facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 15 cze, 2016
- brak komentarzy
Na półmetku konkursu Drzewo Roku 2016 prowadzą dęby.

dabMiedzyrzecDab_Jozef

Dzisiaj mija półmetek w konkursie organizowanym przez Klub Gaja na Drzewo Roku 2016. Gdyby dzisiaj miał być ogłoszony zwycięzca to byłby to przepiękny Dąb w Międzyrzecu Podlaskim – (woj. lubelskie). Nie ma się co dziwić, wystarczy spojrzeć na drzewo i na jego szeroką, obficie ulistnioną i rozłożystą koronę. Na ten moment ma on 1784 głosy. Międzyrzeckiemu dębowi “depcze” po korzeniach Dąb Józef – Wiśniowa (woj. podkarpackie) z 1692 głosami. Drzewa te wyraźnie zostawiły w tyle pozostałych finalistów.

lipa-jadwigasurmia

Trzecie miejsce na półmetku drzewnego peletonu zajmuje obecnie Lipa Jadwiga – Szubin (woj. kujawsko-pomorskie), która zgromadziła już 515 głosów. Tuż za nią jest Surmia Gracja – Jastrzębie – Zdrój (woj. śląskie) z 506 głosami. Na samym końcu natomiast ex aequo są Grusza Matula – Mikołów (woj. śląskie) i Platan w Dobrzycy – Dobrzyca (woj. wielkopolskie), które mają po 80 oczek. O ile prowadzenie dębów i ludzka słabość do tych wspaniałych drzew nie dziwi, to kompletnym zaskoczeniem dla mnie jest tak mała ilość głosów na Platana w Dobrzycy, który jest jednym z najgrubszych i najpiękniejszych drzew tego gatunku w Polsce.

Drzewo, na które ja oddałem głos – Lipa Humboldta – Dyszno (woj. zachodniopomorskie) plasuje się obecnie na 6 pozycji z 333 głosami. 

Dla przypomnienia podaję, że w tegorocznej edycji Drzewa Roku na każde drzewo biorące udział w konkursie można równocześnie zagłosować na dwa sposoby – poprzez stronę internetową oraz wysyłając SMS. Po zakończeniu głosowania suma głosów otrzymanych w obu głosowaniach przez poszczególne drzewa wyłoni zwycięzcę konkursu Drzewo Roku 2016.

Głosowanie internetowe – możesz zagłosować tylko jeden raz z danego adresu e-mail na  www.drzeworoku.pl

Głosowanie SMS – możesz zagłosować wielokrotnie – więcej informacji na  https://drzeworoku.pl/glosowanie-sms.html

CIMG2386

Drzewa-finaliści tegorocznej edycji zostali wyłonieni przez jury konkursu, złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew, spośród  blisko100 zgłoszeń, które napłynęły z całej Polski. Teraz wspólnie wyłonimy najważniejsze, najciekawsze, najbardziej lubiane przez społeczności drzewo w naszym kraju. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim prof. Jan Miodek.

CIMG2759

Konkursu Drzewo Roku ma na celu zwrócenie uwagi na ciekawe drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy wiek drzew, ale ich historia i związki z ludźmi. Szukamy drzew, które stały się integralną częścią lokalnej społeczności – podkreśla Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.