facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 23 maj, 2021
- brak komentarzy
Po pogodnym i ciepłym poniedziałku czeka nas zmienna i dość chłodna pogoda do końca tygodnia. Prognoza pogody i optycznie w niebo 24.05.2021r. – 30.05.2021r.

Po pogodnym i ciepłym poniedziałku czeka nas zmienna i dość chłodna pogoda do końca tygodnia.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 24.05.2021r. – 30.05.2021r.

Kończy się kolejny chłodny (jak na drugą połowę maja), dynamiczny i wietrzny tydzień w pogodzie. Mieliśmy masywne burze, miejscami z ulewami i opadami gradu, silniejsze porywy wiatru oraz ciągłe i obfite opady deszczu. Chociaż wspomniane zjawiska występowały na terenie wielu regionów to nie wszędzie padało równomiernie i nie wszędzie też przeszły burze. Za to chłód i wiatr odczuć można było niemal w każdym zakątku kraju, ale zdarzały się też pogodniejsze i cieplejsze momenty.

Na forach i portalach pogodowych mnożą się liczne komentarze o pogodowej “patologii”, zaniku globalnego ocieplenia i nadejściu kolejnej epoki lodowcowej. To nieprawda. Za nietypowe chłody w Europie Środkowej, w tym w Polsce odpowiada specyficzny rozkład baryczny, dzięki któremu otrzymujemy masy powietrza, które o tej porze roku powinny zalegać m.in. nad Rosją, Syberią i strefą podbiegunową.

Taka cyrkulacja była już notowana wiele razy w historii pomiarów i nie jest to nic nadzwyczajnego. Nadzwyczajnym natomiast jest to, co dzieje się w Rosji, na Syberii i terenach podbiegunowych, gdzie panują znaczne anomalie dodatnie (padają rekordy za rekordami), upały i susze. Filmik, do którego załączam link wyjaśnia i ukazuje, z czym obecnie mamy do czynienia: https://www.youtube.com/watch?v=LIuV71HW4k8

Nadchodzący tydzień – po rześkim poranku zapowiada się ciepło i pogodnie. Od wtorku pogoda zacznie się zmieniać i tak już pozostanie do końca tygodnia, przy czym weekend (zwłaszcza sobota) ma upłynąć pod znakiem chłodu, wiatru i opadów deszczu. Czyli można już śmiało napisać, że maj zakończy się anomalią ujemną i będzie to już trzeci z rzędu, chłodniejszy maj na tle wielolecia.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 24 maja 2021

Już niedzielne popołudnie i wieczór przynosi coraz więcej rozpogodzeń i systematyczne słabnięcie wiatru, co jest zapowiedzią spokojnego, ciepłego i pogodnego poniedziałku. Na początku nowego tygodnia wpływ na pogodę w Polsce będzie miał wyż z centrum nad Karpatami, dzięki któremu zacznie napływać cieplejsze powietrze z południa.

Termometry wskażą od 18-19 stopni C w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu do 20-22 stopni C w głębi kraju i 23 stopni C na Dolnym Śląsku, miejscami w Małopolsce oraz na Ziemi Lubuskiej. W całym kraju prognozuje się przewagę słonecznej i suchej pogody. Wiatr na ogół słaby na wschodzie i umiarkowany w głębi kraju, z południa i południowego-zachodu.

Wtorek, 25 maja 2021

We wtorek czeka nas zmiana pogody, ponieważ w nocy od południa nad Polskę wkroczy strefa chmur z opadami deszczu związana z chłodnym frontem atmosferycznym. Już w pierwszej części nocy będą występować opady deszczu na zachodzie, południu i w centrum, a w drugiej części zacznie też padać we wschodniej połowie Polski. W ciągu dnia od zachodu prognozuje się postępowanie przejaśnień i rozpogodzeń oraz stopniowe zanikanie opadów.

