facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 13 sie, 2021
- brak komentarzy
Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich i okolic 2021. (9) Dąb szypułkowy “Igrek” za Przysiółkiem Wesółka.

(9) Dąb szypułkowy “Igrek” za Przysiółkiem Wesółka.

Czas na drzewo numer 9 w tegorocznym cyklu pereł dendroflory WT i okolic do którego dotrzemy, jeżeli od Przysiółka Wesółka skręcimy na prawo i będziemy maszerować drogą, która na mapie oznaczona jest jako “zielony” szlak rowerowy, a później również jako ulica Rybacka. Drzewo odnajdziemy po przejściu około 600-700 metrów. Rośnie ono w lewej stronie tej drogi, za niewielkim ciekiem wodnym, blisko skraju lasu wśród powykrzywianych i tajemniczo wyglądających grabów pospolitych.

Do drzewa znacznie łatwiej dostać się i sfotografować je w sezonie zimowym lub wczesno-wiosennym. W miesiącach wegetacji i bujności roślin, trzeba by się przedzierać przez pokrzywy powyżej pasa i plączące się wśród nich jeżyny. Od strony pola również trudno się do niego przybliżyć z uwagi na rosnące zboże. W dodatku drzewa prawie nie widać. Z wymienionych powodów, odpuściłem sobie fotografowanie okazu w stanie pełnego ulistnienia.

Drzewo z daleka odznacza się charakterystyczną sylwetką, gdyż zubożała korona przybrała dosyć oryginalny wygląd, który przypomina literę “Y”. Stąd nazwałem dębowego staruszka “Igrekiem”. Może to mało wyszukane określenie, ale dobrze oddaje sylwetkę dębu, który jest najgrubszym drzewem w okolicy, oczywiście poza wesółkowskimi dębami (Bliźniakiem, Henrykiem, Bliźniakiem Mniejszym i Liderem).

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Obwód pierśnicowy pnia Igreka wynosi 508 cm, a więc jest to już dość znaczny wynik. W pobliżu drzewa, zwłaszcza po drugiej stronie drogi, niedaleko oczek wodnych i stawów rośnie kilka innych okazałych dębów, ale żaden z nich nie przekroczył 500 cm obwodu pnia.

Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym Igreka jest znaczne wypróchnienie drzewa od wewnątrz i ciągnąca się na całej długości pnia okazała listwa piorunowa. W części odziomkowej notuje się dodatkowe ubytki i ślady działalności grzybów rozkładających drewno.

Ponadto na pniu można zaważyć stanowiska malowniczych mchów, zgrubienia po zakalusowanych ranach i liczne kikuty po wyłamanych konarach. To wszystko nadaje drzewu sędziwości w wyglądzie, którą dodatkowo podkreślają klimatyczne graby rosnące bardzo blisko opisywanego osobnika.

Dąb szypułkowy “Igrek” należy do tych drzew rosnących na Wzgórzach Twardogórskich i okolic, o istnieniu których wiedzą bardzo nieliczne osoby, z których i tak raczej żadna go nie opisała i nie pokazała szerszemu gronu (do tej pory nie znalazłem w Internecie jakiejkolwiek wzmianki lub informacji o tym zacnym przecież dębowym staruszku).

Korona drzewa jest mocno uszczuplona z powodu znacznej utraty gałęzi i konarów. Ogólny stan zdrowotny i fito-sanitarny Igreka należy określić jako kiepski, ale wierzę, że przed drzewem jest jeszcze wiele lat życia. W końcu to dąb – liściasty król rodzimej dendroflory, znany z waleczności i długowieczności.

Planowałem z Igrekiem nagrać film w miesiącach letnich, ale z powodów opisanych na początku artykułu zrezygnowałem. Zatem Igrek pozostanie wyłącznie na fotografiach. I tak nikt wcześniej nie opisał i nie pokazał tego ciekawego drzewa. Niestety promocja najciekawszych drzew w wielu gminach wciąż leży i przysłowiowo “kwiczy”.

PODSUMOWANIE

1) Kilkaset metrów za Przysiółkiem Wesółka, po lewej stronie drogi oznaczonej jako zielony szlak rowerowy, a na dalszym jej odcinku również jako ul. Rybacka rośnie dąb szypułkowy “Igrek” o obwodzie pierśnicowym pnia 508 cm, z charakterystyczną listwą piorunową, wypróchniałym wnętrzem i kształtem korony przypominającej literę “Y”.

2) Jest to jeden z zapomnianych i nieznanych dębów tych terenów, chociaż – według mnie – także przestawia duża wartość przyrodniczą i atrakcję turystyczną. Drzewo warto podziwiać i oglądać wyłącznie w okresie, kiedy przyroda jest “łysa”, a więc listopad – początek kwietnia. Później bardzo trudno dostać się do Igreka i równie ciężko zrobić mu jakieś sensowne zdjęcie.

3) W następnym artykule tego cyklu przeniosę się do miejsca, które wiele razy pokazywałem przy opisach wielkich i wspaniałych drzew rosnących na terenach wokół Twardogóry. To las moszycko-goszczański, w którym odnalazłem w grudniu 2020 roku jeszcze jeden piękny i gruby dąb szypułkowy. Będzie to osobliwy “Czciciel światła”.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.