facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 11 lip, 2016
- brak komentarzy
Ostrzeżenia przed nawałnicami.

Ostrzeżenia przed nawałnicami.

Nieczęsto zdarza się, aby Polscy Łowcy Burz, wydawali ostrzeżenia drugiego lub trzeciego stopnia przed burzami. Ponieważ sytuacja meteorologiczna, jaka czeka nas przez trzy kolejne doby, będzie bardzo dynamiczna i niebezpieczna, to już wczoraj wydano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Oznacza to ryzyko wystąpienia silnych burz. W przypadku ostrzeżenia pierwszego stopnia, ryzyko ich wystąpienia jest małe lub średnie, w przypadku ostrzeżenia drugiego stopnia – ryzyko jest duże.   

Zachodnia połowa Dolnego Śląska, “załapała” się na ostrzeżenia pierwszego stopnia, a wschodnia część, w tym Wrocław – na stopień numer 2. Oznacza to, że należy zachować szczególną ostrożność i w razie zbliżania się niebezpiecznego układu, schować się jak najszybciej. Jak podają Polscy Łowcy Burz: “Największe zagrożenie gwałtownymi, lokalnymi zjawiskami spodziewane jest po południu i wieczorem. W nocy niestabilna masa powietrza będzie stopniowo przemieszczać się na wschód, obejmując całą wschodnią oraz południową Polskę, gdzie wciąż możliwe będzie występowanie burz, lecz o znacznie mniejszej intensywności. Mocno rozgrzana, niestabilna masa pochodzenia zwrotnikowego będzie sprzyjać dużej aktywności elektrycznej najmocniej wypiętrzonych ośrodków burzowych, które na strefach punktowego wspomagania ruchów wznoszących mogą przekształcać się w formacje wielokomórkowe, w tym struktury liniowe”.

…ilość burz oraz zasięg ich występowania również będą ściśle uwarunkowane od lokalnych stref ruchów wznoszących w dolnej i środkowej troposferze, dlatego trzeba podkreślić spodziewaną lokalność prognozowanych zjawisk”. Reasumując – może być bardzo niebezpiecznie, ale też wszystko “może się rozejść po kościach”. Obfity deszcz na pewno przydałby się, ale nie niszczycielskie nawałnice. Może właśnie taki scenariusz się ziści. 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.