facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 10 kwi, 2023
- brak komentarzy
Na zachodzie większa zmienność w pogodzie i więcej opadów, cieplej i pogodniej na wschodzie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 10.04.2023r. – 16.04.2023r.

Na zachodzie większa zmienność w pogodzie i więcej opadów, cieplej i pogodniej na wschodzie.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 10.04.2023r. – 16.04.2023r.

Tygodniowa prognoza pogody pojawia się z jednodniowym opóźnieniem, zatem warto od razu przejść do tego, co wydarzyło się w minionym tygodniu. Przede wszystkim przeszliśmy przez głębokie ochłodzenie, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju, które najwcześniej zaczęło ustępować nietypowo, bo od wschodu. Notowano opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a na wschodzie rozwinęły się burze, miejscami z silniejszymi ulewami i gradem. Generalnie mieliśmy w pogodzie klasyczny kwiecień-plecień, z tym, że na zachodzie przeplatało głównie zimą, a na wschodzie zimą i latem.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Już koniec marca przyniósł nam solidne ochłodzenie, jednak jego kulminacja przypadła na pierwsze dni kwietnia. Najzimniejszymi dniami były 3. i 4. kwietnia.

Dopiero w środę temperatury nieco wzrosły, jednak dość silny i zimny północny wiatr, skutecznie obniżał temperaturę odczuwalną.

W czwartek zimno skumulowało się w środkowej i południowej części kraju, ale kontrast termiczny w Polsce zaczął wzrastać. W Świnoujściu odnotowano już ponad +10 stopni C. W piątek nietypowo, bo od północnego-wschodu, rozpoczęło się obecne ocieplenie.

W czasie Świąt, ocieplenie stopniowo obejmowało coraz większy obszar kraju. Stolicą chłodu pozostawało Zakopane.

(2) TEMPERATURY MINIMALNE

Patrząc na wybrane mapy temperatur minimalnych (tylko ze stacji synoptycznych) trzeba stwierdzić, że jak na początek kwietnia, mróz był rozległy i objął prawie całą Polskę. W ryzach trzymały go tylko rejony nadmorskie.

Ze środy na czwartek mróz wystąpił również na Pomorzu, tylko Słubice i okolice odnotowały lekkie plusy. W Jeleniej Górze było najzimniej, na poziomie -7 stopni C.

(3) OPADY

I jeszcze opady. Początek tygodnia najbardziej wilgotny (i jednocześnie najbardziej śnieżny) był na południu kraju.

Następne dni przyniosły bardzo małe sumy opadów lub w ogóle nic nie padało. Było za to pochmurno i przeszywająco zimno.

Dużo większe opady nadciągnęły w dniach 6-7 kwietnia, zwłaszcza nad dzielnice południowo-wschodnie. Nieco więcej popadało też na południowym-zachodzie i punktowo w centrum oraz na północy.

Z soboty na niedzielę ponownie było bardziej sucho, sumy opadów były niewielkie, a w części kraju nie padało.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 10 kwietnia 2023

Nowy tydzień przyniósł zdecydowaną poprawę pogody w stosunku do poprzednich dni. Prawie na terenie całego kraju wyraźnie wzrosły temperatury. Nasz kraj przejściowo dostał się pod wpływ wyżu ciągnącego się od Skandynawii i Rosji po Bałtyk. Jednak rozległy niż znad Północnego Atlantyku, już we wtorek zacznie ponownie zmieniać pogodę. Dzisiaj, po ustąpieniu porannych mgieł i zamgleń było dużo pogodnego nieba i na przeważającym obszarze kraju nie notowano opadów.

W drugiej części, przede wszystkim na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, częściowo w Górach Świętokrzyskich i na Podkarpaciu, gdzie energia chwiejności termodynamicznej (CAPE) wzrosła do około 200-300 J/kg, wypiętrzyły się chmury kłębiaste, które przyniosły przelotne, ale dość silne opady deszczu, a także burze z intensywniejszymi opadami deszczu i gradu.

Najniższe wartości na termometrach odnotowano na wybrzeżu, gdzie za sprawą wiatru od morza było maksymalnie 6-8 stopni. Na pozostałym obszarze notowano 13-15 stopni C, a miejscami na Mazowszu, Podlasiu, Kujawach i w Wielkopolsce nawet 16-17 stopni C. Wiatr był słaby, tylko na południowym wschodzie, zachodzie, wybrzeżu i w czasie burz umiarkowany, na zachodzie i Pomorzu zaczął skręcać na południowy i południowo-wschodni, natomiast na pozostałym obszarze oraz nad morzem był północno-wschodni i północny.

Wtorek, 11 kwietnia 2023

Wtorkowy poranek zapowiada się pogodny, jednak w dzielnicach zachodnich zacznie się chmurzyć. Będzie to zwiastun frontu atmosferycznego, z którego jeszcze przed południem rozpada się na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i zachodzie Dolnego Śląska, a bliżej południa również na wybrzeżu środkowym, w zachodniej i centralnej Wielkopolsce oraz na wschodzie Dolnego Śląska. Na pozostałym obszarze nadal będzie przeważać słoneczna pogoda.

W miarę upływu dnia, front będzie obejmować również inne dzielnice naszego kraju – Pomorze Gdańskie, wschodnią Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, Opolszczyznę oraz Górny Śląsk, a bliżej godzin wieczornych także Warmię, zachodnią część Mazowsza i Małopolskę. W strefie przechodzenia frontu opady mogą być mocniejsze, do 12-15 mm na m2. Po przejściu frontu nad zachodnie dzielnice Polski napłynie chłodniejsze powietrze o sporej chwiejności termodynamicznej (CAPE wzrośnie nawet do 400 J/kg), w związku z czym powstaną dobre warunki do rozwoju burz z silniejszymi ulewami, a lokalnie nawet z gradem. We wschodniej połowie Polski będzie pogodnie, jednak od zachodu, zachmurzenie będzie systematycznie wzrastać.

