facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 cze, 2018
- brak komentarzy
Mocno zróżnicowana pogoda pod względem temperatury i opadów. Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.06.2018r. – 01.07.2018r.

Przeskok z lata do jesieni. Tak można scharakteryzować przebieg pogody w mijającym tygodniu. Właściwie od początku kwietnia tego roku nie mieliśmy tak raptownej zmiany pogody w tak krótkim czasie. W ciągu dnia nasunął się zimy front, który wyparł duszne i gorące powietrze. Jak napisali Gospodarze portalu METEOPROGNOZA.PL:

“Front chłodny przechodzi właśnie przez Polskę przynosząc burze i przelotny deszcz. Strefa wkracza nad Mazowsze i Ziemię Opolską. Na północy mocno wieje – w Kmiecinie (powiat nowodworski) zarejestrowano ok. 97 km/h, ale nie tylko – w Płocku i Poznaniu 93 km/h, w Elblągu 86 km/h. Występuje duży kontrast termiczny – w Dobrogoszczy jedna z najwyższych w tym miesiącu zmierzonych temperatur – ponad 33 stopni, a na Pomorzu już tylko nieco ponad 12ºC”.

Źródło i mapy temperatur: https://ems.meteoprognoza.pl/2018/06/21/ponad-20-stopni-kontrastu-termicznego-w-polsce/

Jedna sprawa niepokoi jednak najbardziej. To wciąż niskie sumy opadów. Podczas przechodzenia frontu, było wiele takich regionów, gdzie praktycznie w ogóle nie padało. Za to silny i porywisty wiatr jeszcze bardziej osusza ziemię, podrywając do góry tumany pyłu, piachu i kurzu. Od rozpoczęcia się ochłodzenia, przelotnie pada w wielu miejscach, ale to nadal bardzo mało w stosunku do potrzeb gleby i roślinności.

W prognozach pogody na najbliższy tydzień widać wreszcie większe ilości opadów, ale głównie w regionach, które do tej pory otrzymywały ich najwięcej. Czy przełom czerwca/lipca okaże się też przełomowy dla wielotygodniowej posuchy? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie z uwagi na dosyć zmienne prognozy modeli i dynamikę pogody. Dzień po dniu będzie się wszystko klarować.

Warto zwrócić uwagę na zdjęcia załączone do tej prognozy, które zrobiłem we Wrocławiu podczas przechodzenia czwartkowej burzy. Ilość opadów nie powaliła na kolana, ale to zawsze coś.

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 25 czerwca 2018
Nowy tydzień rozpoczniemy podobną pogodą, jaka miała miejsce w ostatnich dniach. Od samego rana na krańcach południowych, Podlasiu, Warmii i Mazurach, Kujawach, w rejonie Zatoki Gdańskiej i północy Mazowsza spodziewane są przelotne opady deszczu. Nad resztą kraju będą przejaśnienia i rozpogodzenia, ale w miarę upływu dnia także w innych regionach Polski chmur będzie przybywać. Wzrośnie energia chwiejności troposfery i pojawią się przelotne opady deszczu i lokalne burze.

Na dłuższe chwile ze Słońcem również można liczyć, przede wszystkim na zachodzie i południu. Najzimniej tam, gdzie najwięcej deszczu, czyli na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Kujawach – od 16 do 18 stopni C. W Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie nieco cieplej od 19 do 20 stopni C. Najwyższe temperatury prognozowane są na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie – średnio od 21 do 23 stopni C. Wiatr umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

Wtorek, 26 czerwca 2018
We wtorek już od rana mogą się zdarzyć przelotne opady deszczu, natomiast w związku z obecnością wilgotnego powietrza polarnomorskiego w godzinach przed i po południowych zacznie przybywać chmur kłębiastych, które zaczną się rozwijać i wypiętrzać aż do wystąpienia przelotnych opadów i burz. Ponownie najmniej opadów będzie w Wielkopolsce i na Pomorzu. Tam Słońce zdominuje niebo.

Największa konwekcja i ilość opadów skoncentruje się na wschodzie, południu oraz w centrum. Przewidywane ilości opadów pochodzenia burzowego to 15 mm. Niewykluczone są też opady gradu. Słupki rtęci wciąż będą pokazywać wartości oscylujące w granicach 20 stopni C. Trochę cieplej będzie na zachodzie, Pomorzu (z wyjątkiem obszarów nadmorskich) – tam do 22-24 stopni C. W czasie burz wiatr będzie silny, poza tym słaby i umiarkowany, na wschodzie zmienny, w pozostałych regionach północny.

Środa, 27 czerwca 2018
Dzień zapowiada się deszczowy na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu. Z powodu sporego zachmurzenia nie będzie zbyt ciepło, mniej więcej w przedziale 17-20 stopni C. Nad resztą kraju wpływ na pogodę będzie miał potężny wyż skandynawski, który rozpogodzi niebo, a temperatura ma szansę wzrosnąć do wartości 22-24 stopni C, na Kujawach, Mazowszu, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu nawet 25-26 stopni C. Wiatr umiarkowany, północno-wschodni.

Czwartek, 28 czerwca 2018
Na północnym zachodzie Polski, tj. na Pomorzu, północy Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej zdecydowana przewaga słonecznej i ciepłej pogody. Na samym wybrzeżu prognozuje się około 18-20 stopni C, za to w głębi lądu słupki rtęci mają szansę wskazać nawet 26-27 stopni C. W pozostałych regionach pogodę zdominuje deszczowy front przemieszczający się z południowego-wschodu na północny-zachód.

Najbardziej mokro będzie na Śląsku, w Małopolsce, w centrum i północnym wschodzie, gdzie miejscami spadnie od 20 do 30 mm deszczu, a w regionach podgórskich nawet 50 mm. Na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i wschodzie Mazowsza pojawią się burze z gradem. Na Śląsku ma być najchłodniej, około 18-20 stopni C, na wschodzie od 22 do 24 stopni C.

Piątek, 29 czerwca 2018
W piątek na północy i północnym zachodzie w dalszym ciągle znaczna przewaga słonecznych chwil, sucho i najcieplej, do 27-28 stopni C. W tych rejonach susza będzie się pogłębiać. Dla kontrastu – na południu i wschodzie umiarkowane temperatury na poziomie 22-25 stopni C i możliwe przelotne opady deszczu oraz burze. W trakcie burz opady mogą być bardzo silne.

Weekend, 30 czerwca – 1 lipca 2018
Na ten moment, prognozy pogody na przyszły weekend wskazują na rozbudowywanie się wyżu. To spowoduje, że od zachodu zacznie dominować słoneczna pogoda, obejmując coraz większy obszar kraju. Jeszcze tylko w sobotę na wschodzie zagrzmi i popada, ale nad resztą Polski powinno zacząć się rozpogadzać. W niedzielę już wszędzie słonecznie i przyjemnie ciepło, na zachodzie nawet do 27 stopni C.

OPTYCZNIE W NIEBO 25.06.2018r. – 01.07.2018r.

27.06.2018r. – godz. 15:28 – Saturn w opozycji,

28.06.2018r. – godz. 05:34 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 1°47`,

28.06.2018r. – godz. 06:53 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.