facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 14 sie, 2022
- brak komentarzy
Parno, gorąco/upalnie, burzowo. Przed weekendem burzowo-deszczowy front i niebezpieczne zjawiska oraz ochłodzenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 15.08.2022r. – 21.08.2022r.

Parno, gorąco/upalnie, burzowo. Przed weekendem burzowo-deszczowy front i niebezpieczne zjawiska oraz ochłodzenie.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 15.08.2022r. – 21.08.2022r.

Tygodniowa prognoza pogody na mijający tydzień sprawdziła się tylko częściowo. Wcześniejsze rozdania modeli nie widziały napływu wilgotnych i ciepłych mas powietrza ze wschodu, które w wielu miejscach przyniosły przelotne deszcze i burze zamiast kontynuacji suchej gorącej pogody. I dobrze. Taka niesprawdzalność pogody bardziej mi pasuje zamiast prognozowanie opadów i ich brak w realu.

(1) OPADY

Początek tygodnia był bardzo suchy z przewagą słonecznej pogody. Jednak już w poniedziałek część modeli w najnowszych odsłonach zmieniła pogodowe scenariusze na drugą część tygodnia (bardziej wilgotną).

Do czwartku utrzymywała się sucha pogoda, ale na południowym-wschodzie kraju zaczęły pojawiać się pierwsze opady deszczu.

Zdecydowanie więcej opadów odnotowano od piątku, niemniej w stosunkowo wąskim pasie. Najmocniej padało na Lubelszczyźnie.

Sobota przyniosła więcej opadów, rozproszonych głównie w południowych regionach kraju i ponownie na Lubelszczyźnie. W niedzielę punktowe silniejsze opady deszczu i burze pojawiły się również na północy kraju.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

(2) TEMPERATURY

Jeżeli chodzi o temperatury, to w mijającym tygodniu zaznaczył się wyraźny podział termiczny kraju. Początek tygodnia najcieplejszy był na zachodzie i częściowo na południu Polski, ale bez upału. Noce były rześkie.

Środa i czwartek to wciąż cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód. Ciepło zaczęło bardziej napierać na północy kraju. Najchłodniej było na morzem i w górach.

Piątek i sobota to wyraźna dominacja ciepłych mas powietrza w północnej części kraju i chłodniejszych w południowej. Miejscami pojawił się upał.

 Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL

Przed nami druga połowa sierpnia i jednocześnie ostatnie dwa i pół tygodnia meteorologicznego lata. W nadchodzącym tygodniu czeka nas parna, duszna, gorąca/upalna pogoda oraz ochłodzenie, które rozpocznie się przed weekendem i ma być poprzedzone gwałtownymi burzami oraz silnymi opadami deszczu. 

Poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Na początku nowego tygodnia przed południem będzie stosunkowo pogodnie i sucho, z małym i umiarkowanym zachmurzeniem. Jednak w miarę upływu dnia, w środowisku wysokiej energii chwiejności termodynamicznej dochodzącej do 1500-1800 J/kg zaczną rozwijać się chmury kłębiaste, które przyniosą opady deszczu oraz burze, jednak zjawiska będą występować tylko miejscami. Zrobi się gorąco, ponieważ na przeważającym obszarze kraju odnotuje się od 28 do 31 stopni C, jedynie nad samym morzem ma być chłodniej, na poziomie od 22 do 25 stopni C dzięki wiatrowi, który będzie wiać z północno-wschodniego. Poza tym wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Wtorek, 16 sierpnia 2022

We wtorek należy spodziewać się podobnego typu pogody. Przed południem ma przeważać słoneczna pogoda, ale w ciągu dnia – w związku z wysoką energią chwiejności termodynamicznej – ponownie zaczną rozwijać się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami. Na termometrach odnotuje się od 26-28 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz w centrum do 29-31 stopni C w regionach północnych i zachodnich (jedynie nad samym morzem może być o kilka stopni chłodniej). Wiatr słaby i umiarkowany, w województwach północnych i północno-wschodnich południowo-wschodni i południowy, poza tym zachodni i północno-zachodni.

