facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 25 gru, 2016
- brak komentarzy
Niebezpieczny pogodowo wtorek i stabilizacja aury. Bez zimy do końca roku. Prognoza pogody i optycznie w niebo 26.12.2016r. – 01.01.2017r.

Święta mijają nam pod znakiem bardzo jesiennej pogody, z całkowitym zachmurzeniem, silniejszym wiatrem i opadami deszczu, przeważnie o ciągłym charakterze. Jutro, w drugi dzień Świąt, będziemy mieć podobny typ pogody, z tym, że zacznie napływać nieco chłodniejsze powietrze. Stanie się to dopiero wieczorem i w nocy. W dzień, przejdziemy przez apogeum obecnego ocieplenia. Do końca roku ataku śnieżnej i mroźnej zimy nie będzie. Nie będzie jej też na Nowy Rok, ale w okolicach 3-4 stycznia prawdopodobny jest coraz bardziej silniejszy incydent zimowy, który może potrwać kilka dni. Najwięcej zimowych klimatów ma być na wschodzie Polski, z tym, że na śnieg będzie można liczyć praktycznie w całym kraju. Istnieje szansa, że zima potrwa około 7-8 dni. Zanim to się ziści lub nie, czeka nas bardzo dynamiczna pogoda w pierwszej połowie nowego tygodnia i jej stabilizacja w części drugiej.

Poniedziałek, 26 grudnia 2016
W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia czeka nas apogeum ocieplenia. Zapowiada się bardzo ciepły poniedziałek. Temperatury wyniosą od 6-7 stopni C w Małopolsce i Podkarpaciu, 8-10 stopni C w głębi kraju do 11-12 stopni C w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Dzień będzie pochmurny z opadami słabego deszczu. Jednak w ciągu dnia z północnego-zachodu na południowy-wschód wędrować będzie front chłodny, z silniejszymi opadami deszczu. Pod koniec dnia na północnym zachodzie wystąpią opady krupy śnieżnej. Wiatr dość silny, w porywach 50-65 km/h, w trakcie przechodzenia frontu, pojedyncze porywy do 70 km/h, nad morzem pod koniec dnia do 90 km/h, z kierunku południowo-zachodniego, skręcający na północno-zachodni.

Wtorek, 27 grudnia 2016
We wtorek pogoda zapowiada się bardzo dynamicznie i niebezpiecznie. Pomiędzy niżem białorusko-litewskim a wyżem znad północno-wschodniej Francji powstanie olbrzymia różnica ciśnienia na stosunkowo niewielkim obszarze, w wyniku czego w całej Polsce będzie bardzo mocno wiać, w porywach do 70-95 km/h, a w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek nad ranem, nad morzem do 110 km/h. W wielu regionach będzie również padać, głównie deszcz, tylko na wschodzie deszcz ze śniegiem. Temperatura pozostanie wysoka – od 2 stopni C na Podlasiu, 3-4 stopni C na Warmii, północy i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce, 6 stopni C w centrum do 7-8 stopni C na zachodzie i nad morzem. Jednak silny wiatr skutecznie zwiększy odczucie zimna.

Środa, 28 grudnia 2016
W środę rozpocznie się stabilizacja pogody i stopniowe zmniejszanie się prędkości wiatru. Wiatr będzie już wiać z kierunku północnego. Spłynie do nas zimniejsza masa powietrza. W ciągu dnia, przelotne opady śniegu spodziewane są na wschodzie w górach, a na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku spadnie deszcz. Poza tym zdecydowanie więcej słońca i sucho. Temperatura od 1-2 stopni C na krańcach wschodnich, w Małopolsce i Górnym Śląsku, 3-5 stopni C w głębi kraju do 6 stopni C na krańcach zachodnich.

Czwartek, 29 grudnia 2016
W czwartek o poranku w większości kraju przymrozki do -5/-3 stopni C. W ciągu dnia ociepli się i będzie od -1/0 stopnia C na wschodzie i w Małopolsce, 1-2 stopni C w centrum do 5-6 stopni C na zachodzie i nad morzem. Na zachodzie i Pomorzu będzie sporo chmur z opadami deszczu i mżawki. Nad resztą kraju powinno świecić słońce. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich i północnych.

Piątek, 30 grudnia 2016
W piątek znajdziemy się pod wpływem wyżu znad południowej Europy. Niewielka różnica ciśnień sprawi, że w nocy z łatwością będą powstawać mgły, które mogą wygenerować niskie chmury. Dlatego piątek w wielu regionach może być szary i ponury. Tam, gdzie pochmurno i mglisto najchłodniej – około zera. Z kolei w obszarach pogodniejszych po porannych przymrozkach na plusie – nawet do 5-6 stopni C.

Weekend – 31 grudnia 2016 i 1 stycznia 2017
Zarówno Sylwester jak i Nowy Rok przyniosą bardzo podobny typ pogody. Sporo niskich chmur, mgieł i opadów mżawek, tylko na południu jest większa szansa na słońce. Tam, gdzie pogodniej, noce przyniosą mróz do -5 stopni C, a w ciągu dnia temperatura będzie wzrastać powyżej zera – 1 stycznia na południu ma być nawet 5-6 stopni C. Na wschodzie i północy, gdzie więcej chmur, przez cała dobę około zera.

Po Nowym Roku – ok. 3-4 stycznia czeka nas trwający ok. tygodnia atak zimy ze śniegiem i mrozem, w większości kraju przez całą dobę. Jednak tak niskich temperatur, jak w styczniu 2016 roku raczej nie będzie.

OPTYCZNIE W NIEBO 26.12.2016r. – 01.01.2017r.

27.12.2016r. – godz. 21:11, koniunkcja Księżyc – Saturn w odległości – 3°35,

29.12.2016r. – godz. 04:46, koniunkcja Księżyc – Merkury w odległości – 1°46,

29.12.2016r. – godz. 06:53, faza Księżyca – nów,

01.01.2017r. – godz. 06:53, koniunkcja Mars – Neptun w odległości – 0°01.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.