facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 25 mar, 2018
- brak komentarzy
Ochłodzenie i podział na zimną północ i cieplejsze południe. Prognoza pogody i optycznie w niebo 26.03.2018r. – 01.04.2018r.

Kamil Stoch w przepięknym stylu zdobył Kryształową Kulę i zakończył fenomenalny dla niego sezon. Wielkie gratulacje! ;)) Przeszliśmy na czas letni. Usterka na blogu usunięta. Wiosna kalendarzowa jest już z nami. W Japonii zakwitły wiśnie – obecnie trwa tam mistyczny wręcz spektakl kwiatów. Obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Lasów, Dzień Wody i Dzień Meteorologii. Dzikie gęsi odlatują na północ. U nas rozpoczyna się przepiękny “Krokus Show”. Kwiecień za pasem. Stan napięcia wiosennego już coraz mocniej zaznacza się w przyrodzie.

Zatem czas najwyższy na mocniejsze uderzenie wiosny. A ta wciąż jakby zaspana, wciąż ziewa, przeciąga się tu i tam. Raz wstanie na jedną nogę, po czym ponownie komara przycina na parę dni, pozwalając pijanej i dogorywającej zimie poobijać się po polskiej krainie. Ludzie ją miotłami przepędzają, wieszają bałwany na szubienicach a ta nachalnie “fruwa” jak wygłodniały bąk i dmucha swoim chłodem nie bacząc na coraz wyżej i mocniej świecące Słońce.

W zeszłym roku na przełomie marca i kwietnia mieliśmy trzy dni wyśmienitej, bardzo ciepłej i przyjemnej pogody. Ponieważ w tym roku przełom trzeciego i czwartego miesiąca w roku przypada na Święta Wielkanocne, bardzo przyjemnym akcentem ze strony pogody byłaby powtórka co najmniej takiej pogody jak przed rokiem w analogicznym czasie. Chociaż wtedy to były miłe złego początki ponieważ w kwietniu oraz w maju spływały do nas fale chłodów z przymrozkami i opadami śniegu.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Czas sprawdzić, co czeka nas w pogodzie w nadchodzącym, świątecznym tygodniu. Czy wiosna wreszcie porządnie się przebudzi, czy nadal będzie ziewać i przeciągać się, wahając się jeszcze, czy ostro wziąć się do roboty. Ostatnie odsłony modeli numerycznych “skakały”, wskazując raz zimno na Święta, innym razem pokazując temperatury wręcz letnie. Im bliżej do Świąt, tym większe prawdopodobieństwo ziszczenia się najnowszych odsłon, które wskazują raczej na… ziewanie Pani wiosny.

Sytuację tą dobrze opisano na Meteoprognoza.Pl: “Wszyscy mamy nadzieję, że w tym roku święta będą ciepłe. Póki co modele numeryczne wskazują, że mogą być nawet bardzo ciepłe, ale nie w całej Polsce. Trzeba mieć na względzie, że przez cały marzec napływały do Europy bardzo zimne masy powietrza i jej północne oraz wschodnie rubieże są znacznie wychłodzone i zalega wciąż tam sporo śniegu. Dodatkowo specyficzny układ baryczny, wyż nad Grenlandią oraz rozległa zatoka górna znad północnej Syberii, współdziałają razem i pchają zimne powietrze w kierunku Europy” ( źródło: https://ems.meteoprognoza.pl/2018/03/24/cieple-swieta-wielkanocne-wciaz-zagrozone/ ). Czas na szczegóły.

Poniedziałek, 26 marca 2018
Nowy tydzień przywita mieszkańców Górnego Śląska, Małopolski, Gór Świętokrzyskich, Lubelszczyzny i Podkarpacia całkiem przyjemną pogodą. W ciągu dnia będzie wprawdzie przybywać chmur, ale padać nie powinno. Nad resztą kraju zachmurzenie zmienne i mogą wystąpić przelotne opady deszczu, w szczególności w pierwszej części dnia na Pomorzu, a w drugiej na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i zachodzie woj. dolnośląskiego. Temperatura maksymalna od 3-4 stopni C na wybrzeżu, około 5 stopni C w rejonie Zatoki Gdańskiej, 6-8 stopni C w głębi kraju do 9-10 stopni C na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni, skręcający na północno-zachodni.