Środa, 17 sierpnia 2022

W środę w zachodnich województwach Polski powinna dominować sucha i słoneczna pogoda. Temperatury wzrosną – na Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie prognozuje się 30-32 stopnie C, a przy granicy z Niemcami 33 stopni C. Na pozostałym obszarze wciąż będą występować dobre warunki do rozwoju konwekcji i wypiętrzania się chmur kłębiastych,

które przyniosą przelotne opady deszczu oraz burze. Najwięcej burz powstanie w pasie od Warmii i Mazur, przez Mazowsze, centrum po Małopolskę i Podkarpacie. W regionach, gdzie pojawią się burze ma być nieco chłodniej, na poziomie od 25 do 28 stopni C. Wiatr na ogół z kierunków północnych i północno-zachodnich, tylko w regionach Polski północno-wschodniej ma być zmienny.

Czwartek, 18 sierpnia 2022

W czwartek Polska znajdzie się w obszarze podwyższonego ciśnienia, który na przeważającym obszarze kraju przyniesie dominację słonecznej pogody. Jednak w godzinach wieczornych znad Niemiec do województw zachodnich zacznie docierać front atmosferyczny, który na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku przyniesie burze. Na ten moment prognozy wskazują, że niektóre z nich mogą być gwałtowne, z silnym i porywistym wiatrem, ulewnym deszczem, a nawet gradem.

Na termometrach prognozuje się od 28-29 stopni C na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, około 30 stopni C będzie w centrum, a najwyższe temperatury odnotuje się na zachodzie – na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce słupki rtęci mają wskazać od 32 do 34 stopni C, a lokalnie na samych krańcach zachodnich nawet 35 stopni C.

Piątek, 19 sierpnia 2022

Jeżeli prognozy się sprawdzą to piątek zapowiada się bardzo niebezpieczny, ponieważ nad Polską znajdzie się niż z frontem atmosferycznym, oddzielającym dwie skrajne masy powietrza. W dodatku pojawią się niebezpieczne warunki kinematyczne, które będą sprzyjać tworzeniu się potężnych układów konwekcyjnych z ulewnymi opadami deszczu do 50 mm, bardzo silnym wiatrem (w porywach powyżej 100 km/godz.) i gradem. Niektóre modele wskazują nawet na ryzyko powstania trąb powietrznych.

Na chwilę obecną trudno stwierdzić, gdzie zjawiska będą najbardziej gwałtowne, ale póki co, największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia przypada na obszary południowe, środkowe i północne. Od zachodu zacznie postępować ochłodzenie. Na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, zachodzie Wielkopolski i Dolnym Śląsku prognozuje się 26-28 stopni C. Na pozostałym obszarze utrzyma się jeszcze upał z temperaturami na poziomie od 32 do 34 stopni C.

Weekend, 20-21 sierpnia 2022

Modele numeryczne wskazują, że pod koniec tygodnia czeka nas kontynuacja bardzo niespokojnej pogody. W sobotę nadal mają występować silne burze i opady, które miejscami mają być na tyle będą intensywne, że doprowadzą do lokalnych podtopień. Na zachodzie kraju i Śląsku pod deszczowymi chmurami odnotuje się maksymalnie 16-18 stopni C. Na wschodzie i północnym wschodzie będzie jeszcze gorąco lub upalnie – do 27-31 stopni C.

W niedzielę pogoda zacznie się stabilizować, gdyż front będzie opuszczać teren Polski. W zamian zacznie rozbudowywać się klin wysokiego ciśnienia. Dlatego od zachodu prognozuje się postępujące przejaśnienia. Temperatury w całym kraju będą już wyrównane, od 18-20 stopni C na wschodzie i w Małopolsce do 22-24 stopni C na zachodzie.

Mapy: WeatherOnline

Jeszcze jedna, bardzo ważna informacja dla dolnośląskich grzybiarzy. Jeżeli sprawdzą się prognozy pogody i w dniach 19-20 sierpnia wystąpią intensywne opady deszczu, to w pierwszej połowie września wystąpi duże prawdopodobieństwo ukształtowania się pierwszego wysypu grzybów. Czyżby trzeci rok z rzędu miał pojawić się spóźniony letni wysyp w tym samym czasie? Taki scenariusz jest możliwy.

OPTYCZNIE W NIEBO 15.08.2022r. – 21.08.2022r.

15.08.2022r. – godz. 12:59 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 1°40`;

18.08.2022r. – godz. 16:20 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 0°31`;

19.08.2022r. – godz. 06:36 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

19.08.2022r. – godz. 13:06 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 2°34`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.