facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 27 sie, 2017
- brak komentarzy
Po ochłodzeniu, przewaga suchej i ciepłej pogody. Chłodniej i bardziej mokro na północy. Miejscami chłodne/zimne noce. Prognoza pogody i optycznie w niebo 28.08.2017r. – 03.09.2017r.

Koniec wakacji i meteorologicznego lata zbliżają się wielkimi krokami. Dni skracają się obecnie bardzo szybko, ale dzień ma jeszcze dosyć sporo przewagi nad nocą. To oznacza jedno – zbliża się jesień. Od początku września w odsłonie meteorologicznej, po 20 września – astronomicznej. Tymczasem lato zaczęło nadrabiać zaległości i będzie nas raczyć temperaturami typowo letnimi. Wprawdzie ochłodzenia po drodze też się trafią, ale generalnie czeka nas ciepła, miejscami gorąca końcówka sierpnia.

Można rzec, że koniec sierpnia 2017 roku będzie bardzo podobny do analogicznego okresu w roku 2016. Dla lubiących letnią aurą na przełomie sierpnia i września to dobra wiadomość. Dla grzybiarzy – niekoniecznie. Brak znaczących opadów w tym czasie, przekreśla nadzieję na grzybobrania co najmniej do połowy września. Oczywiście mam na myśli tu własne podwórko, czyli nizinną część Dolnego Śląska. Obecnie gdzieś coś się pokazuje, ale przy braku opadów i wysokich temperaturach, szybko się zakończy. Za to w innych regionach kraju grzybów jest coraz więcej, ale tam ostatnio padało i nadal pada.

Poniedziałek, 28 sierpnia 2017
Nowy tydzień przywita nas rozbudowującym się wyżem, którego centrum znajdzie się nad Pomorzem. To oznacza, że nigdzie nie będzie padać, ale z powodu napływającego nad nasz kraj powietrza polarnomorskiego z północnego-zachodu, rozwinie się sporo chmur kłębiasto-warstwowych. Najniższą temperaturę odnotuje się na Pomorzu Gdańskim i środkowym, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu, tj. 17-19 stopni C, w głębi Polski będzie 20-22 stopnie C, a najwięcej – do 23 stopni C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Na zachodzie i nad morzem wiatr słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany, wieczorem słabnący, północno-zachodni i północny.

Wtorek, 29 sierpnia 2017
Poranek zapowiada się zimny z licznymi spadkami temperatur poniżej 10 stopni C, miejscami na północy i w rejonach podgórskich odnotuje się tylko tylko 5-7 stopni C. W dzień operacja słoneczna zrobi swoje, tym bardziej, że centrum wyżu przesunie się nad Podlasie i już do regionów zachodnich zacznie docierać cieplejsze powietrze z południa. W rezultacie słupki rtęci ok. godz. 15-16:00 wskażą od 18-19 stopni C na północnym wschodzie do nawet 23-25 stopni C na zachodzie, nad resztą Polski będzie 20-22 stopnie C. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie południowy, nad resztą kraju zmienny. Słońca w tym dniu będzie dużo, nigdzie nie powinno padać.

Środa, 30 sierpnia 2017
W środę jedynie lokalnie na Pomorzu zaznaczy się wpływ rozległego niżu znad Skandynawii i związanego z nim mało aktywnego frontu ze słabymi opadami deszczu. Nad resztą kraju słonecznie, miejscami bezchmurnie i ciepło jak na koniec wakacji – od 20-23 stopni C na wybrzeżu oraz od Podlasia po Podkarpacie. W głębi kraju będzie już 25-27 stopni C do 28-29 stopni C na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Kujawach oraz na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr południowy i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany. Poranek wciąż zimny na wschodzie i południu – tam mniej niż 10 stopni C, nieco lepiej na zachodzie i wybrzeżu – 12-14 stopni C.

Czwartek, 31 sierpnia 2017
Ostatni dzień sierpnia a zarazem meteorologicznego lata przyniesie cieplejszą noc – w najzimniejszej porze doby będzie od 8 stopni C w Bieszczadach, do 11-12 stopni C na Podkarpaciu, 13-15 stopni C na Pomorzu i nawet 16-18 stopni C w głębi kraju. W ciągu dnia chłodno będzie w regionach północnych – tj. na Pomorzu, gdzie zaznaczy się deszczowy front i tam tylko 16-19 stopni C. Nad resztą Polski wciąż bardzo dużo słońca i gorąco – od 28 do 30 stopni C, a na Śląsku i w Małopolsce nawet 31-32 stopnie C. Wiatr południowy skręcający na północno-zachodni, umiarkowany.

Piątek, 1 września 2017
Wrzesień – pierwszy, najważniejszy dla grzybiarzy miesiąc w roku powita nas ochłodzeniem. W nocy, front z opadami przesunie się w głąb Polski, w dzień powinno zacząć się już przejaśniać i rozpogadzać, a popada tylko lokalnie, zwłaszcza na południu. Będzie też chłodniej – na ogół od 18 do 22 stopni C. Na chwilę obecną trudno prognozować gdzie i ile spadnie deszczu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Weekend, 2-3 września 2017
Koniec tygodnia zapowiada się pogodny na północy, gdzie słupki rtęci podskoczą do ok. 20 stopni C. Nad resztą kraju gdzieniegdzie może popadać, ale od południa znów się zacznie ocieplać i temperatura wzrośnie do ok. 23-26 stopni C. I wszystko wskazuje na to, że następny tydzień (od 4 do 10 września) uraczy nas bardzo ciepłą, miejscami gorącą i suchą pogodą. Hm… Jako grzybiarz, daję facebookowe “nie lubię” takiej prognozie. ;)).

OPTYCZNIE W NIEBO 28.08.2017r. – 03.09.2017r.

29.08.2017r. – godz. 08:12 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.