facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 09 lip, 2017
- brak komentarzy
Najpierw szybkie ocieplenie, silne burze i deszcze. Później stopniowe ochłodzenie i stabilizacja pogody. Prognoza pogody i optycznie w niebo 10.07.2017r. – 16.07.2017r.

Mija pierwszy, pełny tydzień lipca, a pogoda nadal jest bardzo niestabilna. Następuje też coraz większa dysproporcja w opadach deszczu. Są rejony, gdzie w tym tygodniu kilka razy przetoczył się burze, ale też i takie, gdzie pogłębia się posucha. W nadchodzącym tygodniu istnieje szansa, że opady wystąpią również i w tych regionach. Nadchodzący tydzień będzie burzowy i deszczowy z postępującym ochłodzeniem. Natomiast od trzeciego tygodnia lipca, widać w prognozach coraz większe prawdopodobieństwo wystąpienia fali upałów z temperaturami przekraczającymi 35 stopni C. W takiej perspektywie, tam, gdzie jest najbardziej sucho, opady w najbliższych dniach są bardzo potrzebne.

Warto jeszcze wspomnieć o gwałtownych burzach, przechodzących w tym tygodniu, które lokalnie potrafiły wygenerować trąby powietrzne. Jak podają Polscy Łowcy Burz: “Ostatnie dwie doby przyniosły lokalnie gwałtowne burze, z silnymi porywami wiatru, ulewnymi opadami deszczu oraz opadami gradu, pojawiły się również trąby powietrzne. Uwaga! Jutro ponownie mogą wystąpić groźne burze. Nasz kraj znajdzie się w zasięgu oddziaływania zatoki niskiego ciśnienia, w obrębie której dojdzie do rozwoju aktywnego niżu dolnego. Zaciągnie on do nas bardzo ciepłą masę powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej, jednocześnie masa ta zostanie szybko wyparta przez chłodniejszą masę powietrza polarnomorskiego”. Oznacza to tyle, że nowy tydzień rozpocznie dobrze. Dla łowców burz. ;))

Poniedziałek, 10 lipca 2017
W poniedziałek ładna pogoda przez cały dzień powinna się utrzymać w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii i Podlasiu oraz północy Mazowsza. Nad resztą kraju chmury, deszcz i burze, które w wielu regionach, zwłaszcza na zachodzie, będą gwałtowne, z silnymi porywami do 100 km/h, gradem i ulewnym deszczem. Temperatura od 23-24 stopni C na północy do 28-30 stopni C miejscami na Śląsku, w Małopolsce oraz na Mazowszu. Wiatr umiarkowany, w czasie burz porywisty, południowo-wschodni.

Wtorek, 11 lipca 2017
We wtorek, po burzowo deszczowej nocy na północy i wschodzie (ale zjawisk będzie mniej i będą słabsze niż w ciągu dnia), znów zagrzmi, tym razem najmocniej na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, wschodzie Małopolski i Mazowsza, gdzie również może pojawić się grad. Na pozostałym obszarze burze słabe, głównie w towarzystwie silniejszych opadów deszczu. Niemniej na dłuższe chwile ze Słońcem też można liczyć. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany, podczas burz porywisty. Wciąż całkiem ciepło, ale na Pomorzu zaznaczy się już chłodniejsza masa powietrza i tam odnotuje się 18-20 stopni C. Na wschodzie, południu oraz w centrum od 25 do 28 stopni C.

Środa, 12 lipca 2017
W środę najczęściej padać i grzmieć będzie na Podkarpaciu i miejscami we wschodniej Małopolsce, ale także w regionach północnych i zachodnich (wieczorem do dzielnic zachodnich dotrze znad Niemiec niż z falą obfitych opadów). Temperatura od 18-20 stopni C na Pomorzu, 21-23 stopnie C na Warmii i Podlasiu, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku do 24-26 stopni C w centrum, na Lubelszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany.

Czwartek, 13 lipca 2017
W czwartek w nocy prognozowane są silne opady deszczu i burze, które w pasie od Podlasia po Podkarpacie mają potrwać jeszcze do godzin południowych. Opady nadal mogą być intensywne. Po południu pojawi się coraz więcej rozpogodzeń, ale przelotne deszcze i burze są niewykluczone, zwłaszcza w regionach północnych. Wzrośnie prędkość wiatru z kierunków północno-zachodnich. Chłodno, przeważnie w granicach 17-20 stopni C.

Piątek, 14 lipca 2017
Przed weekendem powinna nastąpić zdecydowana stabilizacja aury. Przelotne opady deszczu o niewielkim natężeniu prognozowane są tylko w pasie Polski północnej. Nad resztą Polski sporo słońca, ale wciąż chłodno – od 17 stopni C nad morzem do 20-22 stopni C na południu naszego kraju. I to powinna być zapowiedź do znacznego ocieplenia, które stopniowo rozpocznie się w weekend.

Weekend, 15-16 lipca 2017
W sobotę prognozowane są jeszcze niebyt wysokie temperatury, jak na lipiec, od 17-19 stopni C nad morzem do 20-22 C na pozostałym obszarze. W niedzielę zaznaczy się już wpływ gorących mas powietrza, które na zachodzie i południu spowodują wzrost temperatury powyżej 25 stopni. I tak, jak pisałem na początku – po 16-17 lipca ma przyjść silna fala upałów, w której jednak nie zabraknie warunków do rozwoju gwałtownych burz. To ma być niebezpieczny okres w pogodzie.

OPTYCZNIE W NIEBO 10.07.2017r. – 16.07.2017r.

10.07.2017r. – Pluton w opozycji,

16.07.2017r. – godz. 19:24 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.