Wtorek, 27 marca 2018
We wtorek zacznie się ochłodzenie. Do Polski wedrze się z północy zimna, arktyczna masa powietrza. Z tego powodu o poranku na północy i zachodzie wystąpi lekki mróz, a w dzień będzie tylko od 1 stopnia C na Pomorzu Gdańskim oraz 2 stopni C na Suwalszczyźnie, 4-5 stopni C w głębi kraju do 6-8 stopni C na krańcach zachodnich i na południu. Na północy Polski na ogół bez opadów, im dalej na południe, tym większe ryzyko opadów, zwłaszcza na Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i Roztoczu. Z powodu obniżonej izotermy 0 stopni będzie – obok deszczu – padać również śnieg i krupa śnieżna. Lokalnie nie można wykluczyć pierwszych, wiosennych grzmotów. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni, na zachodzie i wybrzeżu skręcający na wschodni i południowy.

Środa, 28 marca 2018
W środę czeka nas zimny poranek z całkiem sporym mrozem jak na końcówkę marca. Na wschodzie i północy odnotuje się średnio od -5 do -3 stopni C. Na południu i zachodzie będzie nieco cieplej, około 0/2 stopni C, ale tam będzie padać śnieg i śnieg z deszczem. W ciągu dnia front atmosferyczny przemieszczać się będzie w głąb kraju – na południu, gdzie temperatura wzrośnie do 8-10 stopni C będzie padał deszcz, nad resztą kraju maksymalnie 1-4 stopnie C i deszcz ze śniegiem oraz mokry śnieg. Na północnym wschodzie do końca dnia pogodnie i na ogół bez opadów.

Czwartek, 29 marca 2018
W dalszym ciągu utrzyma się spory kontrast termiczny nad Polską – na cieplejszy Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie, gdzie będzie do 10 stopni C oraz znacznie zimniejszą północną część kraju, gdzie prognozowane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem a temperatura maksymalne otrze się zaledwie o 0 stopni C. Do tego silniejszy wiatr z północy spotęguje odczucie chłodu. Centralna i zachodnia Polska będzie raczej pod wpływem chłodniejszych mas powietrza.

Piątek, 30 marca 2018
W piątek pogoda powinna zacząć się stopniowo poprawiać. Opady i chmury będą zanikać a od zachodu zacznie przybywać więcej rozpogodzeń. Na krańcach zachodnich, na Śląsku i w Małopolsce słupki rtęci wskażą 10-12 stopni C, na Pomorzu, Warmii i Podlasiu 6-8 stopni C. Niestety będzie to dosłownie kilkugodzinna poprawa pogody.

Weekend, 31 marca – 1 kwietnia 2018
Żeby “tradycji” stało się zadość, Sobota Wielkanocna będzie prawdopodobnie mniej przyjemna pogodowo niż Wigilia w grudniu. Praktycznie w całym kraju prognozowane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem, silniejszy i porywisty wiatr, a temperatury wyniosą od 2 do 6 stopni C. Tylko na skrawkach południowych dzielnic kraju ma być trochę cieplej, od 7 do 10 stopni C. Niedziela Wielkanocna powinna być spokojniejsza z przewagą słonecznych chwil i temperaturami maksymalnym do 10 stopni C na południu i 11 na krańcach zachodnich. Chłodniej i jeszcze z opadami deszczu ze śniegiem na krańcach północno-wschodnich. Za to tuż po Świętach mamy mieć pierwsze w tym roku przekroczenie wartości 20 stopni. Na plusie oczywiście. ;))

OPTYCZNIE W NIEBO 26.03.2018r. – 01.04.2018r.

29.03.2018r. – godz. 02:48 – Koniunkcja Wenus i Uran w odległości – 0°04`,

31.03.2018r. – godz. 14:36 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.