facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 18 sty, 2021
- 2 komentarze
Po mroźnym początku tygodnia przyjdzie odwilż, która obejmie cały kraj. Prognoza pogody i optycznie w niebo 18.01.2021r. – 24.01.2021r.

Po mroźnym początku tygodnia przyjdzie odwilż, która obejmie cały kraj. 

Prognoza pogody i optycznie w niebo 18.01.2021r. – 24.01.2021r.

Przechodzimy przez największy incydent zimowy od prawie 3 lat. Ostatnie, mroźne i śnieżne oblicze zimy na znacznym obszarze kraju mieliśmy w marcu 2018 roku, po którym przyszły rekordowo ciepłe i słoneczne kwiecień i maj.

Na wschodzie kraju temperatura spada poniżej -20 stopni C, miejscami notuje się prawie -30 stopni C (być może w tzw. mrozowiskach odnotuje się nawet poniżej -30 stopni C). Na podsumowanie obecnej fali mrozów przyjdzie czas za kilka dni, kiedy mróz zelżeje i spłyną oficjalne dane ze stacji meteo.

Początek tygodnia rozpoczął się jeszcze bardzo mroźno, ale na horyzoncie widać już głębszą odwilż, która przyjdzie do nas od zachodu, dlatego to zachód Polski najprędzej dostanie się pod jej wpływ.

Póki co, wczorajsza niedziela, jak na razie była jednym z najpiękniejszych dni zimy 2020/2021 na przeważającym obszarze kraju. Przy minimalnym wietrze, mrozie i bezchmurnym niebie, zaśnieżone krajobrazy wyglądały bajkowo. Ciekawe, czy takie zimowe dni, ponownie wystąpią jeszcze w styczniu lub lutym, w skali całej Polski?

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 18 stycznia 2021

W poniedziałek nad ranem będzie trzymał ostry mróz. W wielu regionach naszego kraju odnotuje się w przedziale od -15 do -20 stopni C, a na północnym wschodzie nawet miejscami ok. -25 stopni C. W ciągu dnia pogodnie, ale lokalnie na wschodzie i południu może się trochę chmurzyć. Niemniej na przeważającym obszarze kraju będzie słonecznie i sucho.

W drugiej części dnia od zachodu na Ziemi Lubuskiej, Pomorzu Zachodnim i Dolnym Śląsku zachmurzenie zacznie wzrastać, ponieważ te regiony zaczną się dostawać pod wpływ ciepłego frontu atmosferycznego i tu mogą już wystąpić opady śniegu. Ciepły front zacznie spychać zimne masy powietrza arktycznego i zastępować je cieplejszym polarnomorskim znad Atlantyku.

Temperatury w ciągu dnia będą jeszcze na minusie. I tak odnotuje się od -10/-13 stopni C w regionach wschodnich, południowych i centralnych do -1/-2 stopni C na samych krańcach zachodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i zachodni.

Wtorek, 19 stycznia 2021

Wtorkowy poranek będzie jeszcze bardzo mroźny na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, z temperaturami około -20 stopni C, a lokalnie jeszcze niższymi. Nad resztą kraju w ciągu nocy temperatura będzie wzrastać w związku z frontem atmosferycznym, który zacznie przemieszczać się w głąb Polski.

W centrum, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, w Małopolsce i na Górnym Śląsku najzimniej będzie w pierwszej połowie nocy – w przedziale -18/-13 stopni C, za to nad ranem w większości tych regionów będzie już powyżej -5 stopni C. Natomiast na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku nad ranem temperatury przejdą na wartości dodatnie i rozpocznie się odwilż.

W ciągu dnia ciepły front atmosferyczny z opadami śniegu będzie przemieszczał się na wschód. W południe dotrze nad Podkarpacie, Lubelszczyznę, wschodnie Mazowsze i Warmię. Po jego przejściu w centrum i na południu przestanie padać, ale po południu nad dzielnice zachodnie i Pomorze dotrze kolejny front z intensywnymi opadami śniegu przechodzącego w deszcz ze śniegiem i deszcz, ponieważ za nim napłynie jeszcze cieplejsza masa powietrza.

W ciągu dnia odnotuje się -10 stopni C na Podlasiu, -8/-6 stopni C na wschodzie Mazowsza i Lubelszczyźnie oraz -4/-2 stopnie C na Podkarpaciu. W pozostałych regionach kraju będzie już około 0 stopni C, a na zachodzie i Pomorzu będzie już w przedziale 2-3 stopni C. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni.

