facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 22 sty, 2023
- brak komentarzy
Pochmurna i monotonna aura w pierwszej połowie tygodnia. Później trochę opadów i większa zmienność. Prognoza pogody i optycznie w niebo 23.01.2023r. – 29.01.2023r.

Pochmurna i monotonna aura w pierwszej połowie tygodnia. Później trochę opadów i większa zmienność.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 23.01.2023r. – 29.01.2023r.

Tematem pogodowym numer jeden mijającego tygodnia są obfite opady śniegu (miejscami bardzo obfite) nad niektórymi terenami Polski południowej, częściowo południowo-wschodniej, wschodniej i centralnej oraz… brak tych opadów w pozostałych regionach kraju, bowiem dysproporcja między zaśnieżonymi i bezśnieżnymi regionami kraju jest imponująca.

(1) OPADY

Wstępie można ocenić, że pogoda w mijającym tygodniu pod względem opadów była bardzo niesprawiedliwa. Już na początku tygodnia, najbardziej wilgotne były wschodnie i południowe regiony kraju, podczas gdy na pozostałym obszarze padało bardzo mało, a miejscami wcale.

W następnych dniach Polskę południową, południowo-wschodnią i częściowo wschodnią, systematycznie “podgryzały” wilgotne fronty od uwodnionych niżów z południa Europy. Trochę popadło też na północy, a na zachodzie bardzo punktowo.

Taka dysproporcja między śnieżnym południem i wschodem oraz bezśnieżnym zachodem, północą i centrum, utrzymywała się nadal. Dopiero front piątkowo-sobotni przemieścił się nad zachodnie regiony i wreszcie tam zrobiło się biało, ale na krótko, ponieważ temperatury przeszły na wartości dodatnie.

Obfite opady śniegu spowodowały chaos na drogach i wiele interwencji służb, które częściej niż zwykle wyjeżdżały do kolizji, wypadków i innych zdarzeń związanych z pogodą. Najwięcej odnotowano ich tam, gdzie wystąpiły najsilniejsze opady śniegu, czyli na południu i wschodzie kraju.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Na mapach sum opadów ze stacji synoptycznych wyraźnie widać, że najsilniejsze wtorkowo/środowo/czwartkowe i częściowo piątkowe opady śniegu objęły tylko południowo-wschodnią ćwiartkę kraju.

(2) GRUBOŚĆ POKRYWY ŚNIEŻNEJ

W efekcie o poranku w piątek 20. stycznia, część Polski była zaśnieżona (głównie południowa i wschodnia), ale na przeważającym obszarze kraju, w ogóle nie notowano pokrywy śnieżnej.

Z piątku na sobotę nadciągnęła kolejna porcja obfitych opadów śniegu, która przemieszczała się z południowego-wschodu na zachód i północny-zachód. W regionach południowych, wschodnich i częściowo centralnych, odnotowano solidny przyrost pokrywy śnieżnej.

A tak wyglądała sytuacja z pokrywą śnieżną w sobotę 21. stycznia o godz. 7:00. Nieco więcej śniegu przybyło w regionach centralnych i południowo-zachodnich, natomiast cała ćwiartka Polski północno-zachodniej, wciąż była bezśnieżna.

Na największe ilości śniegu mogły liczyć regiony południowe, zwłaszcza podgórskie i górskie. W Sudetach najwięcej śniegu leżało na Śnieżce (58 cm), a w Beskidzie Śląskim i Żywickim w Pilsku (86 cm).

Jeszcze grubsza pokrywa śnieżna została zanotowana w Tatrach i na Podhalu (147 cm na Kasprowym Wierchu). W Beskidzie Niskim i Bieszczadach najbardziej zaśnieżonym punktem była Jaworzyna (55 cm).

W niedzielę 22 stycznia o godz. 7:00, pokrywę śnieżną notowano już na przeważającym obszarze Polski, jednak odwilż powoduje, że pokrywy tej szybko ubywa, zwłaszcza na nizinach.

Warto jeszcze dodać, że w sobotę na północny kraju odnotowano dość duże prędkości wiatru (maksymalny poryw w Kołobrzegu i Ustce wyniósł 83 km/h).