O poranku w regionach podgórskich temperatura spadnie nieznacznie poniżej zera. Około 0-1 stopnia C odnotuje się na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, 2-3 stopnie C będzie na Lubelszczyźnie, wschodzie Mazowsza oraz w Górach Świętokrzyskich, 4-6 stopni C w centrum do 7-8 stopni C na Pomorzu, Żuławach, północy i wschodzie Wielkopolski oraz Ziemi Lubuskiej. W ciągu dnia prognozuje się od 8-9 stopni C na Pomorzu Zachodnim, w północnej Wielkopolsce,

12-14 stopni C wskażą termometry na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w pozostałych regionach Wielkopolski, na Pomorzu Gdańskim i Dolnym Śląsku, do 15-17 stopni C na pozostałym obszarze (miejscami na Mazowszu i Mazurach może być 18 stopni C). Wiatr w obrębie frontu słaby, poza tym umiarkowany, chwilami – zwłaszcza w czasie burz – dość silny i porywisty, w porywach do 60 km/h, południowy i południowo-wschodni, na zachodzie i Pomorzu skręcający na zachodni.

Środa, 12 kwietnia 2023

W środę nasz kraj ponownie, ale nie na długo znajdzie się pod wpływem klina wyżowego, który przyniesie stabilizację pogody. Jednak w godzinach przedpołudniowych na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i wschodzie Małopolski będą jeszcze występować opady deszczu, a po południu na samych krańcach zachodnich możliwe są burze. Nad resztą Polski pogodnie, jednak w miarę upływu dnia na Pomorzu i zachodzie chmur zacznie przybywać.

Na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, zachodzie Wielkopolski oraz Dolnym Śląsku pojawią się opady deszczu. Najchłodniej – na poziomie 10-12 stopni C będzie w województwach wschodnich, do 13-15 stopni C w głębi kraju i 16 stopni C lokalnie w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. O poranku na zachodzie będzie około zera stopni C, a przy gruncie nawet -3 stopnie C (mróz na standardowej wysokości 2 metrów pojawi się na Dolnym Śląsku, gdzie słupki rtęci wskażą do -2 stopni C). Wiatr na zachodzie, w centrum i w Małopolsce będzie słaby, poza tym umiarkowany, na zachodzie i Pomorzu chwilami silniejszy, przeważnie z kierunków zachodnich.

Czwartek, 13 kwietnia 2023

W nocy ze środy na czwartek front atmosferyczny z opadami deszczu będzie przemieszczał się powoli z zachodu na wschód. Nie dotrze jednak nad wschodnie regiony – na Podlasiu, na terenie większości Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz Podkarpaciu nawet w ciągu dnia prognozuje się przewagę słonecznej pogody, a przy tym będzie ciepło – na poziomie 16-18 stopni C. Na pozostałym obszarze więcej chmur, a w pasie od Pomorza Gdańskiego i Warmii przez Kujawy, zachodnie Mazowsze, wschodnią część Wielkopolski, centrum po Śląsk i Małopolskę, czyli w strefie frontu będzie deszczowo.

Na zachodzie i Pomorzu pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia, ale przelotne opady deszczu, a nawet lokalne burze również mogą wystąpić. W strefie ciągłych opadów będzie najchłodniej – średnio na poziomie 7-9 stopni C. Na zachodzie i Pomorzu, gdzie jest szansa na więcej słonecznych chwil, prognozuje się 12-13 stopni C. Wiatr umiarkowany, w strefie frontu zachodni i północno-zachodni, poza tym południowy i południowo-zachodni.

Piątek, 14 kwietnia 2023

W piątek na zachodzie, Pomorzu i krańcach wschodnich tylko lokalnie mogą występować niewielkie opady deszczu, jednak nie zabraknie przejaśnień i rozpogodzeń. Za to nad resztą Polski pogoda będzie diametralnie inna, ponieważ od południa nadciągnie niż, który przyniesie sporo opadów deszczu. Według aktualnych odsłon modeli, miejscami może padać bardzo mocno. W strefie ciągłych opadów, a więc od Pomorza Gdańskiego przez Kujawy, centrum po Górny Śląsk i Małopolskę słupki rtęci wskażą maksymalnie 10 stopni, ale z reguły będzie poniżej tej wartości.

Na zachodzie i Pomorzu nieco cieplej – na poziomie 13-14 stopni C, a najcieplej ma być na wschodzie, ponieważ nad te dzielnice, niż zaciągnie łagodne masy powietrza z południowego-wschodu. Dlatego na Warmii i Mazurach, Podlasiu, w większości Mazowsza, Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu słupki rtęci wskażą 16-18 stopni C, a lokalnie jeszcze więcej.

Weekend, 15-16 kwietnia 2023

Przyszły weekend zapowiada się całkiem przyjemny, z tym że w sobotę opadów może być całkiem sporo, ale z każdą godziną będzie przybywać przejaśnień i rozpogodzeń. Za to w niedzielę ma być zdecydowanie więcej słonecznych chwil, a na termometrach odnotuje przeważnie od 14 do 17 stopni C. Wstępne prognozy pogody na drugą połowę kwietnia wskazują, że można liczyć na większą ilość pogodnych dni i wyższe temperatury, jednak ochłodzenia też się zdarzą, ale nie będą już tak głębokie jak w pierwszej połowie miesiąca.

OPTYCZNIE W NIEBO 10.04.2023r. – 16.04.2023r.

13.04.2023r. – godz. 09:13 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

16.04.2023r. – godz. 07:58 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 3°12.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.