facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 22 wrz, 2016
- brak komentarzy
Początek astronomicznej jesieni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dzisiaj, dokładnie o godz. 16:21 rozpocznie się astronomiczna jesień. Jej meteorologiczna odsłona trwa już od 1 września. Tym samym, lato 2016 roku bezpowrotnie przechodzi do historii. Jakie będzie oblicze “ogałacającej” z liści drzewa pory roku? Od początku tygodnia temperatury mamy raczej późno-październikowe niż wrześniowe. Gwałtowny spadek temperatury nastąpił po wyjątkowo gorących pierwszych dwóch tygodniach, co wiele osób określa jako “szok termiczny”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przed nami jeszcze co najmniej kilka dni chłodnej pogody, a od nowego tygodnia powinno się systematycznie ocieplać, ale temperatury rzędu 30-32 stopni w tym roku raczej już pozostaną w sferze marzeń. Noce będą cieplejsze, jednak zaledwie o kilka stopni. Nadal przyroda (i grzybiarze) boryka się z przeciągającym się niedoborem opadów. Uprzywilejowane w tym względzie dzielnice południowe, które otrzymały opady podczas ostatniego weekendu, czekają na grzybowe efekty, które powinny być widoczne pod koniec września.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Według prognoz długoterminowych, październik ma być trochę cieplejszy w porównaniu do norm wieloletnich, ale – co z pewnością ucieszy grzybiarzy, wilgotny. Listopad ma kontynuować październikową pogodę, czyli możemy liczyć na wysokie temperatury. Opady mają się kształtować mniej więcej w normie. Według prognoz, w listopadzie zimy nie musimy się obawiać. Natomiast grudzień ma zapisać się zdecydowanie powyżej norm wieloletnich, czyli ma być ciepły, ale raczej suchy. Prognozy długoterminowe są obarczone sporym ryzykiem błędu i należy zawsze o tym pamiętać. ;))

Astronomiczna jesień zakończy się 21 grudnia 2016 roku o godz. 11:44, ustępując miejsce zimie.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.