Aktualności Drzewa Wrocławia Las Perły dendroflory

Najgrubszy dąb szypułkowy w szpalerze na wale między mostami Warszawskim a Trzebnickim.

Najgrubszy dąb szypułkowy w szpalerze na wale między mostami Warszawskim a Trzebnickim.

Nadodrzańskie wały należą do jednych z najlepszych we Wrocławiu tras spacerowych, biegowych i rowerowych. Wiele ich odcinków należy zaliczyć do urokliwych i cennych, a same tereny wokół rzeki stanowią ważne miejsca rekreacyjne dla mieszkańców i turystów odwiedzających stolicę Dolnego Śląska. Nie miałyby one tak wspaniałych walorów krajobrazowych, gdyby nie drzewa. Jedno i dwu-rzędowe aleje drzew, zwłaszcza dębów to charakterystyczna i rozpoznawcza marka nadodrzańskich wałów.  

Jedno z ciekawszych zgrupowań dębów w formie jednorządowej alei (szpaleru), wśród których część okazów osiągnęła wymiary pomnikowe rozciąga się między mostami – Warszawskim i Trzebnickim, maszerując do tego drugiego po prawej stronie wałów. Po lewej stronie wałów także spotkamy dęby, ale o mniejszych wymiarach. To jednak nie jedyny odcinek wałów, gdzie warto zwrócić uwagę na wielkie dęby.

Jedne z najgrubszych nadodrzańskich dębów rosną za Mostem Osobowickim w kierunku Osobowic, ale nimi zajmę się kiedy indziej. Także na tyłach ogrodzenia Ogrodu Zoologicznego odnajdziemy grube, stare dęby, wśród których mamy jedyny we Wrocławiu nadodrzański pomnik przyrody w formie alei, o którym napisałem w 2019 roku: http://server962300.nazwa.pl/pomnikowa-aleja-debowa-na-wale-za-ogrodem-zoologicznym.html 

W szpalerze między mostami – Warszawskim i Trzebnickim najgrubsze dęby przekraczają niewiele ponad 400 cm obwodu pierśnicowego pnia, jednak większość z nich mierzy nieco poniżej tej wartości. Jeden osobnik wyróżnia się bardziej i to jego postanowiłem przybliżyć i bardziej szczegółowo opisać.

Drzewo posiada krótki, masywny i gruby pień. Część dolnych konarów usunięto chirurgicznie, drzewo zdołało już zalać kalusem rany powstałe po tych zabiegach. Jest to dąb silny i witalny, a przy tym przepiękny.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Obwód pierśnicowy pnia dębu wynosi 464 cm, a więc mamy tu do czynienia ze sporej grubości pniem i okazałym drzewem. Dębową dominację i wielkość gatunku podkreślają w tym miejscu dęby rosnąc obok. W ogóle jest to urocze i klimatyczne miejsce – największą w tym zasługę należy przypisać właśnie krzepkim dębom.

Sylwetkę drzewa – poza pniem – tworzy wiele masywnych, grubych i dobrze ulistnionych konarów. Jest to według mnie bardzo cenny okaz, który bez żadnych wątpliwości powinien zostać uznany za pomnik przyrody i to jak najszybciej. Co więcej – warto by objąć ochroną większość szpalerowych dębów, gdyż tworzą one bezcenny walor przyrodniczo-krajobrazowy tego miejsca.

W ostatnich latach wiele nadodrzańskich drzew wycięto, często tłumacząc decyzję o wycince złym stanem technicznym i fito-sanitarnym okazów. Przez to nadodrzański krajobraz Wrocławia częściowo zubożał. Opisywany dąb wraz z pozostałymi dębami, które w większości znajdują się w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej stanowią bezcenny skrawek wrocławskiej zieleni i tym bardziej należy go chronić. 

PODSUMOWANIE

1) Poza miejskimi parkami, skwerami, bulwarami i ścieżkami przyrodniczo-rekreacyjnymi na wrocławskiej mapie terenów, które idealnie nadają się na spacery, jazdę na rowerze lub bieganie należy wyróżnić nadodrzańskie wały. Część z nich obsadzonych jest drzewami, głównie dębami szypułkowymi. Jeden z ciekawszych szpalerów tego gatunku rozciąga się po prawej stronie wałów między mostami Warszawskim a Trzebnickim.

2) Na odcinku około 300-400 metrów rośnie kilkadziesiąt dębów szypułkowych, z których większość osiągnęła już wymiary pomnikowe. Najgrubszym osobnikiem jest dąb, który mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 464 cm przy wysokości około 24 metrów. Jest to zdrowy, potężny, masywny osobnik z krótkim pniem i szeroką koroną, którą tworzy wiele grubych, poskręcanych konarów i gałęzi. Korona co roku obficie pokrywa się liśćmi. W szpalerze tym żadne drzewo nie objęto ochroną pomnikową. 

3) Nadodrzańskie dęby to wrocławskie dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze o niepowtarzalnych walorach krajobrazowych. Nie tylko na tym odcinku rosną okazałe dęby. Jeszcze grubsze dęby (przekraczające 500 cm obwodu pnia) rosną m.in. wzdłuż wałów za mostem Osobowickim, a także w jedynej, pomnikowej alei dębowej na wałach za Ogrodem Zoologicznym, którą opisałem 2 lata temu. W przyszłości planuję powrócić do tematu najgrubszych dębów we Wrocławiu, które spotkamy podczas wędrówek wzdłuż rzeki Odry. 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

2 KOMENTARZE

  1. Witam Towarzysza Pawła:)
    Jeżdżę tymi wałami bardzo często na wycieczki rowerowe. Zwracałem uwagę na potężne dęby szczególnie rosnące “na zapleczu Ogrodu Zoologicznego”. Chyba te drzewa są Ci znane. Co prawda niektóre imponują rozmiarami ale ich stan zdrowotny jest niestety kiepski. Na marginesie za świetlanych rządów słynącej z patriotyzmu wiesz już kogo były plany wycięcia tych drzew. Wiesz, że to niby przyjdzie duża woda i drzewo się wywróci, będzie wyrwa w wale i koniec świata co najmniej. Zostawię to bez komentarza…. Na szczęście ostry sprzeciw społeczny spowodował zaniechanie tych projektów, planowanych oczywiście dla naszego dobra………. Rozumiesz powódź i takie tam….
    Pozdrawiam serdecznie:)

    • Dęby za ZOO opisywałem na blogu 2 lata temu, znam je bardzo dobrze. Jakiś czas temu czytałem, że właśnie Wody Polskie coś rozmyślają nad wycinką drzew z nadodrzańskich wałów. Generalnie to większość podmiotów nadzorujących dany teren najlepiej zarządza nim poprzez wycinki drzew…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.