facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 02 sie, 2020
- brak komentarzy
Ochłodzenie i wydajne opadowo fronty na początku tygodnia. Później gorące lato. Prognoza pogody i optycznie w niebo 03.08.2020r. – 09.08.2020r.

Ochłodzenie i wydajne opadowo fronty na początku tygodnia. Później gorące lato.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 03.08.2020r. – 09.08.2020r.

Chociaż rozpoczął się już sierpień, to wciąż nie ma oficjalnych danych (temperatura, opady, usłonecznienie) na stronie IMGW za czerwiec 2020 roku. Jak tylko się ukaże, zrobię podsumowanie tego bardzo ciekawego miesiąca i kompletnie innego od jego poprzednika w 2019 roku.

W lasach wielu regionów w kraju zrobiło się już bardzo sucho, ale dzisiaj, późnym popołudniem weszły do nas fronty z opadami deszczu, który w ciągu dwóch następnych dni popada w bardzo przyzwoitych ilościach, najwięcej na południu i południowym-zachodzie kraju oraz miejscami na zachodzie.

Z drugiej strony trwają żniwa i słoneczna oraz sucha aura jest oczekiwana przez rolników. Tej nie zabraknie od środy. Według prognoz pogody czeka nas co najmniej około tygodnia gorącej, suchej i słonecznej odsłony lata, a jego najcieplejszy okres jest prawdopodobnie jeszcze przed nami.

Zanim to jednak nastąpi, czekają nas dwa, bardzo dynamiczne dni w pogodzie ze spadkiem temperatury, ulewami, burzami i “przedsmakiem” jesieni. Nie ukrywam, że taki typ pogody przydałby się w pierwszych dniach września, aby przygotować ściółkę do jesiennej “produkcji” grzybów. ;))

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Po słonecznym, pogodnym i bardzo ciepłym weekendzie, od nowego tygodnia czeka nas raptowna zmiana pogody. Nad Polską będzie przemieszczał się front atmosferyczny oddzielający dwie różne masy powietrza – gorącą na wschodzie od dużo zimniejszej na zachodzie. Na Podlasiu, we wschodniej części Warmii, na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i we wschodniej Małopolsce przeważać będzie pogodne niebo, a temperatury wyniosą od 26 do 29 stopni C.

Za to na Żuławach, Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku pod deszczowymi chmurami odnotuje się maksymalnie w przedziale 17-20 stopni C. Po przejściu frontu, co nastąpi w godzinach popołudniowych na północnym zachodzie zacznie się przejaśniać i tam będzie nieco cieplej – w przedziale 21-22 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie głównie południowy, nad resztą kraju przeważnie zachodni i północno-zachodni.

Wtorek, 4 sierpnia 2020

We wtorek deszczowy front przesunie się nad dzielnice wschodnie i południowe. Opady prognozowane są jeszcze w centralnej Polsce. I dlatego w tych regionach będzie chłodniej, w przedziale 18-20 stopni C. Tylko na Podkarpaciu i Roztoczu, gdzie pozostanie jeszcze skrawek ciepłego powietrza ma być około 25-27 stopni C.

Nieco chłodniej będzie na Śląsku, w przedziale 15-17 stopni C. Na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej, gdzie przestanie padać i pokaże się Słońce termometry poszybują do 20-23 stopni C. Na wschodzie oraz w Małopolsce wiatr słaby, poza tym umiarkowany, północny i północno-zachodni.

Środa, 5 sierpnia 2020

W środę do pogodowych sterów zacznie dochodzić wyżowa aura. Nad Bałtykiem powstanie wyż i połączy się on z innym wyżem znad północnej Rosji, tworząc wał wysokiego ciśnienia rozciągający się od Rosji, przez kraje Europy Wschodniej i Środkowej, Niemcy, Francję, Półwysep Iberyjski po Azory.

Z tego powodu prawie w całym kraju będzie pogodnie i sucho, jedynie jeszcze miejscami na południowym wschodzie mogą wystąpić przelotne opady deszczu i burze. Temperatury wyniosą od 20-22 stopni C na wybrzeżu, w Bieszczadach i na Podhalu i 23-25 stopni C w głębi kraju do 26 stopni C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z południa i ze wschodu.

Czwartek, 6 sierpnia 2020

W czwartek potężny wyż znad Skandynawii sprowadzi do nas ze wschodu bardzo ciepłe powietrze, dlatego temperatura w całym kraju wzrośnie. I tak około 20-22 stopni C odnotuje się nad samym morzem, 23-24 stopnie C na Pojezierzu Pomorskim, Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie, 25-27 stopni C w głębi kraju i 28-30 stopni C na południu i Lubelszczyźnie. W całym kraju przeważać będzie słoneczna pogoda, tylko na południu rozwinie się trochę chmur, ale nie przyniosą one opadów.

Piątek, 7 sierpnia 2020

W piątek czeka nas kontynuacja letniej i gorącej pogody. Wyż przyniesie dużo pogodnego nieba, ale w części kraju zrobi się już upalnie. Temperatury wyniosą od 26-28 stopni C na północy (tylko na wybrzeżu z racji północno-wschodniego wiatru będzie o kilka stopni mniej) do 29-32 stopni C nad resztą kraju. Znacznie cieplejsze będą też poranki – w przedziale od 13-14 stopni C na Pojezierzu Pomorskim i na Mazurach do 18-19 stopni C na zachodzie i południu.

Weekend, 8-9 sierpnia 2020

Następny weekend zapowiada się gorąco w całym kraju. Wszędzie ma dominować słoneczna pogoda, a temperatury wyniosą na przeważającym obszarze od 25 do 30 stopni C (najgoręcej na zachodzie). Nieco chłodniej ma być na wybrzeżu, gdzie wiatr z północnego-wschodu nadal będzie obniżał temperaturę do ok. 20-23 stopni C. Nigdzie też nie prognozuje się opadów.

Według prognoz pogody obejmujących dalszy horyzont czasowy (po 9 sierpnia), nadal czeka nas gorąca i słoneczna pogoda, ale około połowy miesiąca mogą wystąpić bardzo groźne burze. Jest to obecnie jeszcze zbyt daleki zasięg prognozy, aby potwierdzić ten scenariusz chociażby na 50%.

OPTYCZNIE W NIEBO 03.08.2020r. – 09.08.2020r.

03.08.2020r. – godz. 17:58 – faza Księżyca – pełnia,

09.08.2020r. – godz. 10:35 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 0°41`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.