C. W tych regionach najwyższe temperatury prognozowane są przed południem. Natomiast w Wielkopolsce, na Kujawach, Pomorzu czy Warmii temperatury maksymalne będą się kształtować w przedziale 7-10 stopni C. W całym kraju wzrośnie prędkość wiatru, na wybrzeżu nawet do 80 km/godz., z północnego-zachodu, tylko na południu i wschodzie jeszcze z południowego-zachodu.

Wtorek, 14 kwietnia 2020

We wtorek front opuści nasz kraj, ale zrobi się bardzo zimno. O poranku w całym kraju, za wyjątkiem wybrzeża i krańców południowo-wschodnich będzie około zera stopni C, a przy gruncie wystąpią przymrozki. W ciągu dnia prognozuje się od 6-7 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie, 8-9 stopni C w centrum, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu do 10-11 stopni C na zachodzie kraju.

Na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku będzie pogodnie i sucho, nad resztą Polski, w zimnym powietrzu arktycznym rozwiną się chmury kłębiaste i głównie na północnym wschodzie, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu prognozuje się wystąpienie niewielkich i przelotnych opadów deszczu, a miejscami również deszczu ze śniegiem lub krupy śnieżnej. Wiatr umiarkowany, okresami silniejszy, północno-zachodni.

Środa, 15 kwietnia 2020

W środę na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz na północy Mazowsza wzrośnie zachmurzenie i lokalnie wystąpią niewielkie i przelotne opady deszczu. Nad resztą kraju, zwłaszcza na zachodzie, południu oraz w centrum wpływ na pogodę będzie miał wyż znad Niemiec, dlatego w tych regionach prognozuje się dużą ilość słonecznych chwil, jednak w całym kraju może dokuczać silniejszy północno-zachodni i zachodni wiatr, osiągający w porywach do 55-60 km/godz.

Rano wystąpią przymrozki na wschodzie i południu kraju od -4 do -1 stopnia C, w ciągu dnia będzie od 6 stopni C na północnym wschodzie, 10-12 stopni C na Pomorzu Gdańskim, w centrum, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Opolszczyźnie do 13-15 stopni C na zachodzie oraz na południowym zachodzie.

Czwartek, 16 kwietnia 2020

W czwartek nastąpi zmiana pogody. Napłynie bardzo ciepłe i suche powietrze, przez co na niebie dominować będzie błękit i Słońce. Temperatura wzrośnie do 20-23 stopni C. Nieco chłodniej będzie na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy Wielkopolski i Mazowsza – tam 15-18 stopni C, nad samym morzem 10-12 stopni C. Cały czas odczuwalny będzie umiarkowany wiatr z zachodu i północnego-zachodu, przez co proces osuszania gleby spotęguje się.

Piątek, 17 kwietnia 2020

W piątek na północy kraju ponownie zrobi się chłodniej – tam odnotuje się w przedziale 8-10 stopni C, a im dalej na południe, tym cieplej – na Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu czy na Roztoczu 16-19 stopni C. Wszędzie dominacja suchej i słonecznej pogody. Niewielkie, symboliczne opady mogą wystąpić jedynie na północnym wschodzie kraju.

Weekend, 18-19 kwietnia 2020

Następny weekend nie przyniesie jakichś większych zmian w pogodzie. Nadal prognozuje się okupację stacjonarną wyżu, który będzie zaciągał do Polski dość zimne powietrze z północy. Poranki z przymrozkami na większym obszarze kraju, a w dzień odnotuje się przeważnie od 9-11 stopni C na północy do 12-15 stopni C w głębi kraju i 16-17 stopni C na zachodzie i południu. Wciąż słonecznie i bardzo sucho.

OPTYCZNIE W NIEBO 13.04.2020r. – 19.04.2020r.

15.04.2020r. – godz. 00:56 – faza Księżyca – ostatnia kwadra,

15.04.2020r. – godz. 01:48 – Księżyc i Jowisz w odległości – 2°00`;

15.04.2020r. – godz. 12:21 – Księżyc i Saturn w odległości – 2°27`;

16.04.2020r. – godz. 07:42 – Księżyc i Mars w odległości – 1°58`.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //12 kwi 2020

  Witajcie Towarzyszu
  Coś mi się wydaje, że będziemy musieli wywalić Towarzysza Szuwarka na bezterminowy urlop bezpłatny bo to co się wyprawia to jest katastrofa.
  Pozdrawiam serdecznie

  • Paweł Lenart //14 kwi 2020

   Według wstępnych prognoz pogody, maj ma być bardzo suchy. Niemniej, nawet w pandemii niszczenie przyrody trwa w najlepsze…