facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 15 sty, 2017
- brak komentarzy
Ochłodzenie, nieco pogodowej monotonii i ocieplenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 16.01.2017r. – 22.01.2017r.

Od jutra oficjalnie rozpoczynają się ferie zimowe 2017. Terminy ferii w 2017 roku (roku szkolnym 2016/2017) ustalone są zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Zimowy wypoczynek rozłoży się tym samym na dwa miesiące: styczeń i luty. Ferie zimowe 2016/2017 odbędą się dokładnie pomiędzy 16 stycznia a 26 lutego 2017 roku. Szczegółowy termin ferii jest na mapce załączonej obok ze strony: https://www.terminyferii.pl/ferie2017/.

Pogoda na ich początek zapowiada się dobrze dla tych, którzy zamierzają je spędzić na wschodzie Polski lub w górach i lubią śnieżną odmianę zimy. Na nizinach, śnieg także leży, ale jest go nieporównywalnie mniej. Miejscami nie ma go wcale. Ostatnia fala mrozów, która objawiła się bardzo silnymi spadkami temperatury we wschodnich i południowych dzielnicach kraju w połączeniu z dalszymi, prognozowanymi niskimi temperaturami na miesiąc styczeń może spowodować, że pierwszy miesiąc w roku ma szansę zapisać się jako najchłodniejszy od 7 lat.

Jednak zdecydowanie nie jest to jeszcze przesądzone. Tym bardziej, że na horyzoncie (za 8-10 dni) widać kolejną odwilż, z wyższymi temperaturami niż ta, która rozpoczęła się w ostatni czwartek. Na razie czeka nas kilka stabilnych dni, z temperaturami na pograniczu lekkiej i umiarkowanej zimy, ale na wschodzie kraju, przy rozpogodzeniach nad ranem, ponownie jest szansa na spadki do -20 stopni C. Dla “ocieplenia” dodam, że tak niskich wartości, jak 6-8 stycznia na pewno nie będzie. Po połowie tygodnia czeka nas ocieplenie, największe na zachodzie i północy.

Poniedziałek, 16 stycznia 2017
Nowy tydzień przywita nas łagodnym obliczem zimy. Opady śniegu najczęściej będą występować na zachodzie kraju oraz w pasie od Dolnego Śląska przez centrum po Podlasie, ale nie powinno być ich zbyt dużo. Na zachodzie, północy oraz w centrum generalnie niebo będzie dość mocno zachmurzone, a jedynie na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce a także na Górnym Śląsku mamy szansę na dłuższe chwile ze słońcem. Temperatura maksymalna od -4/-3 stopni C od Podlasia, po Podkarpacie, Małopolskę oraz lokalnie w centrum do -1 stopnia C. Natomiast na zachodzie i nad morzem prognozuje się 1 stopień C na plusie. Wiatr będzie bardzo słaby, miejscami wręcz bezwietrznie, tylko na zachodzie odczuje się jego lekkie podmuchy z kierunków północnych.

Wtorek, 17 stycznia 2017
We wtorek już w nocy, miejscami zrobi się szaro i mglisto z powodu niskich chmur i mgieł. Szansa na niebo wolne od chmur też istnieje. Tam, gdzie poranek będzie pogodny, temperatura może spaść poniżej -10 stopni. W ciągu dnia zachmurzenie będzie raczej zmienne, trochę śniegu może spaść miejscami na południu oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej. Słupki rtęci mają wskazać od -6/-4 stopni C na wschodzie, południu oraz w centrum do -3 i 0 stopni C na wybrzeżu, w Wielkopolsce, Dolnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie. Wiatr wciąż bardzo słaby.

Środa, 18 stycznia 2017
W środę w nocy, ponowne zróżnicowanie pogody, jeśli chodzi o zachmurzenie. Przy chmurach i mgłach, temperatury kilka stopni poniżej zera, w regionach pogodnych, kilkanaście. W ciągu dnia nad dzielnice północne, tj. nad Pomorze i Warmię znad Skandynawii nasunie się ciepły front atmosferyczny, który przyniesie opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz, w wielu regionach marznący, powodujący gołoledź. Na pozostałym obszarze chmur również nie zabraknie, ale gdzieniegdzie na południu oraz w centrum jest szansa, że choć na chwilę się przejaśni. Jeszcze niemal w całym kraju ujemne temperatury na poziomie od -8/-6 stopni C na Podlasiu, Mazowszu, w centrum oraz od Górnego Śląska po Podkarpacie i -4/-2 stopnie C na zachodzie i północy. W regionach północnych zacznie nasilać się wiatr.

Czwartek, 19 stycznia 2017
W czwartek odwilż obejmie już wybrzeże, gdzie prognozowane jest 4-5 stopni C, ale także zachodnią Warmię, Wielkopolskę i Ziemię Lubuską, gdzie będzie ok. 0-2 stopni C. Na południu, wschodzie oraz w centrum wciąż od -6 do -1 stopnia i możliwy słaby śnieg lub marznąca mżawka powodująca gołoledź. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich i północno-zachodnich.

Piątek, 20 stycznia 2017
W piątek odwilż już praktycznie wszędzie oprócz Podkarpacia i Małopolski – tam od -3 do -1 stopnia C. Poza tym 1-3 stopnie C, a na wybrzeżu nawet do 5-6 stopni C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

Weekend, 21-22 stycznia 2017
Koniec tygodnia przyniesie kontynuację odwilży, przy czym na południu i północnym wschodzie wciąż będzie najchłodniej – w sobotę od -1/0 stopni C od Śląska po Podkarpacie, ale w głębi kraju już 2-4 stopnie C i nawet 5-6 stopni C na Pomorzu. Chmur w dalszym ciągu będzie bardzo dużo i możliwy śnieg, deszcz lub mżawka. Następny tydzień ma przynieść jeszcze wyższe temperatury, nawet do 10-12 stopni C na południu i zachodzie kraju. Pewności i pełnej zgodności co do takiego scenariusza jeszcze nie ma. Zobaczymy, jak to się potoczy. ;))

OPTYCZNIE W NIEBO 16.01.2017r. – 22.01.2017r.

19.01.2017r. – godz. 07:26, koniunkcja Księżyc – Jowisz w odległości – 2°34,

19.01.2017r. – godz. 22:12, faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.