facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 09 kwi, 2018
- brak komentarzy
Moje TOP 13 okazów dendroflory parku w Oławie. 9) Dąb szypułkowy przy Termach Jakuba.

Drzewo nr 9. w moim TOP 13 okazów dendroflory parku w Oławie to bliski sąsiad pokazanego ostatnio i opisanego dębu szypułkowego przy starym basenie. Rośnie on naprzeciw Term Jakub, tuż przy parkowej siłowni i placu zabaw.

Pierwszą, charakterystyczną cechą tego pięknego drzewa jest jego pochyłość. O ile dąb przy starym basenie odznacza się pionowym pokrojem, o tyle bohater dziesiejszego artykułu mocno się pochylił i rośnie sobie w ten sposób w najlepsze. Ową pochyłość dobrze widać idąc od strony Term Jakuba.

Drzewo wykształciło szeroką, nieco kopulastą koronę i niezbyt długi pień, co wskazuje, że dorastało na otwartej przestrzeni. Pień dźwiga kilka imponujących, solidnych konarów, których wielkość najlepiej widać podchodząc tuż pod dostojnego dęba i zerkając w górę.

Już od samego początku, odkąd zacząłem baczniej przyglądać się drzewom oławskiego parku, dąb ten przyciągał mnie swoim ogromem i majestatem. W pełnym ulistnieniu, które obficie pokrywa dęba, drzewo prezentuje się okazale. Przy obecnej, ciepłej pogodzie i eksplozji wegetacji, dąb powinien być zielony gdzieś za 3 tygodnie.

Warto zwrócić uwagę, że w bezpośrednim sąsiedztwie drzewa rośnie drugi dąb, który wielkością pnia nie ustępuje pochylonemu “szefowi”. Ma jednak straszliwie zredukowaną koronę, liczne ubytki w korze oraz charakterystyczne ślady żerowania kozioroga dębosza i znajduje się w fazie zamierania. Oprócz niego, w pobliżu “dogorywają” jeszcze dwa inne dęby szypułkowe, z których jeden już całkowicie usechł w zeszłym roku.

Pień dębu opisanego dzisiaj także ma ślady żerowania kozioroga dębosza. W 2014 roku miałem okazję na własne oczy zobaczyć tego ogromnego chrząszcza. Niestety nie miałem przy sobie aparatu aby uwiecznić go na zdjęciu. Zaobserwowałem ciekawostkę – do chrząszcza chciał się dobrać szpak, ale po kilku nieudanych próbach złapania go w dziób i zdecydowanym sprzeciwie kozioroga, ptak zrezygnował z łupu i odleciał.

Obwód pierśnicowy drzewa wynosi 474 cm, mierząc zgodnie z zasadami dendrometrii – czyli odmierzając wysokość 130 cm od najwyższego punktu od podstawy pnia. Subtelną ciekawostką jest też lekki skręt włókien na pniu wokół własnej osi.

W dolnej części drzewa widać chirurgiczne ślady usunięcia niektórych konarów. Na szczęście nie wpływa to zbytnio na piękno drzewa, które jest jednym z najpiękniejszych okazów dębu szypułkowego na terenie miasta Oława. Takich znamienitych egzemplarzy w mieście jest zaledwie kilka.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.