facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 16 wrz, 2016
- 2 komentarze
Pełnia Księżyca Żniwiarzy i zaćmienie półcieniowe.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Już dziś, tj. w piątek 16 września wieczorem, dokładnie o godz. 21:05 nastąpi wrześniowa pełnia księżyca, nazwana Pełnią Żniwiarzy. Dlaczego Żniwiarzy? Tradycja ta sięga jeszcze czasów starożytnych Egipcjan. Wrześniowa pełnia była oznaką zbliżania się pory deszczowej. Tym samym następował koniec półrocznej pory suchej. Egipcjanie spoglądali w kierunku gwiazdy Syriusza, świecącej przed świtem wysoko na południowym niebie, która była dla nich zwiastunem zmian. W Stanach Zjednoczonych, Pełnia Żniwiarzy wyznacza m.in. zbiory kukurydzy. W szczytowym okresie żniw rolnicy mogą pracować dłużej przy świetle tego księżyca.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dla nas, Pełnia Żniwiarzy przyniesie piękne zjawisko, a mianowicie, zaćmienie Księżyca. Nie będzie to jednak zaćmienie, którego efektem jest zasłonięcie tarczy naszego naturalnego satelity. Zaćmienie w trakcie Pełni Żniwiarzy będzie półcieniowe, które różni się od zaćmienia całkowitego. Podczas całkowitego zaćmienia, Księżyc przechodzi przez umbrę (wewnętrzny cień Ziemi obserwowany na powierzchni Księżyca. Umbra posiada kształt stożka zwężającego się wraz ze wzrostem odległości od Ziemi) lub najciemniejszą część cienia Ziemi. Z tego powodu nasz Naturalny Satelita staje się ciemniejszy, a niekiedy zmienia kolor na krwistoczerwony lub pomarańczowy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Samo zaćmienie nastąpi w nocy z piątku na sobotę i będzie widoczne w całej Europie, Azji, Afryce i Australii. Z kolei mieszkańcy Ameryki Północnej i Południowej będą musieli poczekać do 2017 roku, by podziwiać inne zaćmienie. Jednak podczas zaćmienia półcieniowego Księżyc przechodzi jedynie przez półcień, tj. zewnętrzną część cienia Ziemi. Zjawisko zatem będzie mniej efektowne, mimo wszystko Srebrny Glob stanie się zauważalnie ciemniejszy niż zwykle ma to miejsce w trakcie pełni. Zjawisko będzie znacznie lepiej widoczne, jeśli do obserwacji użyjemy lornetek bądź teleskopów. Pełnia Żniwiarzy ma miejsca we wrześniu lub w październiku. Przypomina nam, że astronomiczna jesień jest już za rogiem… ;))

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • Tomek Nawrot //16 wrz 2016

  Z porą deszczową się sprawdza – jutro ma padać deszcz:)

  • Paweł Lenart //17 wrz 2016

   No i pada. 😉 Nie wszędzie i nie z taką samą intensywnością, ale dobre i to. To raczej lekkie skropienie na tle wielotygodniowej posuchy, a nie “pora deszczowa”. 😉 Niestety, po weekendzie, prawdopodobnie znaczących opadów nie zobaczymy już do końca września. Za to zrobi się znacznie chłodniej, nawet z przygruntowymi przymrozkami…