facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 14 lis, 2021
- brak komentarzy
Pierwsza połowa tygodnia wyżowa, druga bardziej urozmaicona z frontami i opadami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 15.11.2021r. – 21.11.2021r.

Pierwsza połowa tygodnia wyżowa, druga bardziej urozmaicona z frontami i opadami.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 15.11.2021r. – 21.11.2021r.

W mijającym tygodniu listopadowa szaruga na dobre zagościła w pogodzie, przynajmniej w części kraju. Objawia się ona niskimi temperaturami, słabym przepływem wiatru, zachmurzeniem i mgłami (często utrzymującymi się przez cały dzień i noc), miejscami występują też przygruntowe przymrozki, chociaż te, częściej notuje się na terenach, w których zachmurzenie ustępuje.

Dla urozmaicenia listopadowej monotonii, w innych regionach przeważała słoneczna pogoda, przez co notowano wyższe temperatury, ale przede wszystkim można było podziwiać w terenie przepiękne wschody i zachody Słońca, które w listopadzie nabierają bardzo malowniczego charakteru, zwłaszcza podczas poranków z przymrozkami i zamgleniami, ale przy bezchmurnym niebie.

IMGW-PIB opublikował ostatnio eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na grudzień 2021 r. – marzec 2022 r. I tak – w grudniu 2021 średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy. W styczniu 2022 na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej mieścić się będzie w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na południu możliwa średnia temperatura nieznacznie poniżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w prawie całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy. Na południu możliwa suma opadów w zakresie normy.

W lutym 2022 średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się powyżej normy. Na południowym wschodzie prawdopodobna suma opadów w zakresie normy. W marcu 2022 w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Źródło i szczegóły: https://www.imgw.pl/wydarzenia/imgw-pib-eksperymentalna-prognoza-dlugoterminowa-temperatury-i-opadu-na-grudzien-2021-r

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 15 listopada 2021

Na początku nowego tygodnia Polska znajdzie się pod wpływem wyżu, którego centrum w poniedziałek znajdzie się na pograniczu Krajów Bałtyckich, Rosji i Białorusi. Jednak utrzymująca się w dalszym ciągu duża inwersja temperatury sprawi, że praktycznie w całym kraju, poza regionami górskimi, będą dominowały niskie chmury warstwowe z opadami mżawki, a temperatury będą się utrzymywały na dość niskich poziomach. Odnotuje się od 1-2 stopni C na Suwalszczyźnie i 3 stopni C na Mazurach, lokalnie na północy Mazowsza oraz południu Podlasia i 4-6 stopni C w głębi kraju do 7-8 stopni C w Bieszczadach, na Podhalu, południu woj. śląskiego oraz Kotlinach Sudeckich. Wiatr w regionach podgórskich słaby, poza tym umiarkowany, z kierunków wschodnich i południowo-wschodnich.

Wtorek, 16 listopada 2021

We wtorek centrum wyżu odsunie się nad północno-wschodnią Ukrainę, w związku z czym do Polski zacznie napływać cieplejsze powietrze z południowego-wschodu. Słońca nie zabraknie na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, południu i wschodzie Małopolski oraz na Podkarpaciu. Dzięki temu w tych regionach odnotuje się też najwyższe temperatury – od 8 do 11 stopni C, a lokalnie w regionach podgórskich, gdzie pojawi się wiatr fenowy do 12-13 stopni C. Za to nad ranem możliwe jest wystąpienie przymrozków.

Nad resztą kraju nadal dominować będzie pochmurna i mglista aura, przede wszystkim na północy, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, centrum, Górach Świętokrzyskich oraz w rejonie Krakowa. Temperatury w pochmurnych regionach będą niższe, przeważnie na poziomie 4-6 stopni C, na Podlasiu i wschodzie Warmii będzie jeszcze chłodniej, około 2-3 stopni C. Wiatr na ogół słaby, tylko na wschodzie i w centrum umiarkowany, ale na Podgórzu Sudeckim oraz na Opolszczyźnie chwilami silniejszy, w Kotlinie Kłodzkiej nawet powyżej 60 km/godz., na ogół z kierunków południowych, na zachodzie również południowo-wschodni.

