facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 29 wrz, 2019
- brak komentarzy
Pierwsza jesienna wichura, fronty i opady, ochłodzenie i przymrozki. Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.09.2019r. – 06.10.2019r.

Przed nami kilkanaście niebezpiecznych godzin w pogodzie. Począwszy od nocy z niedzieli na poniedziałek do poniedziałkowego wieczora, pogoda nad Polską będzie bardzo niebezpieczna, ponieważ z zachodu na wschód będzie się przemieszczać zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem, który znad południowego Bałtyku będzie wędrował na wschód, w stronę Obwodu Kaliningradzkiego.

Wichury przyniesie głęboki niż, który jeszcze rano będzie znajdować się nad południowo-wschodnim Bałtykiem, w pobliżu Zatoki Gdańskiej, a następnie przesunie się nad Obwód Kaliningradzki, natomiast po południu, ośrodek znajdzie się nad Litwą. Bardzo duża różnica ciśnień, spodziewana po południowej i zachodniej stronie niżu sprawi, że wiatr będzie najsilniejszy.

Największe wichury prognozowane są na terenie województw: lubuskiego, w większości wielkopolskiego, łódzkiego, zachodzie i częściowo na południu mazowieckiego, świętokrzyskiego, północy i w centrum małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. W tych regionach, porywy wiatru zachodniego przekroczą 95 km/godz., a lokalnie mogą dochodzić do 100-105 km/godz.

Także podczas przechodzenia burz w regionach południowo-wschodnich, może wiać do 95 km/godz., a nawet nieco mocniej. Najsłabszy wiatr, poniżej 75 km/godz. prognozuje się na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północnych i północno-wschodnich krańcach Mazowsza.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 30 września 2019

Ostatni dzień września w pogodzie będzie bardzo dynamiczny. Nasz kraj znajdzie się w zasięgu zatoki niżowej znad południowo-wschodniego Bałtyku, któremu towarzyszył będzie – przemieszczający się z zachodu na wschód – chłodny front atmosferyczny. W ciągu dnia, przewaga pochmurnej pogody prognozowana jest na północy, zachodzie, a w drugiej części dnia, także w centrum, gdzie występować będą opady deszczu, lokalnie o dużym natężeniu. Będą one mieć charakter zarówno ciągły, jak i przelotny.

Natomiast na południu, wschodzie, a po południu – po przejściu frontu – również na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku, prognozowane są przejaśnienia. Będą one przerywane przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami, których najwięcej wystąpi w regionach południowo-wschodnich. W czasie burz występować będą intensywne opady deszczu, a lokalnie gradu o niewielkich na szczęście rozmiarach. Natomiast największym zagrożeniem będzie wiatr, który w porywach osiągać może nawet 100 km/godz.

Najchłodniej, w przedziale 12-14 stopni C będzie na Pomorzu i zachodzie. Poza tym odnotuje się od 16-19 stopni C na Podlasiu, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich, w centrum, na Śląsku i w Małopolsce do 20-22 stopni C na Lubelszczyźnie oraz Podkarpaciu. Wiatr tylko na północnym wschodzie umiarkowany, dopiero wieczorem dość silny i porywisty, nad resztą Polski silny i porywisty, w porywach do 85-100 km/godz., południowo-zachodni, skręcający na zachodni, a na północy również północno-zachodni.

Wtorek, 1 października 2019

W pierwszym dniu października pogoda zacznie się uspokajać. Z rana przeważać będzie pogodna aura, wiatr osłabnie, a temperatura będzie się wahać w przedziale 7-9 stopni C, jedynie w regionach podgórskich trochę chłodniej, ok. 5 stopni C. W ciągu dnia od zachodu i Pomorza zaczniemy dostawać się pod wpływ ciepłego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad północnych Niemiec, który w ciągu dnia obejmie też Kujawy, Warmię i Mazury.

