facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 31 sie, 2016
- brak komentarzy
Ósmy i Dziewiąty Klimatyczny Bilans Wodny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mamy już dwa kolejne (ósmy i dziewiąty) raporty Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, który zgodnie z wymogami Obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych oraz roślin strączkowych.

Na całe szczęście, sytuacja jest diametralnie odmienna niż w zeszłym roku, ale do ideału jest dosyć daleko.

ÓSMY OKRES RAPORTOWANIA

 

KBW_2016_08

W ósmym okresie raportowania tj. od 11 czerwca do 10 sierpnia 2016 roku, nie stwierdzamy zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne, jednakże wartości te są dla w/w upraw wyższe od wartości krytycznych.

W kolejnym okresie raportowania najniższe wartości KBW odnotowano w południowo-wschodniej części Wyżyny Lubelskiej (Roztocze), południowo-wschodniej części Niziny Mazowieckiej, w południowo-wschodniej części Wyżyny Małopolskiej. Obecnie najniższe wartości KBW w tych rejonach wynoszą od -109 do -139 mm. W rozpatrywanym okresie sześciodekadowym od 11 czerwca do 10 sierpnia 2016 r. wartości KBW na terenie Polski względem poprzedniego okresu raportowania uległy zwiększeniu. Średnio dla kraju wartości KBW w stosunku do poprzedniego okresu były wyższe o 32 mm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W pierwszej dekadzie sierpnia notowano bardzo zróżnicowane opady lub ich niewielkie wystąpienie. Obszarem o bardzo małych opadach poniżej 10 mm była Nizina Śląska i południe Niziny Południowowielkopolskiej. Na przeważającym obszarze kraju opady wynosiły od 20 do 40 mm. Najwyższe wartości opadu od 40 do 80 mm, a miejscami powyżej 80 mm odnotowano na Pobrzeżu Koszalińskim, w Beskidach, Tatrach oraz w części Wyżyny Małopolskiej.

Warunki meteorologiczne w ostatnich tygodniach charakteryzujące się znacznymi opadami atmosferycznymi (burzami) powodują, że tegoroczne zbiory przebiegają z dużymi problemami. Duże opady wystąpiły pod koniec wegetacji zbóż, co skutkuje spadkiem jakości ziarna i ich porastaniem. Te niekorzystne zjawiska obserwuje się szczególnie u pszenżyta ozimego i żyta, rzadziej u owsa czy jęczmienia i pszenicy. Wysokie opady i duża wilgotność ziarna opóźniają także zbiory zbóż. Wiele pól jest podmokłych, co utrudnia bądź uniemożliwia wjazd sprzętu i prowadzenie zbiorów. Wysoka wilgotność powietrza stwarza ponadto duże zagrożenie upraw chorobami grzybowymi.

DZIEWIĄTY OKRES RAPORTOWANIA

KBW_2016_09

W dziewiątym okresie raportowania tj. od 21 czerwca do 20 sierpnia 2016 roku, nie stwierdzamy zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne, jednakże wartości te są dla w/w upraw wyższe od wartości krytycznych.

W kolejnym okresie raportowania najniższe wartości KBW odnotowano w południowo-wschodniej części Wyżyny Lubelskiej (Roztocze) i Małopolskiej, w południowo-wschodniej części Niziny Mazowieckiej oraz na południu Niziny Śląskiej. Obecnie najniższe wartości KBW w tych rejonach wynoszą od -109 do -139 mm. W rozpatrywanym okresie sześciodekadowym od 21 czerwca do 20 sierpnia 2016 r. wartości KBW na terenie Polski względem poprzedniego okresu raportowania uległy zmniejszeniu. Średnio dla kraju wartości KBW w stosunku do poprzedniego okresu były niższe o 12 mm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drugą dekadę sierpnia charakteryzowało znaczne zróżnicowanie pod względem opadów atmosferycznych. Na przeważającym obszarze kraju opady wynosiły poniżej 5 mm. Nieco wyższe opady (20-40 mm) zanotowano w północnej części Pojezierza Pomorskiego i Mazurskiego, na Pojezierzu Lubuskim oraz na Pogórzu Przemyskim. Najwyższe wartości opadu od 40 do 60 mm odnotowano na Pobrzeżu Koszalińskim i na Wzniesieniu Górowskim.

Warunki meteorologiczne ostatnich tygodni charakteryzujące się dużymi opadami atmosferycznymi mogą spowodować duże problemy ze zbiorem, zwłaszcza rzepaku jarego. Problem wynika z nierównomiernego dojrzewania rzepaku, spowodowanego wytworzeniem licznych i później zakwitających bocznych odrostów. Te niekorzystne zjawiska mogą spowodować spadek plonu rzepaku jarego.

Źródło: https://www.susza.iung.pulawy.pl/KBW/

Opracowali: Dr hab. Andrzej Doroszewski, prof. nadzw.; Dr hab. Rafał Pudełko; Dr Katarzyna Żyłowska; Mgr Piotr Koza; Mgr Elżbieta Wróblewska

A TAK 9 KBW WYGLĄDAŁ W ZESZŁYM ROKU… ;((

KBW_2015_09

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.