Namiastki babiego lata. Przeplatanka słońca, zachmurzenia i opadów. Prognoza pogody i optycznie w niebo 17.10.2016r. – 23.10.2016r.
Połowa października minęła pod znakiem bardzo pochmurnej, deszczowej i zimnej pogody. W tym miesiącu w naszej strefie klimatycznej, ludzie oczekują na pojawienie się tzw. “babiego lata”, czyli ciepłej i pogodnej aury. Do tej pory, babiego lata nie było, ale w przyszłym tygodniu istnieje szansa, że będziemy mieć jego namiastki, w wydaniu bardziej pochmurnym, ale z wysokimi (miejscami) temperaturami. Niewykluczone, że wbrew prognozom, trafi się jakiś naprawdę ciepły i słoneczny dzień. Póki co, październik nadrabia zaległości hydrologiczne po poprzednich miesiącach, dzięki czemu mamy na Dolnym Śląsku wysyp grzybów, punktowo rewelacyjny. W najbliższym tygodniu, pogoda będzie sprzyjać grzybiarzom. ;)) Jeszcze zdanie o zdjęciach do tego artykułu. Poza dwoma, które są podpisane i zrobione przeze mnie, reszta pochodzi z kolekcji Macieja Józefowicza (Tazoka), który zrobił je dwa lata temu na przełomie października/listopada w górach Apuseni w Rumunii. Są zachwycające! ;))
Poniedziałek, 17 października 2016
Nowy i jednocześnie przedostatni tydzień października rozpocznie się słoneczną pogodą na Warmii, Podlasiu, wschodzie Mazowsza i Lubelszczyźnie. Na pozostałym obszarze dominować ma spore zachmurzenie. Pomimo tego, opadów będzie raczej niewiele. Najchłodniejsza pogoda ma być na Pomorzu i Kujawach. Tam zanotuje się przeważnie tylko 5-6 stopni. Na wschodzie kraju oraz w centrum słupki rtęci wskażą 8-10 stopni, a na zachodzie i południu, gdzie zaznaczy się już dużo cieplejsza masa powietrza będzie 13-15 stopni. Wiatr pozostanie umiarkowany, powieje z kierunku południowo-wschodniego.
Wtorek, 18 października 2016
We wtorek pogoda zmienna, jeśli chodzi o zachmurzenie. Czyli chwile słoneczne będą przeplatać się z pochmurnymi. Najwięcej pogodnego nieba powinno być w centrum kraju i na Pomorzu. Deszcz, jeżeli pojawi się to na krańcach zachodnich, południowych i północno-wschodnich. Będą to opady niewielkie i o przelotnym charakterze. Zaznaczy się duży podział termiczny Polski. Na Warmii, Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Roztoczu zaledwie 4-6 stopni. Na pozostałym obszarze w granicach 13-16 stopni, najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Wielkopolsce i wybrzeżu środkowym, nawet do 19-20 stopni C. Wiatr południowy i południowo-wschodni, umiarkowany.
Środa, 19 października 2016
W środę do kraju zacznie przybliżać się niż z opadami deszczu. Na szczęście będzie ciepło ponieważ napłynie do nas łagodne powietrze polarnomorskie z kierunku południowo-zachodniego. Poranek bez przymrozków, a w ciągu dnia od 7-9 stopni na północnym wschodzie, 9-11 stopni na zachodzie do 13-15 stopni na Pomorzu, w centrum, w Małopolsce i Podkarpaciu. Deszcz może wystąpić w całym kraju, poza dzielnicami południowo-wschodnimi. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni, od zachodu skręcający na zachodni.
Czwartek, 20 października 2016
W czwartek nadal będziemy pod wpływem niżu, którego fronty przyniosą najwięcej opadów deszczu na północy i krańcach zachodnich. Tam będzie też najchłodniej od 7 do 9 stopni C. Reszta kraju będzie mogła liczyć na więcej pogodnych chwil i cieplejszą aurę do 10-12 stopni C. Czyli, jak na 20 października, całkiem przyzwoicie.
Piątek, 21 października 2016
W piątek napłynie nad Polskę kolejny niż z frontami i opadami deszczu. Słonecznych chwil będzie jak na lekarstwo lub w ogóle. Poranek bez przymrozków. Na termometrach od 4 do 7 stopni, w ciągu dnia od 6-8 stopni na północy i zachodzie do 11-13 stopni na południu. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunku południowo-wschodniego.
Weekend, 22-23 października 2016
Na chwilę obecną, przyszły weekend jawi się w prognozach pogody jako kwintesencja całego tygodnia, czyli deszcz, chmury, słońce i w miarę przyjemne temperatury od 5 do 13-15 stopni na plusie. Ale… No właśnie. Niektóre modele starszą uderzeniem zimy po najbliższym weekendzie lub nawet jeszcze podczas jego trwania. Czy jest to możliwe? Oczywiście. Dokładnie tak samo było pod koniec października 2012 roku. Jeżeli ten niezbyt optymistyczny scenariusz miałby się sprawdzić to na pewno wcześniej o tym napiszę. Mam nadzieję, że jednak nie będzie takiej potrzeby. ;))
OPTYCZNIE W NIEBO 17.10.2016r. – 23.10.2016r.
19.10.2016r. – godz. 06:36, koniunkcja Aldebaran – Księżyc w odległości – 0°19,
22.10.2016r. – godz. 19:14, faza Księżyca – ostatnia kwadra,
23.10.2016r. – godz. 09:03, koniunkcja Praesepe – Księżyc w odległości – 4°28.