(3) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Jeżeli chodzi o temperatury maksymalne to początek tygodnia zapisał się ciepło, zwłaszcza w zachodniej i centralnej części kraju. Na Dolnym Śląsku odnotowano prawie 8 stopni C.

Średnia temperatura dobowa dla 16. stycznia okazała się bardzo wysoka jak na połowę stycznia i wyniosła od 0,6 stopnia C w Zakopanem do 4,5 stopnia C w Szczecinie.

Ciepłe masy powietrza utrzymywały się jeszcze we wtorek, chociaż od północy postępowało ochłodzenie. Środa była już wyraźnie chłodniejsza, ale na krańcach południowo-wschodnich i wschodnich, na kilka godzin wtargnęło cieplejsze powietrze. Miejscami temperatura wzrosła do 11 stopni C.

Czwartek i piątek były już zdecydowanie chłodniejsze/zimniejsze w całym kraju. Na południu zapanował lekki całodobowy mróz.

Sobota również upłynęła pod znakiem temperatur lekko ujemnych lub minimalnych na plusie, jednak nad regiony północno-zachodnie napłynęły już cieplejsze masy powietrza.

(4) TEMPERATURY MINIMALNE

I jeszcze podgląd na wybrane wartości temperatur minimalnych. Co ciekawe, zarówno z wtorku na środę, jak i z czwartku na piątek najniższe wartości na termometrach, poza terenami górskimi odnotowano w Jeleniej Górze (-6,2 stopnia C i -7,7 stopnia C).

Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

Poniedziałek, 23 stycznia 2023

Początek nowego tygodnia w pogodzie zdominuje silna i rozległa strefa wysokiego ciśnienia, która będzie się rozciągać przez Azory, Europę Zachodnią i Środkową, Skandynawię, Kraje Nadbałtyckie, Europę Wschodnią aż po Rosję. Za to układy niskiego ciśnienia zostaną zablokowane nad Północnym Atlantykiem, Morzem Norweskim, północną Skandynawią oraz w środkowej i zachodniej części Basenu Morza Śródziemnego.

Jednak wyż ten nie przyniesie nam bezchmurnej i słonecznej aury, ponieważ duża wilgotność powietrza spowoduje, że przeważać będzie pochmurna pogoda. W poniedziałek na większym obszarze Polski dominować będzie całkowite zachmurzenie, ale na Pojezierzu Pomorskim, w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, lokalnie mogą pojawić się przejaśnienia. Na południu, wschodzie oraz w centrum będzie mglisto, miejscami mogą występować będą opady mżawki.

Temperatura maksymalna wyniesie od -2/-1 stopnia C na Pojezierzu Pomorskim, w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie, około 0 stopni C odnotuje się lokalnie w Kotlinach Sudeckich i w rejonie Krakowa, 1-2 stopnie C prognozuje się na zachodzie oraz w centrum, 3-4 stopnie C na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce, na południu i wschodzie Mazowsza oraz Podkarpaciu do 5-6 stopni C na Lubelszczyźnie i Roztoczu. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni.

Wtorek, 24 stycznia 2023

We wtorek pogoda będzie podobna. Nadal pozostaniemy pod wpływem wilgotnego wyżu, który przyniesie nam dużo pochmurnego nieba, mgły, miejscami opady mżawki. Niewielkie przejaśnienia i rozpogodzenia będą występować na Pomorzu i północy Wielkopolski, a także na południowych krańcach naszego kraju. Najchłodniej z lekkim mrozem będzie na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie – na poziomie -2/-1 stopnień C. W głębi kraju cieplej, od 1 do 3 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, w północnych regionach naszego kraju północno-zachodni i zachodni, poza tym przeważnie północno-wschodni.

Środa, 25 stycznia 2023

W środę kontynuacja ponurej aury. W północnej części naszego kraju pojawi się największa szansa na przejaśnienia i rozpogodzenia, za to zrobi się tam zimniej, w nocy mróz na poziomie -8/-4 stopni C, a w ciągu dnia od -2 do 0 stopni C, jedynie nad samym morzem ma być ciut cieplej. Na pozostałym obszarze przewaga zachmurzenia, mglisto, z opadami mżawki, jedynie na samych krańcach południowych, a zwłaszcza w górach powinno pokazać się więcej Słońca. W tych regionach ma być również najcieplej – średnio od 1 do 3 stopni C. Wiatr słaby, tylko na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza chwilami umiarkowany – południowo-zachodni i zachodni, na pozostałym obszarze północno-zachodni.

