facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 19 lut, 2023
- brak komentarzy
Początek tygodnia z silnym wiatrem. Następne dni przyniosą w pogodzie dużą różnorodność. Prognoza pogody i optycznie w niebo 20.02.2023r. – 26.02.2023r.

Początek tygodnia z silnym wiatrem. Następne dni przyniosą w pogodzie dużą różnorodność.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 20.02.2023r. – 26.02.2023r.

Za nami silny incydent wiatrowy, który przyniósł wiele szkód, zwłaszcza w północnej części kraju. Według komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, najwięcej interwencji przeprowadzono w województwach: pomorskim – 1 395, zachodniopomorskim – 368 oraz mazowieckim – 362.

Na stacjach meteorologicznych, najsilniejsze porywy wiatru zostały oficjalnie odnotowane w Łebie oraz na Helu – 108 km/h, 104 km/h wiało w Lęborku, 102 km/h w Gdańsku, 97 km/h w Ustce i Kołobrzegu, a 83 km/h w Koszalinie. W głębi kraju porywy wiatru na ogół wahały się w granicach 50-80 km/h. Jeżeli chodzi o góry to największa siła wiatru została zmierzona na Śnieżce, aż 198 km/h. Tymczasem w poniedziałek czeka nas kolejna wichura o podobnej sile wiatrowej i podobnej trasie przejścia.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Mijający tydzień odznaczał się wysokimi temperaturami maksymalnymi, jeżeli weźmiemy pod uwagę datę w kalendarzu. Już od poniedziałku, praktycznie w całym kraju odnotowano dodatnie wartości na termometrach. 

W środę zaznaczył się nieco większy kontrast termiczny w kraju. W Słubicach odnotowano 9,8 stopnia C, a w Suwałkach tylko 0,7 stopnia C.

Dzięki przewadze zachmurzenia, które w wielu miejscach nie pozwalało na większe spadki temperatur w godzinach nocnych i nad ranem, nieźle prezentują się średnie dobowe temperatury, które najwyższe wartości osiągnęły w Świnoujściu.

Przed nadejściem wichury, ciepły front atmosferyczny przyniósł jeszcze wyższe temperatury. W czwartek najcieplej było w Jeleniej Górze (11,8 stopnia C), natomiast w piątek 13,3 stopnia C odnotowano w Legnicy.

W sobotę, ponownie Legnica zanotowała najwyższą wartość na termometrach, tj. 11,1 stopnia C. Jednak silny wiatr, skutecznie obniżał temperaturę odczuwalną.

(2) TEMPERATURY MINIMALNE

W ostatnim czasie, najniższe temperatury na oficjalnych stacjach meteo, najczęściej notowano w Zakopanem. Podobnie było w mijającym tygodniu. Z niedzieli na poniedziałek odnotowano tam -7,5 stopnia C, a z wtorku na środę -7,7 stopnia C.

Za to ze środy na czwartek o -0,1 stopnia C zimniejsza była Jelenia Góra, gdzie słupki rtęci wskazały -6,9 stopnia C.

(3) OPADY

Początek tygodnia to dominacja wyżu, chociaż w wielu regionach przy dużym zachmurzeniu. Opady wystąpiły głównie w południowej części kraju i były one symboliczne, często w postaci mżawki, chociaż w niektórych miejscach, spadło kilka mm deszczu.

Przez następne dni było bardzo sucho. Pojawiły się większe przejaśnienia i rozpogodzenia.

Zmiany rozpoczęły się w piątek, w związku z aktywnym frontem atmosferycznym, który przyniósł większe porcje opadów w północnych regionach Polski.

Za to w weekend, najwięcej padało w Polsce południowej, zwłaszcza w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę do godzin popołudniowych.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

 Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Tymczasem przed nami drugi silny incydent wiatrowy, a następnie pogodowy kalejdoskop. Będą chwile ze Słońcem, opadami, przymrozkami i wysokimi wartościami na termometrach w dzień. W weekend czeka nas krótkie ochłodzenie.

