facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 10 lip, 2022
- brak komentarzy
Pierwsza część tygodnia z lokalnymi przelotnymi opadami (większymi tylko w wąskim pasie Polski wschodniej) i przeważnie umiarkowanymi temperaturami. Przed weekendem coraz cieplej, niedziela upalna. Prognoza pogody i optycznie w niebo 11.07.2022r. – 17.07.2022r.

Pierwsza część tygodnia z lokalnymi przelotnymi opadami (większymi tylko w wąskim pasie Polski wschodniej) i przeważnie umiarkowanymi temperaturami. Przed weekendem coraz cieplej, niedziela upalna.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 11.07.2022r. – 17.07.2022r.

Analizę przebiegu pogody w mijającym tygodniu opublikuję w poniedziałek.

Poniedziałek, 11 lipca 2022

Na początku nowego tygodnia Polska znajdzie się pomiędzy wyżem brytyjskim a niżem zalegającym nad Białorusią i południową Rosją. Taki rozkład baryczny będzie sprzyjał adwekcji zimnych mas powietrza z północnego-zachodu. W ciągu dnia na Ziemi Lubuskiej oraz na Śląsku prognozuje się przewagę spokojnej i suchej pogody. Nad resztą kraju w chłodnym powietrzu o podwyższonej energii chwiejności termodynamicznej będą wypiętrzać się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami. Najwięcej tych zjawisk będzie w północnych i środkowych regionach kraju.

Po rześkim poranku z temperaturami oscylującymi na poziomie około 10 stopni C, a miejscami nawet niższymi, w ciągu dnia odnotuje się przeważanie od 17 do 19 stopni C, jedynie na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie będzie cieplej, na poziomie 20-22 stopni C. Najcieplej ma być przy zachodniej granicy. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu zachodnim i środkowym oraz w trakcie burz chwilami porywisty, północno-zachodni.

Wtorek, 12 lipca 2022

We wtorek słoneczny wyż znad zachodnich Niemiec zacznie wpływać na pogodę w zachodnich województwach Polski. Na Pomorzu, w Wielkopolsce (poza krańcami wschodnimi), na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Kujawach i w centrum zapowiada się słoneczna i sucha aura z temperaturami na poziomie 22-24 stopni C, przy granicy do 25 stopni C. Dla odmiany w pasie wschodniej i południowo-wschodniej części Polski pogodę będzie kształtował niż znad Krajów Nadbałtyckich.

W wilgotnej masie powietrza o dużej chwiejności termodynamicznej będą rozwijać się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Na termometrach odnotuje się przeważnie 20-22 stopnie C, jedynie na południowym wschodzie – w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz nad samym morzem może być trochę chłodniej – na poziomie 18-19 stopni C. Wiatr pozostanie umiarkowany, z kierunków północno-zachodnich.

Środa, 13 lipca 2022

Środkowy poranek będzie cieplejszy niż poprzednie, jednak na południu i w centrum temperatura będzie oscylować w granicach 12-13 stopni C (lokalnie mniej), a w regionach podgórskich około 10 stopni C. W ciągu dnia Polska dostanie się pod wpływ wyżu, a temperatury wzrosną. Na termometrach odnotuje się od 20-22 stopni C na wybrzeżu i 23-25 stopni C na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce oraz Górach Świętokrzyskich

do 26-27 stopni C na Pojezierzu Pomorskim, w centrum i na Górnym Śląsku. Najcieplej na poziomie 28-29 stopni C będzie na zachodzie (lokalnie w rejonie Słubic może być około 30 stopni C). W ciągu dnia przeważać będzie słoneczna pogoda, jedynie na północnym wschodzie i wschodzie może się chmurzyć, natomiast słabe przelotne opady deszczu mogą wystąpić miejscami na Podlasiu.

Czwartek, 14 lipca 2022

W nocy ze środy na czwartek od zachodu wkroczy front atmosferyczny, za którym ponownie zacznie płynąć chłodniejsze powietrze, ale już nie tak zimne jak podczas obecnego ochłodzenia. Na termometrach odnotuje się od 18-19 stopni C nad morzem oraz 20-22 stopni C na północy do 23-25 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Ciut cieplej do 26-27 stopni C prognozuje się na południowym wschodzie.

Przeważać będzie sucha i pogodna aura, jedynie w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, a w godzinach porannych lokalnie na Śląsku, Mazowszu i Podlasiu możliwe są przelotne opady deszczu oraz burze. Wiatr z północnego-zachodu i zachodu, umiarkowany, na północy dość silny, a na wybrzeżu porywisty, w porywach do 70-80 km/godz.

Piątek, 15 lipca 2022

W piątek Polska zacznie dostawać się pod wpływ wyżu, który przyniesie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń. Opady szybko zanikną, ale temperatury będą kształtować się jeszcze na komfortowym poziomie, od 18-19 stopni C na Pomorzu, 21-22 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza, do 23-24 stopni C w głębi kraju oraz 25-26 stopni C na południowym zachodzie. Poranek będzie chłodny, z temperaturami w granicach 10 stopni C. Wiatr słaby, tylko na północy jeszcze umiarkowany, głównie z zachodu.

Weekend, 16-17 lipca 2022

Podczas najbliższego weekendu szykują się istotne zmiany w pogodzie. Wyż będzie się umacniać, jednocześnie zaczną napływać coraz cieplejsze masy powietrza. W sobotę temperatury będą kształtować się na poziomie od 22 do 30 stopni C, natomiast w niedzielę zrobi się upalnie, poza wybrzeżem i pasem wschodniej Polski, gdzie termometry wskażą od 22 do 28-29 stopni C. W pozostałej części kraju odnotuje się od 30 do nawet 33-36 stopni C w południowo-zachodnich regionach.

OPTYCZNIE W NIEBO 11.07.2022r. – 17.07.2022r.

13.07.2022r. – godz. 20:38 – faza Księżyca – pełnia;

16.07.2022r. – godz. 00:28 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 3°48`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.