facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 03 mar, 2024
- brak komentarzy
Od regionów północnych stopniowe ochłodzenie, mniej opadów i więcej wyżowej pogody oraz powrót nocnych przymrozków.  Prognoza pogody i optycznie w niebo 04.03.2024r. – 10.03.2024r.

Od regionów północnych stopniowe ochłodzenie, mniej opadów i więcej wyżowej pogody oraz powrót nocnych przymrozków.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 04.03.2024r. – 10.03.2024r.

Za nami wyjątkowy (rekordowy) luty pod względem termicznym i hydrologicznym, którego szczegółowe podsumowanie zrobię po oficjalnym opublikowaniu danych przez IMGW. Przed nami stopniowa i zasadnicza zmiana pogody. Opadów będzie mniej, nad Polskę sięgną wyże, ale wraz z nimi napłyną zimniejsze masy powietrza, a w nocy wrócą regularne przymrozki. Czyli po lutym “bez podkucia butów” zapowiada się “w marcu jak w garncu”, przynajmniej w pierwszej połowie miesiąca.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE I MINIMALNE

Mijający tydzień to wyraźny podział na chłodniejsze i pochmurne regiony zachodnie z przedwiośniem i pogodne, ciepłe, wiosenne regiony Polski wschodniej, chociaż granica przedwiośnia/wiosny była nieostra i przesuwała się w lewo i na prawo. 

Najcieplejszym dniem był wtorek, gdzie w Tarnowie zanotowano +19,1 stopnia C, a w Cieszynie +19,3 stopnia C. Za to najzimniej było w Łebie, gdzie stacja meteo zanotowała +3,6 stopnia C.

Na koniec lutego cieplejsze masy powietrza zostały zepchnięte bardziej na południe, natomiast na przeważającym obszarze kraju zanotowano wyrównane temperatury, oscylujące między 8-11 stopni C. Najzimniej było w Suwałkach +4,2 stopnia C.

W mijającym tygodniu przymrozków było mało, w wielu miejscach nie wystąpiły w ogóle. W nadchodzącym tygodniu to się zmieni, zwłaszcza w jego drugiej połowie, gdzie ujemne temperatury nad ranem wystąpią na przeważającym obszarze kraju.

(2) OPADY

Mijający tydzień przyniósł mniej opadów w porównaniu do poprzednich tygodni. Na początku tygodnia padało głównie na północy i południowym-wschodzie kraju.

Następnie, przelotne i niewielkie sumy opadów deszczu zanotowano na terenie większości Polski.

Druga połowa tygodnia była zdecydowanie bardziej sucha we wschodniej połowie Polski, najwięcej opadów zanotowano w Polsce zachodniej, częściowo południowej i południowo-zachodniej.

Z soboty na niedzielę prawie nigdzie nie zanotowano opadów, a tam, gdzie wystąpiły miały symboliczny i przelotny charakter.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 4 marca 2024

Nad Skandynawią oraz Morzem Norweskim rozwija się silny wyż, który w najbliższych dniach zacznie sprowadzać z północnego-wschodu zimne masy powietrza polarno-kontynentalnego. Wspomniany wyż, już w poniedziałek zacznie kształtować pogodę w północnych i częściowo środkowych regionach Polski. Na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz północy i wschodzie Mazowsza odnotuje się maksymalnie 3-4 stopnie C, w pasie od środkowej Lubelszczyzny i środkowego Mazowsza przez Kujawy, północną i środkową Wielkopolskę oraz Pomorze Zachodnie będzie na poziomie 5-7 stopni C, natomiast 9-11 stopni C prognozuje się w centrum kraju, a najcieplej do 13-15 stopni C będzie na południu kraju.

W Małopolsce oraz na Śląsku lokalnie może być jeszcze o 1-2 stopnie C cieplej. W południowej połowie kraju będzie przeważnie pogodnie i sucho, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Jednak w miarę upływu dnia – w środowisku podwyższonej chwiejności termodynamicznej dochodzącej do 300-400 J/kg – na południu woj. lubelskiego, północy podkarpackiego, w woj. świętokrzyskim i północy woj. śląskiego – zaczną wypiętrzać się się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu, a nawet lokalnymi burzami.

Nad resztą kraju ma być na ogół pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami i opadami deszczu w strefie frontu atmosferycznego, tj. od wschodniego i środkowego Mazowsza, północną Lubelszczyznę, Ziemię Łódzką po środkową Wielkopolskę. Wiatr umiarkowany, na Opolszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce oraz na Roztoczu południowo-zachodni i południowy, poza tym północno-wschodni, na wybrzeżu silniejszy, w porywach do 65 km/h.