Czwartek, 26 stycznia 2023

Na czwartek modele wskazywały, że z północy na południe przez Polskę będzie przechodzić front atmosferyczny związany z niżem skandynawskim, jednak według nowszych odsłon jego wejście opóźni się, w związku z czym nadal dominować będzie pochmurna i ponura aura. Opady mają pojawić się po południu na Pomorzu oraz w regionach podgórskich Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Na ogół będzie to sam śnieg, jedynie na wybrzeżu prognozuje się opady deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze możliwe są opady mżawki.

Temperatura maksymalna wyniesie od -2/-3 stopni C na Podlasiu, Warmii i Mazurach, Kujawach oraz Pojezierzu Pomorskim, około 0 stopni odnotuje się w centrum i na zachodzie, a najcieplej do 1-2 stopni w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz wybrzeżu. Wiatr na ogół słaby, w dzielnicach północnych przeważnie południowo-zachodni, poza tym zmienny.

Piątek, 27 stycznia 2023

Nocą z czwartku na piątek z północy na południe będzie przemieszczać się front atmosferyczny z opadami śniegu. Front będzie jednak mało aktywny i opady te będą niewielkie, jedynie na południu, w regionach podgórskich i na południowym wschodzie mogą mieć umiarkowane natężenie. W ciągu dnia na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce oraz na Ziemi Lubuskiej zacznie się przejaśniać i rozpogadzać. Na pozostałym obszarze prognozuje się jeszcze przewagę zachmurzenia z opadami śniegu o słabym lub umiarkowanym natężeniu, jedynie w regionach podgórskich i w górach mogą być dość silne.

Temperatura maksymalna wyniesie od -3/-2 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, -1/0 stopni C odnotuje się w centrum, na południu woj. dolnośląskiego i opolskiego, Mazowszu, Warmii, Mazurach i Podlasiu, do 1-2 stopni C na zachodzie i Pomorzu oraz 3-4 stopni C na wybrzeżu. Wiatr umiarkowany, z kierunków północnych.

Weekend, 28-29 stycznia 2023

Na przyszły weekend modele wskazują, że w pogodzie zaczną zachodzić dość istotne zmiany. Znad Północnego Atlantyku nad Morze Norweskie i Skandynawię będą przemieszczać się układy niskiego ciśnienia z systemami frontów atmosferycznych. Z kolei nad wschodnim Atlantykiem oraz Wyspami Brytyjskimi umiejscowi się rozległy wał wysokiego ciśnienia. Taki rozkład ciśnienia sprawi, że do Polski zacznie napływać cieplejsze powietrze.

W sobotę na wschodzie, południu oraz w centrum będzie jeszcze zimno, na poziomie -4/-2 stopni C, a nocami przy rozpogodzeniach temperatury spadną do około -8/-6 stopni C. Na zachodzie i Pomorzu będzie cieplej – do 1-3 stopni C. Powinna też przeważać słoneczna aura. Za to w niedzielę z północnego-zachodu wejdzie front atmosferyczny z opadami śniegu przechodzącymi, zwłaszcza na północy i zachodzie w opady deszczu. Do tego nasili się prędkość wiatru, a na Pomorzu temperatury wzrosną do 6-7 stopni C. Zimowa aura powinna utrzymać się na południu i krańcach wschodnich. I to ma być wstęp do dynamicznego, wietrznego, ale też ciepłego początku lutego.

OPTYCZNIE W NIEBO 23.01.2023r. – 29.01.2023r.

23.01.2023r. – godz. 10:25 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 3°35;

23.01.2023r. – godz. 11:19 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 3°13;

25.01.2023r. – godz. 08:42 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 2°25;

26.01.2023r. – godz. 04:18 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 1°37;

28.01.2023r. – godz. 16:20 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;

29.01.2023r. – godz. 04:37 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 0°53.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.