facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 19 gru, 2021
- brak komentarzy
Ochłodzenie z zimowym (śnieżnym) i mroźnym (zwłaszcza na wschodzie i południu) akcentem. Na Święta odwilż. Prognoza pogody i optycznie w niebo 20.12.2021r. – 26.12.2021r.

Ochłodzenie z zimowym (śnieżnym) i mroźnym (zwłaszcza na wschodzie i południu) akcentem. Na Święta odwilż.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 20.12.2021r. – 26.12.2021r.

Źródło danych: IMGW-PIB; autor mapy: https://meteomodel.plh

W mijającym tygodniu mieliśmy klasyczną zimową odwilż, która przyszła od zachodu i to właśnie w zachodniej Polsce temperatury maksymalne były najwyższe. Im dalej na wschód, tym odwilż była słabsza, ale dodatnie temperatury pojawiły się w całym kraju. Niektóre dni charakteryzowały się też bardzo gęstymi mgłami (zwłaszcza w pierwszej części tygodnia), zamgleniami i całkowitym zachmurzeniem. Mając na uwadze fakt, że w kalendarzu mamy najkrótsze dni w roku, trzeba przyznać, że odznaczały się one wyjątkową ponurością.

Kulminacja ocieplenia miała miejsce 15 i 16 grudnia, gdzie lokalnie zanotowano prawie 10 stopni C (np. w Świnoujściu). W związku z tym dodatnia anomalia przekraczała miejscami 7 stopni C. Następne dni przyniosły lekkie ochłodzenie, większe zmiany w pogodzie zaczęły się dzisiaj, ponieważ chłodny front atmosferyczny wlecze za sobą zimne powietrze, przy okazji, lokalnie, pojawia się konwekcja z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, a punktowo nawet zagrzmiało.

Mapy: METEOPROGNOZA.PL 

Na nizinach pokrywa śnieżna stopniała bardzo szybko, obecnie śnieg utrzymuje się głównie w górach. Kończy się astronomiczna jesień, już we wtorek minutę przed 17. rozpocznie się astronomiczna zima, a 22 grudnia zima kalendarzowa. Przywita nas ochłodzeniem, miejscami opadami śniegu i większymi spadkami temperatury w nocy, zwłaszcza na wschodzie kraju.

Jeszcze na początku tygodnia, poszczególne rozdania modeli numerycznych wskazywały, że w tym roku mamy szansę na mroźne i śnieżne Święta na znacznym obszarze Polski. Na wielu portalach traktujących o pogodzie, natychmiast wykluły się tytuły o “bestii ze wschodu/północy”, oraz o “strasznym” ataku zimy na Święta. ;)) Kiedy modele zaczęły w kolejnych wiązkach w dużym stopniu łagodzić atak zimy, pojawiły się tytuły odwracające zimowego kota (lub bałwana) ogonem/marchewką. ;))

Ludziom coraz trudniej napisać o pogodzie w mało sensacyjnych kategoriach. Wszystko musi być “straszne, ogromne, zabójcze, potworne”, itp. Zjawiska pogodowe, które istnieją od tysięcy lat, nagle są interpretowane w kategoriach “apokalipsy”. Dziwne to, ale z marketingowego punktu widzenia uzasadnione. “Straszny” tytuł przyciąga uwagę i ludzie chętniej w niego klikają niż w ten stonowany, bez nutki “straszliwości”. ;)) Z drugiej strony, zastanawia mnie ta pogoń za sensacją i naciąganie wszystkiego ile się da i jak się da?

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 20 grudnia 2021

Na początku nowego tygodnia Polska – podobnie jak to było w ostatnich dniach – będzie pod wpływem niżu znad Rosji. Współpracując z wyżem, którego centrum znajduje się nad Wyspami Brytyjskimi, zaciągnie zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. W pierwszej części dnia opadów nie prognozuje się w zachodniej części kraju. Na pozostałym obszarze będzie przeważać zachmurzenie duże z przejaśnieniami i przelotnymi opadami śniegu, które – przede wszystkim w rejonie Zatoki Gdańskiej, na środkowym wybrzeżu, Kujawach, Mazowszu i na krańcach południowych mogą być mocniejsze.

W drugiej części dnia na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz w północnej i środkowej części Mazowsza powinny pojawiać się większe przejaśnienia i rozpogodzenia, a opady będą zanikać. Za to na pozostałym obszarze wzrośnie energia chwiejności termodynamicznej, wobec czego należy spodziewać się przelotnych, ale intensywnych opadów śniegu i krupy śnieżnej. Na Pomorzu może wystąpić tzw. “efekt jeziora”, czyli – najogólniej mówiąc – powstanie głębokiej konwekcji z intensywnymi opadami śniegu, a nawet wyładowaniami atmosferycznymi, z uwagi przepływu zimnych mas powietrza nad cieplejszym zbiornikiem wodnym (Bałtykiem).

