facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 16 kwi, 2023
- brak komentarzy
Pierwsza połowa tygodnia chłodniejsza i bardziej mokra, druga pogodniejsza, cieplejsza i sucha, jednak powrócą poranne przymrozki. Prognoza pogody i optycznie w niebo 17.04.2023r. – 23.04.2023r.

Pierwsza połowa tygodnia chłodniejsza i bardziej mokra, druga pogodniejsza, cieplejsza i sucha, jednak powrócą poranne przymrozki.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 17.04.2023r. – 23.04.2023r.

Mijający tydzień przyniósł nam duże zróżnicowanie w pogodzie. W części regionów panowała aura pogodniejsza, bardziej ciepła i sucha, a w części przeważała pogoda chłodna/zimna, pochmurna z opadami deszczu. Pojawiły się też burze i opady gradu, a w górach śniegu. Zima wciąż na dobre nie może się z nami rozstać, a wiosna kontynuuje swoje trudy z rozpakowaniem wszystkich walizek. ;)) 

Pierwsza połowa kwietnia zapisuje się w tym roku dość nietypowo, bowiem najcieplej było w regionach zazwyczaj najchłodniejszych, czyli na północnym-wschodzie, a chłód i zimno opanowały dzielnice zazwyczaj najcieplejsze.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Właściwie przez cały tydzień utrzymywało się dość znaczne zróżnicowanie termiczne w kraju. Regiony wschodnie objęła cieplejsza i słoneczna odsłona wiosny, dzielnice południowe i południowo-zachodnie był zimniejsze i pochmurne.

Następnie słoneczna i ciepła aura zaznaczyła się głównie w środkowej części kraju. Najchłodniej, a miejscami wręcz zimno było na krańcach zachodnich i południowo-zachodnich. Duże znaczenie miało też zachmurzenie, które zalegało w regionach z najniższymi temperaturami i nie pozwoliło promieniom słonecznym podgrzać powietrza.

(2) OPADY

Początek tygodnia przyniósł trochę opadów, ale nie wszędzie. Największe ich sumy odnotowano lokalnie na południu i północnym-wschodzie.

Następne dni przyniosły już większe opady, przede wszystkim na krańcach zachodnich oraz w wąskim pasie, przebiegającym od południa przez centrum do północy.

Największa koncentracja opadów wystąpiła pod koniec tygodnia na ograniczonym i stosunkowo niewielkim odcinku Polski południowo-zachodniej. Jednak miejscami padało ulewnie (ponad 30-35 mm), pojawiły się też opady gradu i burze. Znacznie więcej działo się na południe od Polski, gdzie wydajne opadowo fronty przyniosły duże sumy opadów, miejscami dokonując zniszczeń. 

Generalnie tydzień zapisuje się jako wilgotny, głównie na zachodzie kraju, a w pozostałych regionach był bardzo zróżnicowany, gdzie tylko punktowo odnotowano większe sumy opadów.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL, BLOG.METEOMODEL.PL

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Przyszły tydzień to kontynuacja pogodowej zmienności i przeplatanka Słońca, opadów deszczu, ocieplenia, ochłodzenia, a nawet lokalnych burz i porannych przymrozków. Kwiecień-plecień w tym roku wyjątkowo przeplata. ;))

Poniedziałek, 17 kwietnia 2023

Na początku nowego tygodnia sytuacja baryczna będzie sprzyjać rozwojowi silnego układu wysokiego ciśnienia z centrum nad zachodnią Skandynawią. Pod jego wpływem znajdą się przede wszystkim północne dzielnice Polski, gdzie nie prognozuje się opadów. Na pozostałym obszarze kraju, pogodę będzie kształtował niż znad Morza Śródziemnego, który przyniesie aurę deszczową, nie tylko w Polsce, ale również na Bałkanach, we Włoszech, w Czechach, Niemczech oraz w krajach alpejskich.

W poniedziałek na Pomorzu, Warmii i Mazurach, na terenie większości Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej, Kujawach i zachodzie Dolnego Śląska powinno być dość pogodnie, gdzie zachmurzenie będzie zmienne i pojawi się trochę chwil ze Słońcem. Nad resztą kraju przeważać będzie zachmurzenie duże i całkowite. Już od godzin porannych zacznie padać na południowym wschodzie Polski – w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich i miejscami na Mazowszu, a po południu opady pojawią się również na Ziemi Łódzkiej, Opolszczyźnie, wschodzie Dolnego Śląska i południowym wschodzie Wielkopolski.

Oprócz wybrzeża, gdzie odnotuje się tylko 7-8 stopni C, najchłodniej będzie w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich i miejscami na Pomorzu – na poziomie 10-12 stopni C. Na pozostałym obszarze odnotuje się 13-15 stopni C, ale lokalnie na Podlasiu, Mazowszu, w centrum i na Opolszczyźnie, gdzie rozpogodzeń i słonecznych chwil będzie więcej, ma być cieplej – do 16-17 stopni C. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu chwilami silniejszy, północny i północno-wschodni, tylko na wschodzie z kierunków wschodnich.

