Aktualności Pogoda

Po umiarkowanie ciepłym początku tygodnia przyjdzie duże ochłodzenie, miejscami z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu, a na wschodzie z lekkim całodobowym mrozem. Prognoza pogody i optycznie w niebo 14.11.2022r. – 20.11.2022r.

Po umiarkowanie ciepłym początku tygodnia przyjdzie duże ochłodzenie, miejscami z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu, a na wschodzie z lekkim całodobowym mrozem.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 14.11.2022r. – 20.11.2022r.

Zbliżamy się do połowy listopada, czyli okresu w pogodzie, w którym statystycznie pojawia się duża szansa na pierwsze podmuchy zimy w skali całego kraju. Taki podmuch rzeczywiście jest widoczny w prognozach na następny tydzień, zwłaszcza od środkowej części tygodnia. Nie będzie to jednak jakiś wyjątkowo mroźny i śnieżny incydent, a jedynie kilkudniowe głębsze ochłodzenie, bardzo charakterystyczne dla tej pory roku. Najbardziej będzie odczuwalne we wschodniej części kraju.

(1) TEMPERATURY

Mijający tydzień przyniósł duże zróżnicowanie w temperaturach maksymalnych na terenie kraju. Najcieplej było na zachodzie i południu, gdzie odnotowano też najwięcej chwil ze Słońcem.

Najchłodniej było tam, gdzie utrzymywały się mgły i zachmurzenie, czyli przede wszystkim w północno-wschodnich, częściowo wschodnich i centralnych regionach. Jednak przejaśnienia i tam nieraz docierały, co od razu było widać po wzrostach temperatury.

W drugiej części tygodnia ciepło ponownie “uciekło” na zachód i południowy-zachód. Mimo wszystko, nawet w regionach pochmurnych było stosunkowo ciepło jak na zbliżającą się połowę listopada.

Ciekawie prezentuje się rozkład temperatur w sobotę, 12 listopada. Chłód skoncentrował się w woj. łódzkim, a ciepło dominowało na południu, południowym-zachodzie, częściowo zachodzie i północy.

 Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL

(2) OPADY

Opadów w mijającym tygodniu było niewiele i miały słabe natężenie, tylko lokalnie spadło kilka mm deszczu.

Dzięki dominacji układów wysokiego ciśnienia, w wielu regionach praktycznie nic nie spadło, chociaż powierzchnię gleby i dróg zwilżały mgły, rosy i tworzące się w mgłach opady mżawki.

Mało aktywny front, który przechodził w drugiej części tygodnia przyniósł największe opady w Polsce wschodniej, stacja w Rybienku zanotowała 8 mm deszczu.

Koniec tygodnia to opady mżawki w pochmurnych regionach i brak opadów w tych z przejaśnieniami i rozpogodzeniami.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 14 listopada 2022

Początek nowego tygodnia będzie jeszcze dość ciepły, ponieważ Polska pozostanie pod wpływem wyżu, którego centrum odsunie się w rejon Krajów Nadbałtyckich i Białorusi, ale nie spowoduje to istotnej zmiany pogody w kraju. Na dużo chwil ze Słońcem można liczyć na południu Małopolski i Podkarpacia, Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, zachodzie woj. łódzkiego, a w ciągu dnia również na południu województwa zachodniopomorskiego.

W pozostałych regionach Polski nadal będą dominować niskie chmury podinwersyjne, które nie dopuszczą promieni słonecznych i związanych z nimi wzrostami temperatury. O poranku w wielu miejscach będzie mglisto, jednak w ciągu dnia, mgły powinny się rozproszyć. Najdłużej mogą utrzymywać się w rejonie Krakowa. W północnej Małopolsce, w Górach Świętokrzyskich, na południu Mazowsza, lokalnie na Pojezierzu Pomorskim i Suwalszczyźnie będzie najchłodniej – maksymalnie około 5 stopni C,

w głębi kraju – czyli tam, gdzie będą zalegać chmury odnotuje się 6-8 stopni C. Za to w regionach, gdzie operacja słoneczna będzie o wiele większa, czyli na zachodzie i krańcach południowych zrobi się zdecydowanie cieplej, tj. na poziomie 12-14 stopni C, a na Przedgórzu Sudeckim do 15 stopni C. Wiatr w Małopolsce i Podkarpaciu słaby, poza tym umiarkowany, na ogół z kierunków południowo-wschodnich.

