facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 14 lip, 2016
- brak komentarzy
Obecne deszcze “grożą” masowym, letnim wysypem grzybów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od kilku dni mamy prawdziwy boom opadów i to praktycznie na terenie całej Polski. O ile, jeszcze do niedawna, opady miały charakter przelotny i były pochodzenia burzowego, o tyle obecnie, mamy do czynienia z opadami ciągłymi, wieloskalowymi, obejmującymi znacznie większe tereny niż burze. Ściółka leśna jest już na tyle przemoknięta, że powstały korzystne warunki do zainicjowania masowego, letniego wysypu grzybów.

SUMA OPADÓW 13 - 14 LIPCA 2016r.lasy 14 lipca 2016 roku

Wystarczy spojrzeć na aktualną mapkę zagrożenia pożarowego w lasach. Sytuacja, z jaką w lipcu nie mieliśmy do czynienia w ciągu kilku ostatnich lat. W całej Polsce obecnie nie ma zagrożenia pożarowego w lasach. Do tego cały czas pada, miejscami bardzo intensywnie. Mnie szczególnie interesuje sytuacja w dolnośląskich lasach. Grzyby potrzebują około 2-3 tygodni do masowego wysypu od opadów je pobudzających. A te właśnie takie są. Tam, gdzie solidnie popadało od opadów burzowych, czas ten może ulec skróceniu. Z pewnością przez najbliższe tygodnie, szykuje się wśród grzybiarzy stan “napięcia przedwysypowego”. ;))

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak zwykle, ostatecznym weryfikatorem grzybiarskich oczekiwań, prognoz i rozważań będzie Matka Natura. Trzeba jednak mieć na uwadze, że tak korzystnej sytuacji hydrologicznej na znacznym obszarze kraju w lipcu dawno nie było i grzyby mogą zechcieć nadrobić fatalny zeszły rok, masowym, letnim rzutem, czego Wszystkim i sobie życzę. ;))

Mapka z sumami opadów: IMGW

Mapka zagrożenia pożarowego: bazapozarow.ibles.pl

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.