facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 17 maj, 2020
- brak komentarzy
Opady i chłód głównie na północy. Umiarkowanie ciepło i bardziej sucho w pozostałej części kraju. Nadal lokalne przymrozki. Prognoza pogody i optycznie w niebo 18.05.2020r. – 24.05.2020r.

Opady i chłód głównie na północy. Umiarkowanie ciepło i bardziej sucho w pozostałej części kraju. Nadal lokalne przymrozki.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 18.05.2020r. – 24.05.2020r.

Mijający tydzień przyniósł nam spektakularne załamanie pogody. Przeszły opady deszczu, miejscami całkiem spore, opady śniegu, pojawiły się też burze, a poranki, w wielu regionach przyniosły i wciąż przynoszą groźne dla upraw i sadów przymrozki. Zimni Ogrodnicy pokazali w tym roku nie tylko pazura, ale zrobili to z efektownym przytupem.

Szerzej napisali o tym we wtorek, w dniu 12 maja gospodarze Meteomodelu: “Zgodnie ze znanymi od ładnych kilku dni prognozami modeli numerycznych, wczoraj miało miejsce gwałtowne ochłodzenie, chyba jedno z bardziej spektakularnych w ostatnich kilku latach. Jeszcze wczoraj temperatura maksymalna w Tarnowie osiągnęła +28.4°C i była niewiele niższa od psychologicznej granicy +30.0°C, wieczorem i w nocy miejscami temperatura spadła do okolic 0°C i w wielu miejscach pojawił się deszcz ze śniegiem i śnieg.

W samym Tarnowie temperatura spadła z +28.4°C do +2.7°C, czyli o 25.7°C. W chwili przechodzenia przez nasz kraj frontu atmosferycznego imponująca była również różnica temperatur na jego obszarze – w danej chwili sięgała ona 23.5°C (Tarnów +28.0°C, Ostrzyce +4.5°C) i było to niedużo mniej, niż wynosi rekord takiej różnicy w terminie 12UTC w sezonie wiosenno-letnim (25.6°C 5 maja 1969: od 4.7°C w Darłowie do 30.3°C w Sielcu).

Wieczorem opady śniegu pojawiły się głównie w wyższych partiach Dolnego Śląska, wraz z przesuwaniem się strefy opadów pojawiały się również w głębi kraju.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

Najciekawsza sytuacja miała jednak miejsce dzisiaj nad ranem: na północnym wschodzie kraju (Suwałki, Kętrzyn) wysokość pokrywy śnieżnej osiągnęła 8 cm, co jest nie tylko wartością imponującą jak na maj, ale i rekordową z dwóch względów. Po pierwsze jest to rekordowo wysoka pokrywa śnieżna w maju zarówno w Suwałkach, jak i w Ketrzynie, gdzie dotychczas najwyższa pokrywa śnieżna maja (po 1951) mierzyła odpowiednio 2 i 1 cm.

W Mikołajkach do tej pory nie notowano pokrywy śnieżnej w maju w okresie powojennym (dziś 4 cm). Podobnie w Olsztynie (dziś 1 cm). Po drugie zarówno w Suwałkach, Kętrzynie jak i w Mikołajkach jest to… najwyższa pokrywa śnieżna… sezonu? Ciężko to jakoś poprawnie i sensownie zdefiniować. Tegoroczna zima w Mikołajkach przyniosła maksymalne wysokości pokrywy śnieżnej równe 1 cm (styczeń, marzec).

Tutaj dzisiejsza pokrywa śnieżna jest wyższa, niż dobowa suma pokrywy śnieżnej całego sezonu zimowego, co oznacza, że de facto maj jest najśnieżniejszym miesiącem… zimy? Sezonu? Identyczna sytuacja ma miejsce w Suwałkach, gdzie najwyższa porywa śnieżna w miesiącach zimowych wyniosła 2 cm (luty) oraz w Kętrzynie. Doprawdy, pogoda tego roku nie przestaje nas zaskakiwać”.

Źródło: https://blog.meteomodel.pl/snieg-w-maju-2/

W nadchodzącym tygodniu pogoda nadal będzie nas zaskakiwać. Opadów prognozuje się mniej (głównie na północy kraju), ale wciąż będą występować przymrozki, chociaż już nie w takim zakresie, jak to miało miejsce w mijającym tygodniu. Najcieplej będzie na południu kraju i w dzielnicach zachodnich.

