Aktualności Las Z życia wzięte

Nowe, trzynaste wydanie “Dendrologii” Senety.

Nowe, trzynaste wydanie “Dendrologii” Senety.

Pod koniec zeszłego roku ukazało się trzynaste wydanie “Dendrologii” Senety – podstawowego i kultowego podręcznika dendrologii. Dla mnie jako pasjonata-amatora botaniki, zwłaszcza w obrębie dużych roślin czyli drzew, “Dendrologia” Senety od początku dendrologicznego hobby zajmuje bardzo ważne miejsce nie tylko w domowej biblioteczce, ale również na co dzień, kiedy w wolnych chwilach rozszerzam swoją wiedzę związaną z fascynującym światem drzew.

Jak podaje PWN: “Trzynaste (piąte w PWN), gruntownie unowocześnione i rozszerzone wydanie stworzonego przed kilkudziesięciu laty, przez zmarłego w 2003 r. doc. Włodzimierza Senetę, podstawowego na rynku polskim podręcznika dendrologii. Autorami tej edycji są dr hab. Jakub Dolatowski, emerytowany wykładowca dendrologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i na Wydziale Ogrodniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i były pracownik kilku ogrodów botanicznych i arboretów, który opracowuje kolejne edycje tej książki już od ćwierćwiecza, oraz prof. Jerzy Zieliński, emerytowany pracownik Instytutu Dendrologii PAN i Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który dołączył teraz do zespołu autorskiego.

Najistotniejszą zmianą w stosunku do poprzednich wydań jest dostosowanie układu systematycznego książki do Angiosperm Phylogeny Group (APG IV) oraz uwzględnienie szeregu najnowszych ujęć taksonomicznych wielu rodzin, rodzajów czy gatunków. Gruntownej przebudowie – dostosowaniu do współczesnych realiów i zarazem ograniczeniu się do przedstawienia jedynie tych form, które znalazły trwałe miejsce w ogrodach i krajobrazie – uległ wybór prezentowanych odmian ogrodowych. Nowe wydanie zawiera sporo informacji z dziedziny etnobotaniki, z pogranicza dendrologii, literatury pięknej i kultury materialnej; czytelnik znajdzie tu m.in. szczegółowe objaśnienia pochodzenia nazw roślin, dawne nazwy naukowe i ludowe, odniesienia do zabytków literatury przyrodniczej i botanicznej, począwszy od autorów starożytnych i renesansowych, zastosowanie, jakie znajdowali dla drewna, kwiatów i owoców – nasi przodkowie.

To wydanie Dendrologii jest, w porównaniu poprzednimi, opatrzone znacznie większą liczbą ilustracji, ale nadal są to wyłącznie oryginalne portrety roślin – rysunki piórkiem, na podstawie szkiców w ołówku, wykonane w ciągu ostatniego półwiecza przez autorów książki, zwykle w terenie, czasem – w herbariach.

Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów biologii, ogrodnictwa, architektury krajobrazu, ochrony środowiska i leśnictwa oraz dla ogrodników, botaników, szkółkarzy, projektantów zieleni, leśników, a także miłośników przyrody, ogrodów, lasów i krajobrazu czy etnobotaniki, czy szerzej – wielbicieli zarówno natury, jak i kultury.”

Książkę możemy kupić na stronie PWN: https://ksiegarnia.pwn.pl/Dendrologia,914098479,p.html?gclid=EAIaIQobChMIgLXJ3O6W9wIVitwYCh1T6A2SEAQYASABEgKoyvD_BwE , natomiast na YouTube ( https://www.youtube.com/watch?v=vt-pLdCu-ig ) zachęcam do obejrzenia spotkania z dr hab. J. Dolatowskim – współtwórcą tej cennej i bardzo dobrej lektury. Ze swojej strony polecam ją nie tylko treehunterom, ale wszystkim, którzy chcą poszerzać wiedzę na temat roślin.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.