facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 18 lip, 2016
- brak komentarzy
Na Straży Drzew. Bardzo ważna inicjatywa wrocławskiej Fundacji Ekorozwoju.

7d15dff5d2d69cbbe60f6020656aaacf

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wrocławska Fundacja Ekorozwoju, znana między innymi z wieloletnich, pozytywnych działań na rzecz wspierania rozwoju w zgodzie z naturą poprzez aktywną współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi, jednostkami administracji samorządowej, regionalnej i państwowej, wyższymi uczelniami oraz innymi uczestnikami szeroko rozumianej działalności proekologicznej, w środę 13 lipca rozpoczęła zbiórkę środków na społeczny raport dotyczący wycinki drzew w miastach. Start kampanii nastąpił w znamiennym momencie – właśnie pojawiły się pomysły na likwidację w naszym kraju prawnej ochrony drzew! Tutaj możesz przeczytać artykuł Ktoś nienawidzi polskich drzew. Przeczytaj i pomóż przygotować Fundacji raport, który może być ważnym argumentem w publicznej debacie dotyczącej potrzeby ochrony drzew.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak można przeczytać w projekcie – “Spojrzymy na ręce odpowiedzialnym za drzewa – oczywiście życzliwie, ale też konkretnie: ocenimy poprawność decyzji na wycinki, sprawdzimy czy w zamian za usuwane drzewa sadzi się nowe, prześwietlimy finanse miast – sprawdzimy co się dzieje z pieniędzmi za wycięcia drzew. Na koniec przygotujemy i wydamy społeczny raport dotyczący wycinek drzew w 18 miastach wojewódzkich (w tym oddzielnie 16 dzielnic Warszawy). By przygotować raport i dostarczyć go do władz miast i społeczników walczących o drzewa brakuje nam 18437 zł.  Środki te po odjęciu prowizji dla PolakPotrafi.pl pomogą nam sfinansować:

 • przygotowanie i wysłanie wniosków o udostępnienie informacji publicznej oraz ich monitowanie,
 • wniesienie stosownych opłat za udostępnienie danych,
 • przygotowanie bazy danych do analizy statystycznej,
 • analizę danych, opracowanie końcowej wersji raportu,
 • druk i rozsyłkę raportu”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“Jeśli zbierzemy więcej środków przeznaczymy je na promocję i wdrożenie raportu o wycince drzew w miastach. Póki co myślimy, że warto dodatkowe pieniądze przeznaczyć na:
A/ promocję i nagłośnienie raportu o wycince drzew w miastach – raport bez szerszego oddziaływania niewiele będzie znaczył;
B/ organizację wspólnych spotkań z mieszkańcami i władzami miast oraz mediami – warto rozmawiać… i też promować temat
C/ ocenę kolejnych miast (i uzupełnienie społecznego raportu) – może dla Twojego miasta?

Jesteśmy też gotowi na inne Wasze propozycje działań dla drzew w miastach”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“Od wielu lat działamy dla drzew /25 lat naszej oficjalnej historii to jednak ledwo chwila dla drzew. Łączy nasz wspólny cel jakim jest poszukiwanie harmonii – w rozumieniu rozwoju w zgodzie z naturą. Szacunku dla natury i pokory wobec zmieniania świata uczą nas stare drzewa. Czasem drzewa inspirują nas też do bardziej szalonych działań w ich obronie. Oprócz raportów, potrafimy wchodzić na drzewa, organizować happeningi i kręcić śmieszne filmy w obronie drzew. Działania są ważne, ale najważniejszy jest cel – ochrona drzew. Dla nas i dla wielu innych istot. W tym i kolejnych pokoleniach. Tak właśnie tak. Nie boimy się też mówić o poważnych sprawach na serio.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

To zależy też od Was. Wszystkich, którzy kochają i podziwiają drzewa oraz pragną je chronić prosimy o wsparcie. Razem damy radę ochronić drzewa w naszych miastach. Wybraliśmy świadomie crowfunding. Ważna jest dla nas każda złotówka przekazana osobiście. Potrafimy korzystać z publicznych środków. Ale coraz bardziej widzimy, że są one uwarunkowane politycznie, obciążone biurokratycznymi procedurami i często nieefektywne. Dlatego stawiamy na obywatelskie formy finansowania. Moc jest w nas”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Więcej informacji o naszych działaniach znaleźć można na stronach internetowych np. Drogi dla Natury Na straży drzew Fundacja EkoRozwoju  Jesteśmy też na FB:  Drogi dla Natury i Fundacja EkoRozwoju na Twitterze Fundacja EkoRozwoju i w innych mediach. Preferujemy też, w zgodzie z naturą, kontakt osobisty. Zapraszamy do współpracy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Szczególnie zachęcam do wsparcia tego bardzo ważnego dla Wszystkich projektu, o którym więcej przeczytasz tutaj: https://polakpotrafi.pl/projekt/na-strazy-drzew?utm_source=addthis Każda, nawet najmniejsza pomoc jest niezwykle ważna. Jeżeli przepisy zmieniające sposób traktowania drzew wejdą w życie, dziesiątki tysięcy drzew, często bardzo sędziwych i tkwiących głęboko w świadomości lokalnych społeczności oraz urozmaicających krajobraz mogą zostać wycięte. Do tematu będę z pewnością wracać.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czym są drzewa i jaki mają one wpływ na nasze życie i otoczenie, możesz przeczytać również na moim blogu: http://server962300.nazwa.pl/dlaczego-powinnismy-zyc-wsrod-drzew-czesc-i.html    oraz    http://server962300.nazwa.pl/dlaczego-powinnismy-zyc-wsrod-drzew-czesc-ii.html

Informacje zawarte w tym artykule i zdjęcie pracowników Fundacji pochodzą ze strony Fundacji Ekorozwoju www.fer.org.pl oraz Polakpotrafi.pl, które zamieszczam za zgodą i dzięki uprzejmości Pana Piotra Tyszko-Chmielowca – Wiceprezesa Fundacji.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.