Poniedziałek, 18 maja 2020

Początek nowego tygodnia przyniesie przewagę słonecznej pogody na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej, Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz w Górach Świętokrzyskich. Wprawdzie w godzinach popołudniowych dojdzie do rozwoju chmur, ale opady z nich nie powinny wystąpić. Na termometrach odnotuje się od 17 do 20 stopni C, na południu kraju cieplej, w przedziale 21-22 stopni C.

Za to na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Kujawach, Podlasiu oraz na wschodzie i północy Mazowsza będzie dużo chłodniej – od 11 do 14 stopni C i tam prognozuje się opady deszczu. Wiatr w całym kraju będzie wiać z umiarkowaną siłą z kierunku zachodniego i północno-zachodniego.

Wtorek, 19 maja 2020

We wtorek, po deszczowej nocy na północy naszego kraju, w dzień prognozuje się opady deszczu na Pomorzu, Warmii i Mazurach, północy i wschodzie Mazowsza, na Kujawach i Lubelszczyźnie. W  tych regionach, w chłodnym powietrzu polarnomorskim rozwijać się będą chmury, które przyniosą przelotne opady deszczu oraz burze. Nad resztą kraju prognozuje więcej pogodnych chwil, ale – przed wszystkim na południowym wschodzie, będą rozwijać się chmury kłębiaste, które przyniosą przelotne opady deszczu.

Na północy kraju nadal będzie najchłodniej – na wybrzeżu tylko 11-12 stopni C, w głębi Pomorza, na Warmii czy Podlasiu w przedziale 13-14 stopni C, w centrum i na zachodzie 16-18 stopni C, a najcieplej w Małopolsce oraz na Podkarpaciu – w przedziale 21-22 stopni C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, północno-zachodni.

Środa, 20 maja 2020

W środę Polska zacznie dostawać się pod wpływ wyżu, który z północy zaciągnie zimne powietrze. O poranku na Pomorzu, Warmii i Mazurach, na Podlasiu, Kujawach i Mazowszu temperatura lokalnie obniży się do około 0-2 stopni, a przy gruncie wystąpią przymrozki w przedziale -3/-1 stopień C. Nad resztą kraju bez przymrozków, ale też zimno, maksymalnie od do 8 stopni C.

W dzień prognozuje się od 13-15 stopni C na północy i wschodzie do 16-18 stopni C na zachodzie oraz na Śląsku i w Małopolsce. Przeważać będzie słoneczna pogoda, chociaż do rozwoju chmur także dojdzie, niemniej przelotne i niewielkie opady deszczu prognozowane są przede wszystkim na północnym wschodzie. Wiatr z północy i północnego-zachodu, przeważnie słaby i umiarkowany.

Czwartek, 21 maja 2020

W czwartek prognozuje się podobny typ pogody. Na północy i zachodzie temperatura o poranku spadnie do 0-2 stopni C przy gruncie możliwe są lokalne przymrozki. W ciągu dnia odnotuje się od 11-12 stopni C na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu i 13-15 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Mazowszu, Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu do 18-20 stopni C na zachodzie oraz na Śląsku.

Przeważać będzie słoneczna i sucha aura, a niewielkie i przelotne opady deszczu mogą wystąpić jedynie na wschodzie i północnym wschodzie kraju. Nadal będzie dawał się we znaki umiarkowany i rześki wiatr z północy, który zwiększy odczucie chłodu.

Piątek, 22 maja 2020

W piątek, w całym kraju zapowiada się słoneczny i pogodny dzień. Najchłodniej będzie na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza i na Lubelszczyźnie – w przedziale 14-16 stopni C. Na środkowym wybrzeżu, Kujawach, w centrum, na Górnym Śląsku i w Małopolsce ciut cieplej, w przedziale 17-19 stopni C, a na krańcach zachodnich najcieplej – do 20-22 stopni C. Wiatr wciąż z kierunków północnych, słaby i umiarkowany.

Weekend, 23-24 maja 2020

Na chwilę obecną modele numeryczne wskazują, że koniec tygodnia przyniesie zmianę pogody. Z zachodu na wschód ma przejść niż, który przyniesie opady deszczu, ale raczej niezbyt intensywne. W dalszym ciągu będzie chłodno, a miejscami zimno, jak na drugą połowę maja, maksymalnie w przedziale 20-21 stopni C i to nie we wszystkich regionach kraju.

OPTYCZNIE W NIEBO 18.05.2020r. – 24.05.2020r.

22.05.2020r. – godz. 19:39 – faza Księżyca – nów;

23.05.2020r./24.05.2020r. – maksimum meteorów z roju roju Camelopardalidów (ZHR: zmienne).

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.