Środa, 17 listopada 2021

W środę o poranku na wschodzie, południu oraz w centrum, lokalnie wystąpią przymrozki – przede wszystkim w rejonach, w których rozpogodzi się. Nie będę one duże, na ogół w przedziale -3/-1 stopnia C. W ciągu dnia przewaga słonecznej pogody powinna utrzymać się w południowej i południowo-wschodniej części kraju – czyli na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, południu Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich i w centrum.

W wymienionych regionach odnotuje się też najwyższe wartości na termometrach – od 8 do 10 stopni C, a na Podkarpaciu do 12 stopni C. Na pozostałym obszarze – na północy i zachodzie chmur zacznie przebywać przez nasuwający się z północnego-zachodu front związany z niżem znad Morza Norweskiego. Pod koniec dnia na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej wystąpią się opady deszczu. Na wybrzeżu wzrośnie też prędkość wiatru, pod wieczór jego porywy mogą przekraczać 55 km/godz. Nad resztą kraju wiatr na ogół umiarkowany, południowo-zachodni.

Czwartek, 18 listopada 2021

W czwartek nasz kraj dostanie się pod wpływ niżu, którego centrum znajdzie się nad Skandynawią. Dlatego pogoda będzie zmienna – w nocy z zachodu na wschód będzie przemieszczał się front z niezbyt intensywnymi opadami deszczu (przeważnie poniżej 5 mm). W ciągu dnia przewaga pochmurnej pogody prognozowana jest na wschodzie, ale od zachodu zaczną postępować stopniowe przejaśnienia.

Jednak w chłodnym powietrzu polarnomorskim napływającym z północnego-zachodu wystąpią korzystniejsze warunki do rozwoju konwekcji, w związku z czym wystąpią przelotne opady deszczu, a lokalnie – ze względu na obniżoną izotermę 0 stopni – również gradu i krupy śnieżnej. Na termometrach odnotuje się od 6 do 8 stopni C, jedynie na wybrzeżu i krańcach wschodnich będzie ciut cieplej – do 9 stopni C. Wiatr umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

Piątek, 19 listopada 2021

W piątek z zachodu na wschód przez Polskę będzie przechodził kolejny front atmosferyczny, tym razem ciepły, który przyniesie przelotne i ciągłe opady deszczu. Za frontem zacznie napływać cieplejsze powietrze, dlatego na zachodzie i Pomorzu temperatura wzrośnie do 10-12 stopni C. Za to na wschodzie i w Małopolsce będzie jeszcze chłodno – od 4 do 6 stopni C. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy z zachodu i południowego-zachodu.

Weekend, 20-21 listopada 2021

Sytuacja baryczna pod koniec przyszłego tygodnia zapowiada się następująco. W naszej części kontynentu dominować ma układ niskiego ciśnienia, którego centrum znajdzie się nad Skandynawią i Rosją. W Polsce przeważać będzie pochmurna i deszczowa pogoda, ale temperatury będą wysokie, na przeważającym obszarze prognozuje się od 10 do 13 stopni C, niemniej należy spodziewać się silniejszych porywów wiatru, na wybrzeżu porywy mogą wynieść nawet do 80 km/godz.

Za to na początku nowego tygodnia, czyli po 21. listopada modele coraz częściej prognozują na tyle duże ochłodzenie, że w wielu regionach kraju pojawią się opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a termometry nawet w ciągu dnia nie wskażą więcej niż 4-5 stopni C. Na chwilę obecną ma to być tylko głębsze, chwilowe ochłodzenie przed kolejnym ociepleniem, a więc śnieżna i mroźna zima na razie jeszcze nie nadejdzie.

OPTYCZNIE W NIEBO 15.11.2021r. – 21.11.2021r.

17/18.11.2021r. – maksimum meteorów z roju Leonidów (ZHR: zmienne);

18.11.2021r. – godz. 03:44 – koniunkcja – Księżyc i Uran w odległości 1°21`;

19.11.2021r. – godz. 09:59 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.