facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 30 maj, 2021
- brak komentarzy
Po chłodnym początku tygodnia stopniowe ocieplenie i więcej pogodnego nieba. Prognoza pogody i optycznie w niebo 31.05.2021r. – 06.06.2021r.

Po chłodnym początku tygodnia stopniowe ocieplenie i więcej pogodnego nieba.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 31.05.2021r. – 06.06.2021r.

Kończy się trzeci z rzędu poniżej normy termicznej maj. Na jego podsumowanie przyjdzie czas, gdzieś w połowie czerwca po opublikowaniu oficjalnych danych przez IMGW. Wraz z końcem maja, zakończy się też meteorologiczna wiosna obejmująca miesiące marzec-maj. Nie tylko chłody charakteryzują tę wiosnę, ale też wiele pochmurnych i wietrznych dni.

Według najnowszych odsłon modeli numerycznych, pogoda pomału będzie zmierzać ku cieplejszej i bardziej suchej aurze, co wiąże się też z większą ilością pogodnego nieba. Niż wirujący swoimi frontami od wielu dni nad Europą Środkową wypełnia się i zanika, w jego miejsce wchodzi strefa podwyższonego ciśnienia.

Będą to dwa wyże, które przyhamują wędrówkę atlantyckich niżów i będą mieć decydujący wpływ na pogodę w Polsce w nadchodzącym tygodniu, zwłaszcza w drugiej połowie. Jednak napływająca do Polski masa powietrza wciąż będzie dość chłodna, ale większa ilość pogodnych chwil spowoduje “doładowanie” jej ciepłem, co przyczyni się do wzrostu temperatury. Nie będzie to upał, ale wartości na poziomie 20 stopni C i więcej będą notowane.

Zanim jednak pogoda bardziej się ustabilizuje, początek tygodnia będzie jeszcze chłodny, pochmurny, miejscami z opadami deszczu. Poranki będą rześkie, a miejscami wręcz bardzo zimne jak na początek czerwca.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 31 maja 2021

Koniec maja przyniesie nam w pogodzie bardzo rześki, ale w większości kraju słoneczny poranek. W ciągu dnia dostaniemy się pod wpływ wyżu znad Gór Skandynawskich, który prawie w całym kraju przyniesie pogodne niebo, na Pomorzu będzie bezchmurne. Tylko na Podkarpaciu, Roztoczu i wschodzie Małopolski, gdzie energia chwiejności termodynamicznej nieco się podniesie, po południu rozwiną się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu, lokalnie może też zagrzmieć. Zjawiska te będą krótkotrwałe i ograniczone do niektórych terenów.

Temperatury wyniosą od 13-14 stopni C na wybrzeżu i w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz 15-17 stopni C na Podlasiu, Mazowszu, w centrum, Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie do 18-19 stopni C na pozostałym obszarze. Wiatr umiarkowany, z północy i północnego-wschodu.

Wtorek, 1 czerwca 2021

Pierwszy dzień meteorologicznego lata to nawet na ten moment dość duża niepewność w pogodzie, a wszystko przez tzw. niż górny, który z północy zepchnie do nas rozbudowujący się nad Skandynawią układ niskiego ciśnienia. Z uwagi na to, że nie ma jeszcze pewności co do usytuowania tego niżu, trudno dokładnie sprecyzować, jaka pogoda będzie w tym dniu w poszczególnych regionach kraju.

Wydaje się jednak, że opady nie wystąpią na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Nad resztą kraju zachmurzenie będzie zmienne, wystąpią opady deszczu a w zachodnich dzielnicach mogą też pojawić się burze. Najzimniej będzie na wybrzeżu – w przedziale 13-14 stopni C. W głębi kraju odnotuje się około 15-17 stopni C, a na krańcach zachodnich będzie najcieplej do 20-22 stopni C. Wiatr na Pomorzu i zachodzie umiarkowany, północny i północno-zachodni, nad resztą kraju przeważnie słaby, z południa i zachodu.

Środa, 2 czerwca 2021

W środę zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu znad Skandynawii. Z uwagi na to, pogodnych obszarów będzie zdecydowanie przybywać. Zanikające opady deszczu i burze mogą jeszcze wystąpić lokalnie na zachodnich krańcach naszego kraju.

Na termometrach wciąż będą dominować średnie i niskie wartości jak na tę porę roku. Na wschodzie i w Małopolsce bardzo zimno, zaledwie około 5-7 stopni C, trochę cieplej na zachodzie – do 10 stopni C. W ciągu dnia odnotuje się w przedziale 16-18 stopni C, trochę cieplej będzie na zachodzie, Opolszczyźnie, w Małopolsce i na wybrzeżu – do 19 stopni C. Wiatr południowo-wschodni i wschodni, chwilami będzie wiał z umiarkowaną siłą.

Czwartek, 3 czerwca 2021

W Święto Bożego Ciała zapowiada się przewaga pogodnej i suchej pogody, ale chmury też będą się pojawiać. Za to na termometrach zobaczymy nieco wyższe wartości w stosunku do poprzednich dni. W Małopolsce, na Śląsku, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej odnotuje się w przedziale 20-22 stopni C, na pozostałym obszarze Polski temperatura wyrównana na poziomie 17-19 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni.

Piątek, 4 czerwca 2021

Piątek przyniesie kontynuacje wyżowej i pogodnej aury. Nieco więcej chmur pojawi się na wschodzie, ale opady nigdzie nie są prognozowane. Na termometrach odnotuje się od 18-20 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, wschodzie Mazowsza, na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Roztoczu oraz 21-22 stopni C w głębi kraju do 23-24 stopni C na zachodzie. Wiatr pozostanie umiarkowany, południowo-wschodni.

Weekend, 5-6 czerwca 2021

Przyszły weekend w odróżnieniu od poprzednich zapowiada się słonecznie, jednak na wschodzie kraju możliwy jest przejściowy wzrost zachmurzenia aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz. Za to w całym kraju poczujemy wyraźne ocieplenie na poziomie 20 stopni C i więcej. W niedzielę ociepli się jeszcze mocniej – do 25-27 stopni C.

OPTYCZNIE W NIEBO 31.05.2021r. – 06.06.2021r.

31.05.2021r. – godz. 05:25 – koniunkcja – Księżyc i Saturn w odległości 4°04`;

01.06.2021r. – godz. 14:04 – koniunkcja – Księżyc i Jowisz w odległości 4°21`;

02.06.2021r. – godz. 09:24 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

03.06.2021r. – godz. 06:31 – koniunkcja – Księżyc i Neptun w odległości 4°04`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.