Wtorek, 5 marca 2024

We wtorek wpływ na pogodę na terenie większości kraju będzie miał silny wyż znad Skandynawii, ale nie wszędzie będzie słonecznie. W województwach północnych i wschodnich zaznaczy się front atmosferyczny, który przyniesie większe zachmurzenie, opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a na Podhalu i w górach również samego śniegu.

Na termometrach odnotuje się maksymalnie od 1-2 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, 3-5 stopni C będzie na Pomorzu Zachodnim, północy Wielkopolski, Kujawach, północy Mazowsza, 6-7 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, południu i w centrum Wielkopolski, w dzielnicach środkowych do 10-12 stopni C na wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i wschodzie Małopolski. Wiatr umiarkowany, w północnej oraz północno-wschodniej części kraju silniejszy, na wybrzeżu porywisty, co zwiększy odczucie zimna. Kierunek wiatru pozostanie północno-wschodni.

Środa, 6 marca 2024

W środę o poranku, zwłaszcza na zachodzie oraz w północno-wschodnich dzielnicach Polski przy pogodnym niebie, w wielu miejscach pojawią się przymrozki na poziomie – do -3/-1 stopnia C. W ciągu dnia będzie od 5-6 stopni C na Podlasiu, Mazurach, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Roztoczu, a także nad samym morzem do 10-12 stopni C na pozostałym obszarze kraju.

W ciągu dnia w zachodnich i południowych dzielnicach Polski mogą pojawić się opady deszczu, a na Podhalu i w górach deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Na pozostałym obszarze będzie sucho, z dużą ilością pogodnego nieba. W regionach północno-wschodnich ma być prawie bezchmurnie. Wiatr umiarkowany, słabszy na zachodzie, północny i północno-wschodni.

Czwartek, 7 marca 2024

W czwartek pogodny i suchy wyż znad Skandynawii będzie kierował w stronę Polski masy chłodnego powietrza polarno-kontynentalnego ze wschodu. W dzień przeważać będzie słoneczna pogoda, z zachmurzeniem małym, na południu również umiarkowanym, ale nigdzie nie prognozuje się opadów.

O poranku poza krańcami zachodnimi wystąpi lekki mróz, ze spadkami temperatur przeważnie do -4/-3 stopni C na wschodzie do -2/0 stopni C w głębi kraju. W ciągu dnia przy już dość dużej operacji słonecznej i pogodnym niebie, termometry wskażą od 5-6 stopni C na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Lubelszczyźnie, 7-8 stopni C będzie na przeważającym obszarze kraju do 9-11 stopni C na Pomorzu i w województwach zachodnich. Wiatr na północy na ogół słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany, północny i północno-wschodni.

Piątek, 8 marca 2024

Piątkowy poranek zapowiada się z licznymi przymrozkami na poziomie od -4 do -2 stopni C. W ciągu dnia wyż skandynawski nadal zapewni przewagę, a w wielu miejscach dominację pogodnego nieba, jednak na termometrach odnotuje się maksymalnie od 3-4 stopni C na wybrzeżu i Pomorzu Gdańskim, 6-7 stopni C będzie na Warmii, Mazurach oraz Podlasiu, 8-9 stopni C na pozostałym obszarze Polski. Wiatr słaby, na wschodzie i południu chwilami umiarkowany, z kierunków wschodnich i północno-wschodnich.

Weekend, 9-10 marca 2024

Drugi weekend marca zapowiada się na ogół dość pogodny i suchy. W nocy i o poranku wystąpią kilkustopniowe przymrozki, w ciągu dnia na południu zrobi się cieplej, mniej więcej na poziomie 10-12 stopni C, ale im dalej na północ, tym będzie chłodniej – na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza prognozuje się maksymalnie 5-7 stopni C. Na następny tydzień prognozy są mocno niestabilne, niemniej wstępnie można napisać, że marzec, prawdopodobnie będzie mocno zmienny z częstszymi napływami zimniejszych mas powietrza z północy i wschodu.

OPTYCZNIE W NIEBO 04.03.2024r. – 10.03.2024r.

08.03.2024r. – godz. 07:51 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 3°17;

08.03.2024r. – godz. 16:07 – koniunkcja Merkury i Neptun w odległości – 0°26;

08.03.2024r. – godz. 19:56 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 3°00;

09.03.2024r. – godz. 19:23 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 1°22;

10.03.2024r. – godz. 10:00 – faza Księżyca – nów;

10.03.2024r. – godz. 20:46 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 0°28.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.