Poniedziałek, 20 lutego 2023

Już na początku nowego tygodnia Polska zacznie dostawać się pod wpływ kolejnego niżu, który z okolic Sztokholmu będzie przemieszczał się nad środkowe Morze Bałtyckie, gdzie dotrze późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem. Niż będzie przechodził blisko ośrodka wyżowego z centrum nad Austrią, który zapewni w Europie Południowej i częściowo Europie Zachodniej bardzo ciepłą i słoneczną pogodę. Za to u nas wytworzy dużą różnicę ciśnienia, czego skutkiem będzie narastający w ciągu dnia, silny wiatr.

Na początku dnia słonecznych chwil nie zabraknie na Dolnym i Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, wschodzie i południu Mazowsza oraz w Górach Świętokrzyskich. Najwięcej pogodnego nieba będzie na południowym wschodzie, gdzie prognozuje się co najwyżej zachmurzenie małe. Poza wymienionymi regionami, przeważać będzie zachmurzenie duże, a w północnej części Polski również całkowite.

O poranku na Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a kolejna strefa opadów deszczu będzie przemieszczać się znad Pomorza Zachodniego nad północną, środkową i zachodnią część Wielkopolski, Kujaw, Pomorza Gdańskiego oraz w godzinach południowych nad Warmię i Mazury. Na Pomorzu Gdańskim, Kujawach oraz Warmii i Mazurach, należy spodziewać się opadów mokrego śniegu lub deszczu ze śniegiem.

Po południu wciąż najbardziej wydajne opadowo chmury będą przemieszczać się nad północnymi regionami. Na Pomorzu, Kujawach i północy Wielkopolski mają to być głównie opady deszczu, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza oraz Lubelszczyźnie deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, od zachodu stopniowo przechodzące w deszcz. Niewielkie opady deszczu mogą też pojawić się we wschodniej i środkowej Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej oraz Górnym Śląsku. Opady nie wystąpią w województwach południowych i tam będzie więcej przejaśnień oraz chwil ze Słońcem.

Temperatura maksymalna wyniesie od 3-4 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Roztoczu (najwyższa wartość w tych regionach zostanie odnotowana wieczorem), 5-7 stopni C odnotuje się na Warmii i Mazurach, resztą Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich oraz na Podkarpaciu, 8-9 stopni C prognozuje się na Pomorzu, Kujawach, w Polsce centralnej i Małopolsce, do 10-11 stopni C na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie (lokalnie na krańcach południowo-zachodnich może być 12 stopni C).

Wiatr w ciągu dnia będzie coraz silniejszy. Najmocniej będzie wiać na wybrzeżu, gdzie jego porywy osiągną 90-100 km/h, a w głębi kraju będzie to 60-75 km/h. Na ogół będzie wiało z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich.

Wtorek, 21 lutego 2023

Wtorek zapowiada się mokry na Ziemi Lubuskiej, południu Wielkopolski, Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie ma przeważać zachmurzenie duże z opadami deszczu. Na pozostałym obszarze, również powinno dominować większe zachmurzenie, ale istnieje szansa na przejaśnienia i chwile ze Słońcem. Na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie wystąpią przelotne opady deszczu, które pod wieczór, zwłaszcza na północnym wschodzie, zaczną przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu.

Temperatura maksymalna wyniesie od 5-6 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, 7-8 stopni C będzie w głębi kraju, do 9-10 stopni C na południu i zachodzie. Wiatr nadal będzie dość silny, a na wschodzie i w centrum silny i porywisty, w porywach do 65-75 km/h, na pozostałym obszarze 50-65 km/h, zachodni i północno-zachodni.

Środa, 22 lutego 2023

W środę pogoda zacznie się stabilizować, ponieważ swój wpływ zaznaczy układ wysokiego ciśnienia. Będzie on kształtował sytuację baryczną od wschodniej Skandynawii po Kraje Nadbałtyckie. Opady ustąpią, jednak w wielu regionach Polski, będzie przeważać duże zachmurzenie z powodu wysokiej wilgotności powietrza. Temperatura zróżnicowana. Do Polski północno-wschodniej, przejściowo napłynie mroźne powietrze arktyczne, dlatego temperatura nie przekroczy -2/-1 stopnia C (w nocy na północy Polski przy rozpogodzeniach odnotuje się -5/-6 stopni C).

