facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 mar, 2024
- brak komentarzy
Początek tygodnia chłodny, od wtorku/środy coraz cieplej, świąteczny weekend pogodny i wyjątkowo ciepły, ale z silnym wiatrem, zwłaszcza w regionach południowych. Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.03.2024r. – 31.03.2024r.

Początek tygodnia chłodny, od wtorku/środy coraz cieplej, świąteczny weekend pogodny i wyjątkowo ciepły, ale z silnym wiatrem, zwłaszcza w regionach południowych.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.03.2024r. – 31.03.2024r.

Najważniejszym pogodowym wydarzeniem mijającego tygodnia były gwałtowne burze, którym towarzyszyły silne porywy wiatru, jakie przetoczyły się w sobotę przez część kraju. Do tego notowano również silny wiatr nie związany bezpośrednio z przechodzącym frontem atmosferycznym. W wielu regionach Polski pojawiły się poważne szkody. Oprócz powalonych drzew, wiatr miejscami pozrywał dachy, doszło też do utrudnienia w kursowaniu pociągów.

Przemieszczający się przez Polskę z zachodu na wschód front atmosferyczny przyniósł intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru, a także opady drobnego gradu. Na stacjach meteorologicznych najsilniejsze porywy wiatru odnotowano m.in. w Krakowie – 94 km/h, w Raciborzu – 79 km/h, Katowicach i Wrocławiu – 76 km/h, a w Legnicy, Lesznie, Jeleniej Górze, Łodzi, Sulejowie i Bielsku-Białej 72 km/h.

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej powiedział, że w całym kraju straż pożarna do godziny 20:00 w sobotę interweniowała ponad 950 razy; najwięcej w województwie śląskim – 424 oraz małopolskim, gdzie strażacy wyjeżdżali aż 370 razy do usuwania skutków gwałtownych zjawisk, które przeszły w regionie.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Koniec poprzedniego tygodnia i początek obecnego przyniosły ochłodzenie. Temperatury były wyrównane, w nocy pojawiły się przymrozki, które objęły wiele regionów.

Wraz z nadejście astronomicznej wiosny, od południowego-zachodu zaczęło się ocieplać. Podczas gdy w Mikołajkach zanotowano tylko +4,2 stopnia C, w Słubicach było przyjemne +15,9 stopnia C.

Następnie Polska była podzielona na cieplejsze południe/zachód i chłodniejszą północ/wschód. Linia ciepło/zimno przebiegała przez dzielnice centralne.

Bardzo ciekawa sytuacja wystąpiła w sobotę. W Elblągu zanotowano tylko +5,6 stopnia C, za to w Krakowie +20,4 stopnia C, a w Cieszynie +21,5 stopnia C. Od północy szybko nadciągało duże ochłodzenie.

(2) OPADY

To był stosunkowo suchy tydzień, jego początek przyniósł niewielkie opady deszczu głównie w Polsce wschodniej i północnej.

Środkowa część tygodnia była najbardziej sucha, praktycznie nigdzie nie padało, a tam, gdzie wystąpiły opady, miały one charakter symboliczny.

Więcej opadów pojawiło się w drugiej części tygodnia, ale na przeważającym obszarze kraju były one niewielkie, tylko lokalnie na północy i północnym-zachodzie zanotowano ciut większe sumy.

Najwięcej opadów wystąpiło w sobotę podczas przechodzenia aktywnego frontu atmosferycznego. Jednak jak to bywa przy frontach burzowych, miejscami padało dużo, a miejscami bardzo mało lub prawie wcale.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 25 marca 2024

Na początku ostatniego tygodnia marca wpływ na pogodę w Polsce, nadal będzie miał układ niskiego ciśnienia, którego centrum znajdzie się w okolicach Gotlandii. Niż ten będzie się wypełniał i słabł, zatem opady które przyniesie, będą miały wyłącznie przelotny charakter. W ciągu dnia, kiedy zwiększy się pionowy gradient temperatury, przybędzie opadów konwekcyjnych. Ze względu na obniżoną izotermę 0 stopni C pojawią się również opady krupy śnieżnej i gradu, na Podhalu deszczu ze śniegiem, natomiast wysoko w górach śniegu. W ciągu dnia można liczyć również na przejaśnienia i chwile ze Słońcem.