W tych regionach przeważać będzie duże zachmurzenie z opadami deszczu, które na północnym zachodzie mogą być intensywne. Nad resztą Polski, zwłaszcza na południu oraz w centrum kraju będzie nie tylko słonecznie, ale też bardzo ciepło. W regionach podgórskich Śląska i Małopolski, gdzie pojawi się wiatr fenowy, temperatura może wzrosnąć do 22-23 stopni.

Dość ciepło będzie także w głębi tych regionów, w centrum, w Górach Świętokrzyskich i Lubelszczyźnie – w przedziale 18-20 stopni C. Najchłodniej natomiast będzie w północnej części kraju, czyli na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu – w przedziale 12-14 stopni C. Wiatr umiarkowany, w regionach podgórskich okresami silniejszy, południowy i południowo-zachodni.

Środa, 2 października 2019

Noc z wtorku na środę na południu kraju zapowiada się bardzo ciepła z temperaturami wahającymi się do około 16-18 stopni C z powodu utrzymującego się wiatru halnego. Natomiast do regionów północnych i zachodnich wkroczy kolejny front atmosferyczny, tym razem chłodny z opadami deszczu, który w ciągu dnia będzie przemieszczać się w głąb Polski. Opady deszczu wystąpią na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, w centrum, w Małopolsce, w Górach Świętokrzyskich, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie – na południowym wschodzie możliwe burze, ale za to tam będzie najcieplej – do 20-22 stopni C.

Na zachodzie i północy po przejściu frontu zacznie się wypogadzać, dopiero pod koniec dnia nad samym morzem mogą pojawić się przelotne opady deszczu. W miejscach z rozpogodzeniami będzie też wyraźnie chłodniej – w przedziale 12-14 stopni C, w głębi kraju 15-17 stopni C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni i zachodni, tylko przez większość dnia na wschodzie i w Małopolsce południowo-zachodni.

Czwartek, 3 października 2019

W nocy ze środy na czwartek front opuści Polskę, a przy rozpogodzeniach zrobi się zimno. Nieco większe zachmurzenie może zalegać jeszcze na Pomorzu, Podlasiu i na Lubelszczyźnie. W ciągu dnia, w północnej i zachodniej części kraju prognozuje się rozwój konwekcji. W związku z tym, wystąpią przelotne opady deszczu, a nawet drobnego gradu. Lokalnie może nawet zagrzmieć. Jednak spokojna pogoda z umiarkowanym zachmurzeniem i bez opadów będzie w tym dominować. Zrobi się chłodniej – od 11-12 stopni C w rejonie Zatoki Gdańskiej i Warmii, 13-14 stopni C w głębi kraju do 15-16 stopni C na zachodzie. Jednak odczucie chłodu zwiększy, chwilami mocniej wiejący wiatr z zachodu.

Piątek, 4 października 2019

W piątek zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu znad Skandynawii, który z północnego-wschodu sprowadzi do nas bardzo zimne powietrze z północy. W ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie od 10 stopni C na północnym wschodzie do 13-14 stopni C na zachodzie i południu. Wiatr słaby i umiarkowany z północnego-zachodu i północy. W dzień, przeważać powinna słoneczna pogoda z niewielkim zachmurzeniem, ale na północy kraju, lokalnie może wzrosnąć zachmurzenie i mogą wystąpić przelotne i niewielkie opady deszczu.

Weekend, 5-6 października 2019

Wstępne prognozy wskazują, że pierwszy dzień weekendu zapowiada się pod znakiem chłodnej pogody, z temperaturami w przedziale 10-16 stopni C. Za to możemy liczyć na sporo słonecznych chwil. Ocieplenie ma się rozpocząć od niedzieli. Zarówno w nocy z piątku na sobotę, jak i z soboty na niedzielę prognozuje się wystąpienie licznych przymrozków.

OPTYCZNIE W NIEBO 30.09.2019r. – 06.10.2019r.

03.10.2019r. – godz. 22:39 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości  – 1°51`;

05.10.2019r. – godz. 18:48 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;

05.10.2019r. – godz. 22:39 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości  – 0°15`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.