facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 10 lip, 2020
- brak komentarzy
Ostrzeżenie przed groźnymi burzami w części kraju i aktualizacja.

Ostrzeżenie przed groźnymi burzami w części kraju.

Nastąpiła spora korekta prognozy pogody na dzisiejszy dzień w stosunku tego, co modele pokazywały jeszcze w niedzielę, kiedy pisałem tygodniową prognozę pogody. Wiadomo już, że szykuje się silny incydent burzowy, który może spowodować wiele zniszczeń i stanowi zagrożenie dla ludzi. Tym razem najbardziej niebezpieczne zjawiska prognozowane są w pasie od południowego-zachodu do północnego-wschodu kraju.

Polscy Łowcy Burz cały ten obszar objęli 2. stopniem zagrożenia, co oznacza ryzyko wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, opadów ulewnego deszczu i dużego gradu oraz trąby powietrznej.

W omówieniu sytuacji synoptycznej wskazano, że “w piątek na pogodę w Polsce będzie oddziaływał ulokowany na południowym Bałtyku niż z systemem frontów atmosferycznych. W dynamicznym ciepłym sektorze niżu zalegać będzie gorąca i chwiejna masa powietrza, która będzie gwałtownie wypychana na wschód przez front chłodny. Duży kontrast termiczny i związane z nim znaczne wartości ścinania wskazują, że burze mogą być gwałtowne”.

“Prawdopodobny jest rozwój przynajmniej kilku superkomórek burzowych. Mogą one przynosić opady dużego gradu (do 2-4 cm średnicy), niewykluczone również 1-2 tornada (sprzyjać im będzie znaczne ścinanie w dolnej troposferze). W późniejszych godzinach wzdłuż przedfrontowej zatoki niżowej może uformować się większy liniowy układ burzowy.

W takiej sytuacji rośnie zagrożenie bardzo silnych, niszczących porywów wiatru. Na obszarze objętym 2 stopniem zagrożenia ryzyko gwałtownych zjawisk jest największe. Największe szanse rozwoju burz przypadają na godziny popołudniowe i wieczorne. Początkowo front burzowy rozwinie się prawdopodobnie na południowym-zachodzie i zachodzie, a z biegiem czasu będzie przemieszczał się na wschód”.

Zatem warto dzisiaj bacznie obserwować niebo i w razie załamania pogody zabezpieczyć siebie i mienie. Aktualna sytuacja o burzach jest podawana na facebookowej stronie Polskich Łowców Burz.

AKTUALIZACJA OSTRZEŻEŃ!!!

PŁB zaktualizowali prognozę pogody na dzisiaj i powiększyli obszar 2. stopnia zagrożenia ze strony pogody.

“Względem poprzednich aktualizacji, modele numeryczne zwiększyły prognozowaną energię CAPE do 1500-2000 J/kg i rozszerzyły obszar jej występowania bardziej na północ. Pewnym problemem będzie jednak stan zachmurzenia, który może nieco ograniczyć wartość CAPE. Pomimo tego, modele numeryczne są dość zgodne i wskazują, że najsilniejsze burze (w tym trwałe i silne superkomórki) rozwiną się w pasie od okolic Poznania przez Toruń po Białystok.

Z uwagi na duże wartości wskaźników kinematycznych (DLS do 20-25 m/s, LLS do 10-15 m/s, SRH3 do 300 m2/s2, SRH1 do 160-250 m2/s2) i dość niską wysokość LCL, poważnym zagrożeniem związanym z tymi burzami będą dość silne i trwałe trąby powietrzne (w okresie ważności prognozy może rozwinąć się ich od 1 do nawet 4).

To zagrożenie szczególnie duże będzie na północy woj. wielkopolskiego, w woj. kujawsko-pomorskim oraz na północy woj. mazowieckiego, w pobliżu miejsca styku ciepłego i chłodnego frontu atmosferycznego. Nadal bardzo dużym i głównym w okresie ważności prognozy zagrożeniem będą opady dużego gradu (do 4-5 cm w średnicy, a na południowym zachodzie w 1-3 przypadkach nawet do 7-8 cm) oraz bardzo silne, niszczące porywy wiatru (zwłaszcza, gdy z burz superkomórkowych uformują się większe układy wielokomórkowe zawierające segmenty z bow echo lub gdy w rejonie zatoki niżowej rozwinie się większy, bardziej trwały MCS mogący przybrać skalę derecho, czemu będzie sprzyjało pionowe ścinane wiatru MLS osiągające 15-20 m/s). Z uwagi na bardzo dużą wodność troposfery (PW>40 mm), znacznym zagrożeniem będą też gwałtowne opady deszczu powodujące podtopienia”.

“Najsilniejszych zjawisk oczekujemy w godzinach popołudniowych i wieczornych. Zdecydowane zmniejszenie intensywności zjawisk wystąpi dopiero w pierwszej części nocy”.

Źródło i mapy ostrzeżeń: Polscy Łowcy Burzhttps://lowcyburz.pl/ )

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.