facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 19 cze, 2016
- brak komentarzy
Początek tygodnia z silnym, burzowym uderzeniem. Później spokojniej, ale upalnie. Następnie ponowna, burzowa petarda. Prognoza pogody i optycznie w niebo 20.06.2016r. – 26.06.2016r.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lato rozpanoszyło się nam na dobre, chociaż jego astronomiczne oblicze, oficjalnie nadejdzie dopiero za kilkadziesiąt godzin. W zeszłym tygodniu przeszliśmy przez cały kalejdoskop zjawisk meteorologicznych, zarówno charakterystycznych dla ciepłej pory roku (burze, ulewy, gradobicia, silny wiatr, upały, itp.), jak i zjawiska, które występują letnią porą bardzo rzadko (przejście centrum dynamicznego układu niskiego ciśnienia i wiatr halny przy temperaturze ponad 30 stopni na plusie). Weekend dał nam nieco wytchnienia, ale nie na długo. Zapowiada się nam następny, płodny w zjawiska rozrabiająco-dewastujące tydzień. Pewną zmianą w stosunku do poprzedniego tygodnia, będzie np. rozlanie się fali upału na większą część kraju. Będą też groźne burze, ulewy, ale – jak to z nimi bywa – nie wszędzie. Coś na pocieszenie? Tsunami, trzęsienia ziemi, cyklony i blizzard nam nie grożą. ;))

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poniedziałek, 20 czerwca 2016
Wiosna astronomiczna pożegna nas bardzo dynamicznie. Tak, jak w piątek, tak i w poniedziałek dojdzie nad Polską do zderzenia się skrajnie różnych termicznie mas powietrza. Właściwie tylko na na Pomorzu Środkowym i Zachodnim będzie spokojnie i pogodnie. Przewaga słonecznej pogody zapowiada się też na wschodzie i w Małopolsce, ale w drugiej połowie dnia w wielu regionach zachmurzy się, wystąpią intensywne opady, burze, połączone z huraganowymi porywami wiatru do 100 km/h i gradem. Z kolei od Żuław, przez Kujawy, centrum po Śląsk będzie bardzo intensywnie padał deszcz (miejscami spadnie do 30 mm wody). W strefie ciągłych opadów zimno, zaledwie 16-18 stopni. Nieco cieplej na krańcach zachodnich i północno-zachodnich, 22-23 stopnie, a na wschodzie i południowym wschodzie, gdzie dotrze bardzo ciepła masa powietrza zwrotnikowego z południa ponownie gorąco, wręcz upalnie: od Podlasia po wschodnią Małopolskę i Podkarpacie od 28 do 31 stopni. Wiatr na wschodzie południowy, w centrum zmienny, na zachodzie i północy z północy i północnego-zachodu, umiarkowany, w czasie burz silny i porywisty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wtorek, 21 czerwca 2016
Wtorek przyniesie uspokojenie się aury. Burze będą się jeszcze panoszyć gdzieniegdzie na wschodzie, ale już nie powinny być gwałtowne. Poza tym pogodnie, chociaż na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej może się zdarzyć przelotny deszcz. Temperatura od 20-22 stopni na północy, 23-24 stopnie na zachodzie oraz w centrum do 26-27 stopni w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i wschodzie Mazowsza. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Środa, 22 czerwca 2016
Środa będzie już pod znakiem słonecznej pogody. Przelotne i niewielkie deszcze, spodziewane są na północy i zachodzie. Temperatury letnie, od 23-25 stopni na Pomorzu, Warmii, Podlasiu, w Wielkopolsce, Kujawach i Ziemi Lubuskiej, 26 stopni w centrum do 27-29 stopni na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr południowy i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czwartek, 23 czerwca 2016
W czwartek wkroczy do nas ośrodek wyżowy, który zapewni nam bardzo dużo słońca i coraz wyższe wartości na termometrach. Zobaczymy od 25 stopni na północnym wschodzie, 26-28 stopni w głębi kraju do 30-31 stopni na Podkarpaciu, Mazowszu i krańcach zachodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół południowy.

Piątek, 24 czerwca 2016
Tuż przed weekendem, wleje się do nas zwrotnikowe, upalne powietrze z południa Europy. Temperatury wyniosą co najmniej od 29-31 stopni na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu, 32-33 stopnie w głębi kraju do 34-35 stopni na południu i zachodzie. Bardzo dużo słońca, dopiero pod koniec dnia na południu, wschodzie i północnym zachodzie mogą pojawić się przelotne opady deszczu i burze.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Weekend 25-26 czerwca 2016
Koniec tygodnia zapowiada się bardzo niespokojny. Sobota upalna, nawet do 33-35 stopni na wschodzie, południu oraz w centrum, jednak z zachodu na wschód ma przyjść aktywny front ze znacznie chłodniejszym powietrzem. Ponowne zderzenie się “skrajności temperaturowej” przyniesie gwałtowne burze, ulewy, wichury i grad. Noc z soboty na niedzielę może być naprawdę trudna. Za to w niedzielę, po uspokojeniu się pogodowej furii, odetchniemy chłodnym, rześkim i czystym powietrzem.

OPTYCZNIE W NIEBO 20.06.2016r. – 26.06.2016r.

20.06.2016r. – godz. 11:02, faza Księżyca – pełnia,

20.06.2016r. – godz. 22:34, początek astronomicznego lata,

25.06.2016r. – godz. 23:46, koniunkcja Księżyc – Neptun w odległości – 1°08.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.