facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 07 cze, 2020
- brak komentarzy
Ostrzeżenie meteo 2 stopnia dla części kraju.

Ostrzeżenie meteo 2 stopnia dla części kraju.

Prognozy sytuacji pogodowo-meteorologicznej, która w najbliższych godzinach dynamicznie rozwinie się na terenie Polski wskazują, że będziemy mieć do czynienia z bardzo silnym incydentem burzowym, jakiego w tym roku jeszcze nie było. Zagrożone niebezpiecznymi zjawiskami są przede wszystkim północno-wschodnie, częściowo wschodnie i środkowe regiony kraju.

Jak podają Polscy Łowcy Burz: “W niedzielę nad Polską będzie znajdował się quasi-stacjonarny front atmosferyczny mający tendencje do zafalowań. Będzie on oddzielał dwie znacznie zróżnicowane masy powietrza: ciepłą i wilgotną masę z południowego-wschodu (rejon Morza Czarnego i Bałkanów) oraz chłodniejszą masę polarną z zachodu kontynentu. Duża chwiejność i zwiększony przepływ w troposferze w pobliżu strefy frontowej oznacza rozwój burz, które miejscami będą gwałtowne”.

Mapa: Krzysztof Ostrowski, Polscy Łowcy Burz

W prognozowanym obszarze wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych, mogą wystąpić silne burze z nawalnymi opadami deszczu, a miejscami deszczu z gradem i gwałtownymi, silnymi porywami wiatru. Istnieje ryzyko uformowania się superkomórek burzowych, jak i układu liniowego, które mogą wyrządzić najwięcej szkód.

Warto też zwrócić uwagę na ogromną różnicę temperatury na terenie kraju. Podczas gdy na Pomorzu Gdańskim, Żuławach i Kujawach odnotuje się maksymalnie w przedziale 15-17 stopni C, a na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku – gdzie po południu ma być więcej przejaśnień w przedziale 20-23 stopni C,

to na wschód od frontu, czyli na Podlasiu, Mazowszu, w centrum, częściowo na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Mazowszu będzie średnio w przedziale 25-28 stopni C, a miejscami na południowym wschodzie i krańcach wschodnich nawet do 29-30 stopni C.

Źródło i więcej na temat ostrzeżeń: https://lowcyburz.pl/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.