Środa, 20 stycznia 2021

W środę nastąpi już całkowite wycofanie znad naszego kraju mroźnego powietrza, które przyniosło nam kilka dni porządnej zimy. W środowy poranek lekki mróz, w przedziale -3/-1 stopień C odnotuje się jeszcze na wschodzie, gdzie przy okazji mają wystąpić obfite opady śniegu.

Nad resztą kraju, po przejściu frontu i napłynięciu ciepłej masy powietrza mrozu już nie będzie (jedynie niewielkie, lokalne przymrozki mogą wystąpić przy rozpogodzeniach). Na zachodzie i Pomorzu będzie przeważnie 3-4 stopnie C. W ciągu dnia opady śniegu przechodzące w deszcz będą występować jeszcze w regionach północnych i wschodnich, ale od południowego-zachodu pogoda zacznie się stabilizować, a opady zanikać.

Temperatura maksymalna wzrośnie do 0 stopni C na Podlasiu i wschodzie Mazowsza, w głębi kraju będzie od 2 do 4 stopni C, a lokalnie w Małopolsce i na zachodzie odnotuje się nawet 5-6 stopni C. Wiatr będzie umiarkowany, chwilami silniejszy z południowego-zachodu, w regionach podgórskich możliwy przejściowo wiatr fenowy.

Czwartek, 21 stycznia 2021

W czwartek nad ranem lekki mróz do -3/-4 stopni C może wystąpić na południu i wschodzie Polski. W ciągu dnia odwilż obejmie cały kraj, a temperatury wyniosą od 2-3 stopni C na północnym wschodzie i 4-6 stopni C na przeważającym obszarze kraju do 7-8 stopni C na zachodzie oraz Pomorzu. Przeważać będzie pogodna aura, ale w regionach podgórskich wciąż będzie wiał silny wiatr fenowy, który najsilniejszy ma być w Bieszczadach, w porywach ponad 80 km/godz.

Piątek, 22 stycznia 2021

W piątek od zachodu zaczniemy dostawać się pod wpływ głębokiego niżu, który umiejscowi się nad okolicami Morza Norweskiego. Od zachodu zacznie przemieszczać się front z opadami deszczu. Cały kraj będzie w zasięgu bardzo ciepłych, polarnomorskich mas powietrza.

Najchłodniej będzie na północy – w przedziale 2/4 stopni C, natomiast na zachodzie i południu w wielu regionach słupki rtęci przed przejściem frontu wzrosną do 8-10 stopni C. Wiatr umiarkowany, z południa, na zachodzie skręcający na zachodni.

Weekend, 23-24 stycznia 2021

Przedostatni weekend stycznia przyniesie nam w pogodzie niewielkie ochłodzenie. W ciągu dnia temperatury pozostaną na wartościach dodatnich, w przedziale 0/2 stopni C na północy kraju i 3/5 stopni C na południu, za to w nocy chwyci mróz, maksymalnie do -6/-8 stopni C. Pojawią się też opady deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Czy to będzie zapowiedź ponownego uderzenia mroźnego oblicza zimy? Część modeli na to wskazuje, ale nie jest to jeszcze nic pewnego.

OPTYCZNIE W NIEBO 18.01.2021r. – 24.01.2021r.

20.01.2021r. – od godz. 21:37 – koniunkcja – Mars i Uran w odległości 1°37`;

20.01.2021r. – godz. 22:02 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;

21.01.2021r. – godz. 09:37 – koniunkcja – Księżyc i Uran w odległości 3°03`;

21.01.2021r. – godz. 10:09 – koniunkcja – Księżyc i Mars w odległości 4°39`.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //18 sty 2021

  Witam Towarzysza Pawła:)
  Coś mi się wydaje, że takiej ilości śniegu o mrozie już nie mówiąc nie było we Wrocku znacznie dłużej niż 3 lata:) A co do niedzieli faktycznie było pięknie! Polazłem na długi spacer porobiłem trochę zdjęć i….. przypominałem sobie młode lata oraz zimy na naszych Kresach:)
  Serdecznie pozdrawiam!

  • Paweł Lenart //21 sty 2021

   W marcu 2018 roku było mroźno i śnieżnie we Wrocławiu, chociaż pokrywa śnieżna faktycznie była nieco mniejsza. Niestety, na razie mamy już po zimie. ;-(
   Ja w niedzielę dałem nura w bukowińskie lasy, a to, co widziałem, słyszałem i czułem jest już do poczytania w relacji z tej wspaniałej, zimowej wyprawy. 😉