Na termometrach odnotuje się od -3 stopni C na Suwalszczyźnie i -2/-1 stopnia C na Warmii, Podlasiu i północy Mazowsza (w ciągu dnia temperatury będą spadać) do 0 stopni C miejscami na południu, 1-2 stopni C w głębi kraju oraz 3-4 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Pomorzu Zachodnim oraz na wybrzeżu. Wiatr umiarkowany, okresami silniejszy, w opadach konwekcyjnych porywisty, północno-zachodni i północny.

Wtorek, 21 grudnia 2021

Wtorkowy poranek przywita nas mrozem. Na wschodzie temperatura może spaść nawet do około -10 stopni C, w głębi kraju odnotuje się od -8 do -5 stopni C, nieco cieplej będzie jedynie na krańcach zachodnich, gdzie termometry wskażą -3/-2 stopnie C. Lokalnie mogą wystąpić opady śniegu, natomiast w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Żuławach Wiślanych w nocy wystąpią opady śniegu związane z “efektem jeziora”. Miejscami pokrywa śnieżna wzrośnie tam o ponad 10-15 cm.

W ciągu dnia Polska od zachodu zacznie dostawać się pod wpływ wyżu, dlatego opady zaczną powoli zanikać, chociaż przelotne opady śniegu wciąż mogą być notowane, zwłaszcza w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz na zachodzie Warmii, gdzie nadal może występować “efekt jeziora”. Nie zabraknie również więcej chwil z przejaśnieniami i ze Słońcem. Na termometrach odnotuje się od -5/-4 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, wschodzie Małopolski

i -3/-2 stopni C na Warmii i Mazurach, zachodzie Mazowsza, Ziemi Łódzkiej, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku oraz w zachodniej Małopolsce do -1/0 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. Najcieplej – do 1 stopnia C będzie na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. Wiatr w rejonie Zatoki Gdańskiej jeszcze dość silny, na pozostałym obszarze wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

Środa, 22 grudnia 2021

W środę czeka nas kontynuacja zimowej pogody z przewagą ujemnych temperatur. Jej największe spadki odnotuje się na wschodzie i południu kraju, gdzie termometry wskażą poniżej -10 stopni C. Na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej mróz łagodniejszy, od -4 do -2 stopni C, ale w zamian pojawią się opady śniegu. W ciągu dnia śnieg będzie padał w północnej połowie kraju – na Pomorzu mogą to być opady dość intensywne. Największy mróz prognozuje się na północnym wschodzie – na poziomie do -6/-5 stopni C, w głębi kraju od -4 do -2 stopni C, cieplej będzie jedynie na krańcach zachodnich, zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej, południu Wielkopolski i na Dolnym Śląsku – w przedziale -1/1 stopień C. Wiatr na południowym wschodzie kraju północno-zachodni, poza tym słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

Czwartek, 23 grudnia 2021

W czwartek w północnej części naszego kraju wciąż będzie przeważać duże zachmurzenie z opadami śniegu, ale nie powinny one być już tak intensywne, jak na początku tygodnia. Na pozostałym obszarze również będzie dużo chmur, niemniej pojawią się szanse na większe przejaśnienia i chwile ze Słońcem. Na przeważającym obszarze kraju odnotuje się jeszcze ujemne temperatury – na poziomie -4/-2 stopnie C. Natomiast na Ziemi Lubuskiej i Śląsku będzie lekko na plusie, w przedziale od 1 do 3 stopni C. Wiatr południowy, umiarkowany.

Piątek, 24 grudnia 2021

Chociaż kilka dni temu modele numeryczne zaskoczyły prognozami śnieżnej i mroźnej pogody na Święta, obecne rozdania, które można przyjąć już za te najbardziej realne wskazują, że w piątek rozpocznie się ocieplenie, a temperatury w dzień wyniosą od 1 stopnia C na wschodzie kraju do 6 stopni C na zachodzie. Do tego wzrośnie zachmurzenie i wystąpią opady, najpierw śniegu, który stopniowo będzie przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Czyli obserwowana od wielu lat “tradycja” dodatnich na termometrach Świąt Bożego Narodzenia będzie kontynuowana. Wiatr zacznie skręcać na zachodni i południowo-zachodni.

Weekend, 25-26 grudnia 2021

Podczas Świat ocieplenie będzie napierać od zachodu na wschód, a temperatury będą systematycznie rosły. W niedzielę, na niektórych obszarach Polski zachodniej i południowo-zachodniej odnotuje się nawet 10-11 stopni C. Zachmurzenie będzie zmienne, nasili się zachodni i południowy wiatr oraz będą występować przelotne opady deszczu. Jeżeli jednak świąteczne prognozy diametralnie się zmienią, wówczas napiszę odrębną prognozę. Jednak szanse na zmianę prognoz w kierunku mroźnych scenariuszy oceniam obecnie na 5-6%.

OPTYCZNIE W NIEBO 20.12.2021r. – 26.12.2021r.

21.12.2021r. – godz. 16:59 – początek astronomicznej zimy;

22.12.2021r. – maksimum meteorów z roju Ursydów (ZHR:10).

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.