facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 13 gru, 2015
- brak komentarzy
Październikowo-listopadowy tydzień grudnia. Prognoza pogody i optycznie w niebo 14.12.2015r. – 20.12.2015r.

CIMG7573

Jeden z najcieplejszych początków grudnia w historii naszej meteorologii to już fakt. W wielu regionach naszego kraju, jeszcze ani razu w tym miesiącu, nie notowano opadów śniegu ani ujemnych temperatur nawet nocami. W ciągu najbliższych dni, nie ma najmniejszych szans, na odwrócenie się tej nietypowej aury. Wprawdzie, niektóre noce będą dość mroźne (wchód i północny-wschód Polski), to w środku tygodnia (przede wszystkim od czwartku), zrobi się… zdecydowanie cieplej. Temperatury, przekroczą 10 stopni na plusie. Zobaczmy, co w pogodzie piszczy, według prognoz i wyliczeń modeli numerycznych:

Poniedziałek, 14 grudnia 2015
Po weekendowych zawirowaniach, opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu oraz bardzo silnych podmuchach wiatru, w poniedziałek, aura poprawi się. W wielu regionach naszego kraju pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia, a deszcz ze śniegiem lub sam śnieg jeszcze rano mogą występować miejscami na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Roztoczu. O poranku na zachodzie mglisto i tam też w ciągu dnia chmur najwięcej. Chłodniej – temperatura minimalna od 0-2 stopni na Pomorzu, Warmii i Podlasiu, 3-4 stopnie w głębi kraju do 5 stopni na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr słaby, na wschodzie umiarkowany, północno-zachodni i zachodni, na zachodzie skręcający na południowy i południowo-wschodni.

Wtorek, 15 grudnia 2015
Poranek z przymrozkami na “ty”. Przeważnie zobaczymy -6/-3 stopni, tylko na zachodzie wciąż około zera. W ciągu dnia słupek rtęci osiągnie około 0 stopni na Pomorzu, Warmii i Podlasiu, 2-4 stopnie w głębi Polski do 6-7 stopni na Śląsku i w Małopolsce.
Dzień na ogół ze sporym zachmurzeniem, tylko na północy więcej chwil ze słońcem. W wielu regionach popada deszcz, deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Wpływ na opady będzie mieć temperatura – tam gdzie około zera będzie to mokry śnieg, tam, gdzie słupek rtęci sięgnie 2-3 stopni – deszcz ze śniegiem, a tam, gdzie przekroczy 3 stopnie – sam deszcz.

Środa, 16 grudnia 2015
“Zimowe szaleństwo” w postaci mrozu na Pomorzu, Kujawach, północy Wielkopolski i Mazowsza, także na Podlasiu – tam nawet -7/-5 stopni poniżej zera. Im dalej na południe, tym więcej chmur, a przez to i cieplej, na Śląsku i w Małopolsce przez całą noc nawet do 2-3 stopni. Na północy kraju, regularny mróz do minus 2 i minus 1 stopnia. W Polsce środkowej ok. 0-1 stopnia do 3-4 stopni na południu. Spore zachmurzenie na południu, na północy z kolei przez większą część dnia mglisto, a przez to i niskie chmury, czyli szaro, buro i ponuro.

Czwartek, 17 grudnia 2015
Ponowne szaleństwo mrozu na wschodzie i północy, tj. do -8/-5 stopni. Na zachodzie i południowym zachodzie około 0-2 stopni. W ciągu dnia zacznie się szybko ocieplać, bowiem nad Pomorze, Ziemię Lubuską i Wielkopolskę wtargnie ciepły front atmosferyczny z kolejną porcją deszczu. W województwach zachodnich słupki rtęci wskażą 8-10 stopni, w centrum 5 stopni, a tylko na wschodzie wciąż chłodno – od minus 2,0 stopni na Podlasiu do 1-3 stopni na Lubelszczyźnie, Mazowszu i Podkarpaciu. Wiatr będzie umiarkowany, na wybrzeżu okresami silniejszy, południowo-zachodni.

Piątek, 18 grudnia 2015
Walkę o wpływ w Polsce, wygra niż skandynawski, który z zachodu ściągnie dużo cieplejsze masy powietrza, miejscami będzie padać, choć gdzieniegdzie, są szanse na przejaśnienia. Na wybrzeżu, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku po południu 10-11 stopni, w centrum, w Małopolsce i na Podlasiu 8 stopni, tylko na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie ok. 5-6 stopni. Wiatr pozostanie umiarkowany, z południowego-zachodu.

Weekend, 19-20 grudnia 2015
Koniec tygodnia przyniesie iście wiosenne temperatury. Nigdzie ani w dzień, ani w nocy nie będzie nawet przymrozku, popołudniami od 8-9 stopni w województwach wschodnich do 10-12 stopni na zachodzie. Od czasu do czasu popada, okresami silniej powieje, mimo to szanse na słońce są, zwłaszcza w regionach zachodnich.

OPTYCZNIE W NIEBO 14.12.2015r. – 20.12.2015r.

14.12.2015r. – maksimum meteorów z roju Geminidów (ZHR: 120)

18.12.2015r. – faza Księżyca – 1 kwadra o godz. 15:13

20.12.2015r. – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 1°06′

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.