Na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, Kujawach, Mazowszu oraz Lubelszczyźnie temperatury wyrównane, na poziomie od 1 do 3 stopni C. W Małopolsce, na Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, na Ziemi Łódzkiej, wschodzie i północy Wielkopolski oraz Pomorzu Zachodnim będzie od 4 do 6 stopni C, a na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie 7-9 stopni C. Wiatr będzie już słaby, na zachodzie i Pomorzu południowo-wschodni, a na wschodzie i w Małopolsce północno-zachodni i północny.

Czwartek, 23 lutego 2023

W czwartek wyż przesunie się już w okolice Kijowa, a nad Skandynawię i Morze Norweskie nasunie się obszar niskiego ciśnienia. Dzięki temu do Polski z południa zacznie napływać bardzo ciepłe powietrze pochodzenia polarnomorskiego. W ciągu dnia na wschodzie kraju będzie pogodnie i sucho, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Jednak od zachodu zacznie przybywać chmur piętra wysokiego i średniego, ale niewielkie i przelotne opady deszczu pojawią się dopiero pod koniec dnia na zachodzie i Pomorzu.

O poranku w wielu regionach wystąpią przymrozki, poza regionami zachodnimi i południowo-zachodnimi, gdzie temperatury nie powinny spaść poniżej 3-5 stopni C. W ciągu dnia odnotuje się od 2-3 stopni C na Podlasiu, 4-5 stopni C na Warmii i Mazurach, Pomorzu Gdańskim, północy i wschodzie Mazowsza oraz Lubelszczyźnie, 6-8 stopni C prognozuje się na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, Kujawach, zachodzie i południu Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich i na Podkarpaciu, a najcieplej – do 12-14 stopni C ma być na Ziemi Lubuskiej, południu Wielkopolski, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr na zachodzie Małopolski oraz Dolnego Śląska słaby, poza tym umiarkowany, na Opolszczyźnie, północy i wschodzie chwilami silniejszy, południowo-wschodni i południowy.

Piątek, 24 lutego 2023

W piątek Polska dostanie się pod wpływ niżu, który – według obecnych prognoz – przyniesie sporo opadów deszczu, a w regionach podgórskich i na Pomorzu, gdzie zacznie napływać chłodniejsze powietrze, pojawią się opady deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Najchłodniej będzie w regionach północnych, zachodnich i środkowych – na poziomie 3-5 stopni C, a wysoka temperatura w przedziale 8-10 stopni C, utrzyma się na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany.

Weekend, 25-26 lutego 2023

Na przyszły weekend modele prognozują ochłodzenie. Nad Wyspami Brytyjskimi znajdzie się układ wysokiego ciśnienia, który będzie próbował rozbudować się w stronę Skandynawii, natomiast niż zdominuje obszary na wschód od Polski. W ten sposób z północy zacznie napływać zimne powietrze pochodzenia arktycznego. W rezultacie temperatura obniży się – w sobotę odnotuje się od 1-3 stopni C w regionach wschodnich, do 4-5 stopni C w regionach zachodnich. W niedzielę ma być jeszcze chłodniej i miejscami temperatura będzie oscylować wokół 0 stopni C. Pojawią się również przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Wszystko wskazuje na to, że będzie to krótkotrwałe ochłodzenie przed większym ociepleniem.

OPTYCZNIE W NIEBO 20.02.2023r. – 26.02.2023r.

20.02.2023r. – godz. 03:00 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 3°25;

20.02.2023r. – godz. 08:09 – faza Księżyca – nów;

21.02.2023r. – godz. 20:52 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 2°12;

22.02.2023r. – godz. 10:26 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 1°51;

22.02.2023r. – godz. 23:48 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 1°03;

25.02.2023r. – godz. 13:25 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 1°11.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.