Za to Podkarpaciu i Lubelszczyźnie wystąpią burze, ponieważ w tych regionach będzie jeszcze zalegać ciepła masa powietrza, dzięki czemu temperatura wyniesie tam na poziomie 21-23 stopni C. Poza tym odnotuje się od 15 do 19 stopni C, chociaż w strefie frontowej, zwłaszcza na północnym wschodzie, może być o kilka stopni chłodniej. Wiatr zacznie skręcać na kierunki zachodnie i północno-zachodnie.

Środa, 26 maja 2021

Środowy poranek zapowiada się pogodnie, ale rześko, zwłaszcza na południu, wschodzie oraz w centrum kraju. W zamian będzie bezchmurnie. W ciągu dnia odnotuje się od 14-15 stopni C na wybrzeżu i 16-17 stopni C na Pojezierzu Pomorskim, Kujawach, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu do 18-20 stopni C w głębi kraju. O jeden stopień cieplej będzie lokalnie na Lubelszczyźnie i wschodzie Mazowsza.

W ciągu dnia rozwiną się chmury kłębiaste, a na zachodzie, Pomorzu, Kujawach oraz miejscami na Warmii i Ziemi Łódzkiej wystąpią dobre warunki do ich wypiętrzania się i przeobrażenia w cumulonimbusy. W konsekwencji przyniosą one przelotne opady deszczu i burze. Najwięcej burz prognozuje się na północnym zachodzie. Wiatr tylko od Roztocza po południe Małopolski słaby, poza tym umiarkowany, południowo-zachodni.

Czwartek, 27 maja 2021

Czwartkowy poranek – podobnie jak ten ze środy – także powinien być pogodny, ale chłodny, a miejscami wręcz zimny. W ciągu dnia, ponownie w Polsce zachodniej i północnej, gdzie energia chwiejności będzie wyższa, zaczną rozwijać się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu i burzami.

Dzielnice południowe i środkowe będą bardziej słoneczne i cieplejsze, a opady wystąpią tylko lokalnie i będą niewielkie. Na Podkarpaciu oraz Lubelszczyźnie odnotuje się w przedziale 21-23 stopni C, w centrum około 18 stopni C, na zachodzie i północy od 15 do 17 stopni C. Wiatr umiarkowany, zachodni.

Piątek, 28 maja 2021

Przed weekendem nastąpi większe załamanie pogody, na przeważającym obszarze kraju będzie przeważać duże zachmurzenie z opadami deszczu, lokalnie opadom będą towarzyszyć burze. Zrobi się też chłodniej, miejscami odnotuje się tylko około 10 stopni C (zwłaszcza w regionach z ciągłymi opadami). Poza tym na termometry wskażą od 14 do 17 stopni C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

Weekend, 29-30 maja 2021

Przy mocno dynamicznej i ciągle zmieniającej się pogodzie, jaką mamy od wielu tygodni, trudno stwierdzić, czy prognozy pogody na weekend wynikające z obecnych odsłon modeli numerycznych są w dużym stopniu miarodajne. Jeżeli wierzyć tym odsłonom to przyszły weekend zapowiada się pod znakiem pochmurnej, deszczowej i zimnej aury.

Najbardziej obfite opady mają występować w dzielnicach południowych, a temperatura dobije tylko do 10 stopni C. W regionach z przejaśnieniami możemy liczyć na 16-19 stopni C. Bardziej deszczowa ma być sobota, w niedzielę będzie nieco cieplej z większą ilością przejaśnień. Co dalej? Wejdziemy w czerwiec, czyli początek meteorologicznego lata. Pogoda, przynajmniej na początku miesiąca wciąż ma być dynamiczna i chłodna jak na tę porę roku.

OPTYCZNIE W NIEBO 24.05.2021r. – 30.05.2021r.

26.05.2021r. – godz. 13:15 – faza Księżyca – pełnia;

29.05.2021r. – godz. 07:13 – koniunkcja – Merkury i Wenus w odległości 0°25`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.