Temperatura wyniesie od 6-7 stopni C na wybrzeżu oraz miejscami na Podlasiu, Górnym Śląsku i w Małopolsce, 8-9 stopni C będzie w głębi kraju do 10 stopni C lokalnie na zachodzie. Wiatr słaby, na zachodzie, południu i w centrum również umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu oraz przed południem na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, w centrum, na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Górach Świętokrzyskich, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu południowo-zachodni i południowy.

Wtorek, 26 marca 2024

We wtorek Polska dostanie się pod wpływ słabego wyżu znad Ukrainy, jednak dzięki niemu na obszarze większości kraju będzie słonecznie, z zachmurzeniem małym lub umiarkowanym i bez opadów. Nieco więcej chmur i mgieł ograniczających widzialność nawet poniżej stu metrów, prognozuje się lokalnie na północy oraz w województwach wschodnich i to głównie przed południem, ponieważ w miarę upływu dnia słonecznych chwil powinno przybywać, a mgły i zamglenia zanikną.

Na termometrach odnotuje się już nieco wyższe wartości, chociaż o poranku w wielu regionach mogą wystąpić przygruntowe przymrozki, natomiast na Pojezierzu Pomorskim, Śląsku, Podhalu i w rejonie Krakowa odnotuje się lekki mróz od -2 do 0 stopni C na standardowej wysokości dwóch metrów. W dzień prognozuje się maksymalnie 8-9 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, 10-12 stopni C wskażą słupki rtęci na Pomorzu Zachodnim i wybrzeżu środkowym,

północy Wielkopolski, Kujawach, Mazowszu oraz Lubelszczyźnie, do 15-16 stopni C w Małopolsce, na Górnym i Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, południu woj. wielkopolskiego oraz Ziemi Lubuskiej. W ciągu dnia zacznie narastać prędkość wiatru; na zachodzie i południu chwilami może być silny i porywisty, na Przedgórzu Sudeckim nawet do 70-75 km/h, na wschodzie oraz na Warmii i Mazurach południowy, poza tym południowo-wschodni.

Środa, 27 marca 2024

W środę nad Wyspy Brytyjskie i okolice od strony Atlantyku dotrze wyjątkowo głęboki jak na tę porę roku niż, w centrum którego prognozowane ciśnienie obniży się do zaledwie 965 hPa. W Europie Zachodniej i Południowej przyniesie dużo opadów deszczu, a w Hiszpanii i Portugalii będzie znacznie chłodniej niż w Polsce. Niż ten sprowadzi do Polski bardzo ciepłe i suche powietrze znad Bliskiego Wschodu.

Środa zapowiada się w Polsce wiosennie, słonecznie i sucho, co najwyżej z małym zachmurzeniem. Dopiero po południu w regionach zachodnich przybędzie nieco więcej chmur piętra wysokiego. Na południu pojawi się silny wiatr fenowy, a w rejonie Kotliny Kłodzkiej zachmurzenie może wzrosnąć do dużego i mogą wystąpić niewielkie opady deszczu. Na termometrach o poranku odnotuje się od 2-3 stopni C na wschodzie, zachodzie Małopolski oraz Warmii i Mazurach (miejscami możliwe są jeszcze przygruntowe przymrozki do -1 stopnia C), 4-5 stopni C będzie na przeważającym obszarze kraju do 6-8 stopni C na zachodzie i we wschodniej Małopolsce, lokalnie pod Sudetami temperatury nie spadną poniżej 10 stopni C.

