Aktualności Las Perły dendroflory

Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich i okolic 2021. (16) Buk zwyczajny “Wilhelm” z Drołtowic.

(16) Buk zwyczajny “Wilhelm” z Drołtowic.

W cyklu pereł dendroflory wciąż pozostaję na Drołtowicach i pozostanę na terenach tej wsi jeszcze przez 4. następne artykuły. Tym razem zajmę się miejscem znajdującym się kilkadziesiąt metrów za opisanym w zeszłym tygodniu bukiem Jan, ale po prawej stronie głównej drogi ciągnącej się od parkingu, ponieważ odnajdziemy tam jeszcze okazalszego przedstawiciela ‘Fagus sylvatica’.

Jest to przepięknie wyglądający Wilhelm – jeden z najzacniejszych buków, które obecnie możemy podziwiać na terenach leśnych Drołtowic. Jak podają źródła historyczne – po Johannie Gottliebie dobra w Drołtowicach odziedziczył syn Wilhelm Gottlieb von Korn (ur. 1808 r., zm. 1877 r.), małżonek Ottilie Stephan (ur. 1813 r., zm. 1893 r.). W 1865 r. utworzył on z dóbr w Drołtowicach, Zawadzie (Dyhrnfeld) i Radzynie (Radine) majorat, a rok później zmienił nazwisko na Korn-Rudersdorf. To na jego cześć nadałem bukowi imię Wilhelm.

Drzewo to oznaczone jest cyfrą 2, którą namalowano białą farbą. Buk Jan miał na pniu cyfrę 3, natomiast buk z cyfrą 1 rośnie w nieco innej części lasu i opiszę go dopiero w następnym cyklu pereł dendroflory. Mam nadzieję, że nowy cykl uda mi się przygotować do czerwca 2022 roku. Może do tego czasu zgromadzę wystarczającą ilość materiału. Aby odnaleźć unikatowe drzewa muszę zapuszczać się w coraz dalsze rejony wokół Wzgórz Twardogórskich.  Późnojesienne i zimowe wyprawy będą w tym względzie decydujące. 

W poprzednich cyklach pereł dendroflory wspominałem czasami, że odnajdywanie na Wzgórzach Twardogórskich i w ich okolicach buków zwyczajnych, których obwody pni przekraczają 400 cm należy do trudnych zadań, ponieważ buki w lasach gospodarczych rzadko mogą dorosnąć do takich rozmiarów. Najczęściej są po prostu wycinane zgodnie z Planem Urządzenia Lasów i prawami gospodarki leśnej. Na szczęście trafiają się grubsze rodzynki, takie jak buk Wilhelm.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Buk Wilhelm mierzy obecnie w obwodzie pierśnicowym pnia 402 cm, na wysokość 32 metry. Jak na razie jest to najgrubszy buk zwyczajny, którego udało mi się zmierzyć w lasach Drołtowic. Podobnie jak buk Jan, także i buk Wilhelm został odnaleziony przez Sylwię i Andrzeja Oraczewskich, którzy widzieli, komu zameldować swoje bukowe odkrycia. Treehunter zajął się resztą. ;))

Oczywiście pozostaje podstawowe pytanie – czy jest to najgrubszy buk w lasach Drołtowic? Mogę zdradzić, że buk z cyfrą 1. jest ciut chudszy. W sezonie zimowym planuję 2-3 solidne wyprawy do drołtowickich kniei i borów, aby odpowiedzieć na to pytanie. Zobaczymy, jakie będą ich efekty i co z nich wyniknie.

Jak wygląda buk Wilhelm? Otóż wygląda wspaniale i mocarnie. Jest to klasycznie ukształtowane, duże leśne drzewo z pniem, na którym notuje się lekki skręt włókien, stanowiska chaotycznie rozproszonych mchów i z przepiękną, szeroką, regularną i obficie ulistnioną koroną. Osobnik odznacza się doskonałym stanem technicznym i zdrowotnym.

Mam nadzieję, że oznakowanie go cyfrą 2 – podobnie jak buka Jan cyfrą 3 świadczy o wyłączeniu Wilhelma z gospodarki leśnej. Takich potężnych buków w bardzo dobrej kondycji nie odnajdziemy w tych lasach zbyt wiele, co też w dużym stopniu świadczy o unikatowości opisywanego drzewa.

Stojąc pod ponad trzydziestometrowym olbrzymem możemy tylko podziwiać i zachwycać się ulotnymi chwilami z życia lasu i naszej wyprawy. Jeżeli pokaźny – chociaż o ponad 20 cm chudszy w obwodzie pnia buk Jan został uwieczniony na filmie, to tym bardziej należało nagrać film z Wilhelmem.

FILM

Potężny, rozłożysty buk w doskonałej formie, bukowym turgorze i wigorze pod baldachimem tysięcy liści. Z jednej strony atletyczna mocarność, z drugiej imponująca delikatność. Czego chcieć więcej? Aby takich wspaniałych buków było dużo więcej. W lasach gospodarczych to raczej niemożliwe, ale takie perełki należy chronić i pozostawić do podziwiania następnym pokoleniom.

Tak wyglądał nieprzeciętny buk Wilhelm z Drołtowic na filmie nagranym po połowie sierpnia przez przeciętnego zjadacza chleba i miłośnika takich perełek dendroflory. ;))

Link do filmu:

https://drive.google.com/drive/folders/11cAk6tUCPAJ6eGyddYOL9tM7QTNkjOzX

PODSUMOWANIE

1) Drugim znacznie wyróżniającym się bukiem zwyczajnym w lasach Drołtowic jest mocarny i przepiękny Wilhelm, którego obwód pierśnicowy pnia mierzy 402 cm przy wysokości 32. metrów. Drzewo znajduje się w doskonałym stanie technicznym i zdrowotnym – przyozdobiony mchami pień z lekkim skrętem włókien rozwidla się na dwa główne przewodniki na wysokości ok. 7-8 metrów.

2) Korona osobnika jest regularna, szeroka, prawidłowo ukształtowana, bardzo mocno ugałęziona i ulistniona. Pień drzewa jest oznaczony cyfrą 2. Szkoda tylko, że majestatyczny buk Wilhelm nie jest uhonorowany statusem pomnika przyrody. Jak na razie jest to najgrubszy buk zwyczajny, którego zmierzyłem w lasach Drołtowic, co nie oznacza, że gdzieś nie rośnie jeszcze grubszy przedstawiciel tego gatunku.

3) W następnym artykule tego cyklu wyjdę z lasów Drołtowic i udam się do jednego z zadrzewień śródpolnych, które jest zlokalizowane przy niewielkim przepływającym strumyku. W zacisznym miejscu rośnie tam oczarowujący i niezwykle fotogeniczny dąb szypułkowy “Drołtowiczanin” z efektowną listwą piorunową i gniazdem szerszeni. 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.