Wtorek, 18 kwietnia 2023

We wtorek od Podlasia przez Mazowsze, centrum po wschodnią i południową część Wielkopolski oraz Dolny Śląsk i Opolszczyznę przeważać będzie pochmurna i deszczowa pogoda. Na pozostałym obszarze wystąpi więcej przejaśnień i rozpogodzeń, jednak na krańcach północnych niewykluczone są przelotne opady deszczu. Poranek bez przymrozków.

Na termometrach odnotuje się od 2-3 stopni C na Pomorzu, 5-6 stopni C na południowym wschodzie do 8-10 stopni C w głębi kraju. W ciągu dnia prognozuje się od 8-10 stopni C na wybrzeżu, 11-12 stopni C w regionach z opadami deszczu, do 14-16 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Lokalnie na północy i w centrum Wielkopolski, na Kujawach, Warmii i Mazurach, północy Mazowsza i południowym wschodzie będzie cieplej – do 17 stopni C. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, na wybrzeżu porywisty, w porywach do 60 km/h, przeważnie północno-wschodni.

Środa, 19 kwietnia 2023

W środę nad Europą Środkową (niewykluczone że jego centrum znajdzie się nad Polską), znajdzie się niż górny, który w wielu regionach kraju przyniesie opady deszczu, zarówno o charakterze przelotnym, jak i ciągłym. Najwięcej opadów ciągłych prognozuje się dla dzielnic centralnych i wschodnich. Lokalnie mogą pojawić się wiosenne burze. Ze względu na obniżoną izotermę 0 stopni C, nie można wykluczyć opadów drobnego gradu, a w górach opadów śniegu. Najmniej opadów wystąpi na Pomorzu i zachodzie kraju. Niewykluczone jest, że opady w ogóle tam nie dotrą.

Zrobi się chłodniej. W ciągu dnia będą takie obszary, przede wszystkim na zachodzie i północy Polski, gdzie słupki rtęci wskażą maksymalnie 5-7 stopni C. Na większym obszarze kraju odnotuje się 11-13 stopni C, trochę cieplej będzie na krańcach wschodnich. Wiatr na ogół północny i północno-wschodni, chwilami będzie dość silny, który spotęguje odczucie chłodu/zimna. Na wybrzeżu porywy wiatru wyniosą do 65 km/h. 

Czwartek, 20 kwietnia 2023

W czwartek niż zostanie wyparty przez rozbudowujący się wyż, którego centrum znajdzie się nad Morzem Norweskim. Przyniesie nam dużo pogodnego nieba, a przelotne opady deszczu mogą wystąpić głównie na południu i zachodzie kraju. O poranku, zwłaszcza w regionach południowych oraz centralnych prognozuje się przygruntowe przymrozki.

W ciągu dnia słupki rtęci wskażą od 8-10 stopni C na wybrzeżu, a także na Przedgórzu Sudeckim, 11-13 stopni C będzie na południu Polski, około 14 stopni C w centrum do 15-17 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Kujawach, Pojezierzu Pomorskim oraz w północnej i środkowej Wielkopolsce. Wiatr nadal będzie wiał z kierunków północno-wschodnich, umiarkowany, a chwilami dość silny, co przełoży się temperaturę odczuwalną (niższą od wskazań termometrów).

Piątek, 21 kwietnia 2023

Przed weekendem wyż jeszcze mocniej wpłynie na pogodę w Polsce. Prawdopodobnie nigdzie już nie będzie padać, chociaż w ciągu dnia rozwinie się trochę chmur kłębiasto-warstwowych, które jednak nie powinny przynieść opadów. O poranku przymrozki wystąpią głównie w północnej części Polski – na wysokości 2 metrów będzie około zera stopni C, natomiast przy gruncie do -3 stopni C. W dzień odnotuje się 8-10 stopni C na wybrzeżu i 12-13 stopni C na Pomorzu Gdańskim do 15-17 stopni C w głębi kraju. Wiatr będzie wiał z północnego-wschodu, a jego siła będzie umiarkowana.

Weekend, 22-23 kwietnia 2023

Przyszły weekend w prognozach pogody widnieje jako suchy, pogodny i ciepły, jednak poranki nadal będą zimne, miejscami z przymrozkami, zwłaszcza w dzielnicach północnych oraz w regionach podgórskich. Za to w dzień termometry będą wskazywać od 15 do 20 stopni C, tylko nad samym morzem będzie o kilka stopni mniej.

OPTYCZNIE W NIEBO 17.04.2023r. – 23.04.2023r.

17.04.2023r. – godz. 20:57 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 2°03;

19.04.2023r. – godz. 19:27 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 0°07;

20.04.2023r. – godz. 06:14 – faza Księżyca – nów;

20.04.2023r. – godz. 06:17 – hybrydowe zaćmienie Słońca (Ocean Indyjski, Australia);

21.04.2023r. – godz. 10:06 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 1°45;

21.04.2023r. – godz. 14:09 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 1°35;

21/22.04.2023r. – maksimum meteorów z roju Lirydów (ZHR: 18);

23.04.2023r. – godz. 14:43 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 1°17.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.