facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 12 maj, 2016
- brak komentarzy
Pankracy, Serwacy, Bonifacy w cieple. Zośka na zimno.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od dzisiaj, rozpoczęli się tzw. “Zimni Ogrodnicy”. Powiedzenie to wzięło się na podstawie wieloletnich obserwacji pogodowych w miesiącu maju. Praktycznie co roku, powtarza się następujący scenariusz pogodowy w tym czasie. Nad Północnym Atlantykiem powstaje ogromny układ wysokiego ciśnienia. W tym samym czasie, nad Rosją i Skandynawią powstają niże, czyli układy z zachmurzeniem i opadami oraz silnym wiatrem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dzięki współpracy wyżowo-niżowej, do Europy Środkowej spływa zimne powietrze pochodzenia arktycznego i mamy do czynienia ze sporym spadkiem temperatury, wzrostem zachmurzenia i opadami, czasami nawet deszczu ze śniegiem i śniegu. Nie zawsze zimno-ogrodowe ochłodzenie majowe przypada w dniach 12-15 maja, ale na przestrzeni wielu lat, najczęściej. Generalnie, im później pojawia się to zjawisko, tym gorzej dla delikatnych roślin i upraw.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zimni ogrodnicy A.D. 2016 witają nas słoneczną i bardzo ciepłą aurą. Aby przysłowia stało się zadość, w naszym kierunku “pędzi” ochłodzenie, którego pierwsze symptomy odczujemy już jutro. Najchłodniejszy okres rozpocznie się w niedzielę, akurat na “Zimną Zośkę”. Wspomniane zmiany przyniesie nam jutro niż z opadami i burzami. Temperatury będą jeszcze wysokie, tylko na wybrzeżu z powodu silniejszego wiatru i ciągłych opadów deszczu, może być już poniżej 20 stopni ciepła. Na szczęście na razie nie będzie najbardziej niepożądanego zjawiska w czasie Zimnych Ogrodników czyli przymrozków.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po przejściu niżu i opadów deszczu, sobota zapowiada się rześka, ale przeważnie pogodna. Dopiero w niedzielę, ma do nas spłynąć już szerokim strumieniem apogeum ochłodzenia. Temperatury w wielu rejonach wyniosą zaledwie 10-12 stopni przy padającym deszczu, lokalnych burzach i silniejszych porywach wiatru, do 70 km/h. Na początku przyszłego tygodnia na południu kraju, mogą się zdarzyć spadki temperatury do nawet 5 stopni C, a lokalnie jeszcze mniej. Tam, przejściowo mogą pojawić się przymrozki, a w wyższych partiach gór, opady śniegu. Zimno-Ogrodowo-Zośkowe ochłodzenie zakończy się mniej więcej w połowie przyszłego tygodnia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.