W dzień zrobi się bardzo ciepło. Najchłodniej będzie na Półwyspie Helskim – około 10 stopni C, 12-13 stopni C będzie na Warmii, Mazurach i Podlasiu, 14-16 stopni C na Pomorzu, północy i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz Roztoczu, 17-18 stopni C w głębi kraju do 19-20 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym i Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Opolszczyźnie. Jednak z powodu silnych porywów wiatru, temperatura odczuwalna będzie niższa. Poza zachodnią Małopolską, porywy wiatru mają osiągać 55-65 km/h, a w regionach podgórskich, gdzie pojawi się halny, nawet 80 km/h. Pod koniec dnia wiatr zacznie słabnąć na zachodnich krańcach kraju.

Czwartek, 28 marca 2024

W czwartek na obszarze większości Polski będzie dość pogodnie i sucho, z zachmurzeniem umiarkowanym. Jednak w miarę upływu dnia nad Polskę zachodnią i Pomorze nasunie się front atmosferyczny z opadami deszczu, lokalnie mogą pojawić się burze. Na termometrach prognozuje się od 11-13 stopni C w regionach Polski zachodniej (podczas przechodzenia frontu temperatura spadnie do około 10 stopni C), 17-18 stopni C będzie na Warmii i Mazurach, Podlasiu, a w pasie od Pomorza Gdańskiego i Kujaw, przez większość Wielkopolski, dzielnice środkowe po południe kraju termometry wskażą od 19 do 21 stopni C. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, południowy, a na zachodzie również południowo-zachodni.

Piątek, 29 marca 2024

W piątek Polska znajdzie się pomiędzy bardzo ciepłym wyżem znajdującym się nad Morzem Jońskim a rozległym południkowo niżem z centrum znad wschodniego Atlantyku, nieopodal Irlandii. Taka współpraca obu układów barycznych, a przede wszystkim mocno obniżonego geopotencjału sięgającego aż Wysp Kanaryjskich i Sahary Zachodniej do Europy Środkowej, w tym do Polski sprawi, że zaczną napływać do nas wyjątkowo ciepłe masy powietrza.

W piątek powinno być pogodnie i sucho, jednak lokalnie pojawi się więcej chmur piętra wysokiego, a na Pomorzu mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Na termometrach odnotuje się od 13-14 stopni C na Pomorzu i 15-16 stopni C na Warmii, Mazurach oraz Podlasiu do 23-24 stopni C na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce. Na przeważającym obszarze kraju temperatury będą oscylować na poziomie 18-22 stopni C. Ponownie dojdzie do nasilenia się południowego wiatru, zwłaszcza w regionach podgórskich, gdzie pojawi się wiatr halny.

Weekend, 30-31 marca 2024

Wyjątkowo ciepło zapowiada się również świąteczny weekend. Przy dominacji pogodnego nieba, temperatury na obszarze większości kraju przekroczą 20 stopni C. Najcieplej ma być na południu Polski, gdzie w Niedzielę Wielkanocną prognozuje się nawet około 25 stopni C. Chłodniej ma być jedynie na wybrzeżu, gdzie za sprawą wiatru od Bałtyku, temperatury maksymalne będą średnio o 10-15 stopni C niższe niż w głębi kraju. Nadal będzie wiał silny wiatr z południa, przede wszystkim w południowych i centralnych regionach kraju.

Wstępne prognozy pogody na pierwszy tydzień kwietnia wskazują na możliwość wystąpienia znacznego ochłodzenia i opadów deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Zatem po wyjątkowo ciepłej końcówce marca, pogoda może nas obdarować zimnym początkiem kwietnia-pletnia. Jaka ostatecznie czeka nas aura w pierwszym tygodniu kwietnia to będzie wiadomo już za kilka dni, a na pewno za tydzień, w kolejnej tygodniowej prognozie pogody.

OPTYCZNIE W NIEBO 25.03.2024r. – 31.03.2024r.

25.03.2024r. – godz. 08:01 – faza Księżyca – pełnia;

25.03.2024r. – półcieniowe zaćmienie Księżyca (Ameryka Północna i Południowa, wschodnia Australia).

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.