Wtorek, 15 listopada 2022

We wtorek nad Skandynawią zacznie powstawać wyż, ale jeszcze nie będzie wpływać na pogodę w Polsce. Wtorkowy poranek spowiją mgły, a w wielu regionach również niskie chmury. W regionach, w których jednak się wypogodzi, temperatury spadną do około zera stopni C, przy gruncie pojawią się przymrozki. Dzięki dużemu zachmurzeniu i cieplejszemu wiatrowi z południa, w regionach północnych, na wschodzie, Opolszczyźnie i południu Wielkopolski nie odnotuje się przymrozków, a temperatura pozostanie dodatnia.

W ciągu dnia, ponownie w regionach Polski północnej i wschodniej dominować będą niskie chmury z opadami mżawki, w wielu miejscach będzie mglisto. Na pozostałym obszarze pojawi się więcej szans na przejaśnienia i słoneczne chwile, jednak na południu, a pod koniec dnia również w centrum, zacznie przybywać chmur piętra wysokiego i średniego. Wieczorem w regionach podgórskich mogą pojawić się słabe i przelotne opady deszczu.

Najniższe wartości na termometrach odnotuje się tam, gdzie dominować będą niskie chmury i nie wyjrzy Słońce – na Pomorzu, północy Wielkopolski, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Roztoczu termometry wskażą maksymalnie 5-7 stopni C. W pogodnych, słonecznych regionach temperatury przekroczą 10 stopni C, a w godzinach południowych odnotuje się miejscami 12-13 stopni C. W regionach podgórskich oraz w centrum wiatr będzie nieco silniejszy, z kierunków południowych i południowo-zachodnich, poza tym słaby.

Środa, 16 listopada 2022

W środę od północy Polska zacznie dostawać się pod wpływ wyżu skandynawskiego, dojdzie do zmiany kierunku wiatru na północno-wschodni i wschodni, a temperatura zacznie systematycznie spadać. W ciągu dnia odnotuje się tylko 2-3 stopnie C na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach, 4-5 stopni C będzie na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, w północnej i wschodniej części Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie i 6-8 stopni C na pozostałym obszarze kraju.

W ciągu dnia przeważać będzie pochmurna pogoda, jedynie na zachodzie oraz na Pomorzu pojawią się przejaśnienia. Na południu i południowym wschodzie mogą występować opady deszczu, a w górach śniegu. Pod koniec dnia na obszarze południowo-wschodniej Polski, w związku z dalszym spadkiem temperatury, opady deszczu zaczną przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Czwartek, 17 listopada 2022

W czwartek zimne powietrze pochodzenia polarno-kontynentalnego obejmie już cały kraj. O poranku prawie wszędzie temperatura spadnie nieco poniżej zera, a w Małopolsce i Podkarpaciu będą występować niewielkie opady śniegu. W ciągu dnia pojawi się dużo przejaśnień i rozpogodzeń, jedynie na południu oraz zachodzie nadal będzie się chmurzyć. Na termometrach w ciągu dnia odnotuje się od 0/1 stopnia C w województwach wschodnich i 2-3 stopni C w głębi kraju, do 4-5 stopni C nad morzem, na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Śląsku. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, wschodni i południowo-wschodni.

Piątek, 18 listopada 2022

W piątek w północnej i wschodniej części Polski będzie pogodnie, ale bardzo zimno. Na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz na Mazowszu i Lubelszczyźnie przez cały dzień utrzymają się ujemne temperatury na poziomie do -3/-2 stopni C. Natomiast nad regiony zachodnie i południowo-zachodnie wejdzie od zachodu front atmosferyczny z opadami mieszanymi – od śniegu po sam deszcz. Na południu oraz na wybrzeżu temperatura będzie dodatnia – na poziomie od 2 do 4 stopni C.

Weekend, 19-20 listopada 2022

Koniec tygodnia zapowiada się zimno. W ciągu dnia ujemne temperatury do -3/-2 stopni C utrzymają się na północnym wschodzie – nocami przy rozpogodzeniach może być nawet -8/-6 stopni C. Z kolei na zachodzie i południu temperatura wzrośnie powyżej zera, nawet nocami na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie nie powinna spadać poniżej zera stopni C.

Wszystko wskazuje na to, że prognozowane ochłodzenie będzie tylko i wyłącznie kilkudniowym incydentem wczesno-zimowym, a nie wstępem do regularnej ostrej zimy. Modele wskazują, że po jego przejściu nad Europą Wschodnią rozrośnie się rozległy wyż, natomiast nad Atlantykiem wciąż mają znajdować się układy niskiego ciśnienia, co spowoduje ponowny napływ do Polski ciepłych mas powietrza z południa.

OPTYCZNIE W NIEBO 14.11.2022r. – 20.11.2022r.

16.11.2022r. – godz. 14:29 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

17/18.11.2022r. – maksimum meteorów z roju Leonidów (ZHR: zmienne).

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.