facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 31 gru, 2023
- brak komentarzy
Pogoda zmienna, fronty atmosferyczne i znaczne zróżnicowanie termiczne. Prognoza pogody i optycznie w niebo 01.01.2024r. – 07.01.2024r.

Pogoda zmienna, fronty atmosferyczne i znaczne zróżnicowanie termiczne.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 01.01.2024r. – 07.01.2024r.

Dzisiejsza tygodniowa prognoza pogody ukazuje się w okrojonej wersji. Analizę przebiegu pogody mijającego tygodnia wykonam na dniach w odrębnym wpisie, w którym podam również kilka informacji organizacyjno-technicznych. Drugą część podsumowania sezonu grzybowego 2023 w gminie Międzybórz, także opublikuję za kilka dni. A przed nami bardzo ciekawy pogodowo tydzień ze znacznym kontrastem termicznym na terenie Polski.

Poniedziałek, 1 stycznia 2024

W nadchodzącym tygodniu lodowate masy powietrza będą gromadzić się nad Skandynawią, europejską częścią Rosji i Krajami Nadbałtyckimi. Przyczyną tego zjawiska będzie silny wyż, który utworzy się nad północnymi obszarami Starego Kontynentu i będzie próbował przedrzeć się na południe. Jednak nad Atlantykiem, Wyspami Brytyjskimi, a także Europą Zachodnią, Środkową i na wschodzie kontynentu dominować będą układy niskiego ciśnienia, które utrzymają wyż w “ryzach”.

W poniedziałek nad naszym krajem będzie przechodził front okluzji oraz niewielki ośrodek niżowy, który w godzinach południowych znajdzie się na środkowym wschodzie kraju. Za frontem od południowego-zachodu rozbuduje się słaba strefa podwyższonego ciśnienia, ale w miarę upływu dnia w zachodnich dzielnicach swój wpływ zaznaczy zatoka niżu znad Morza Północnego. Nad Polskę będą napływać polarnomorskie masy powietrza.

W pierwszej części dnia zachmurzenie małe i umiarkowane wystąpi na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, a bliżej południa zacznie się wypogadzać również w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie i w zachodniej części woj. kujawsko-pomorskiego. Poza tym będzie sporo chmur i w wielu miejscach pojawią się opady deszczu, najsilniejsze w strefie oddziaływania frontu atmosferycznego, tj. na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Warmii, w centrum, na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, a początkowo również na wybrzeżu środkowym, we wschodniej części Pomorza Zachodniego i Wielkopolski oraz na Opolszczyźnie. Na Mazurach, Podlasiu, na terenie przeważającego obszaru Mazowsza, Lubelszczyźnie i w Górach Świętokrzyskich opady będą niewielkie albo w ogóle nie wystąpią.

Po południu chmury i opady dominować będą we wschodniej połowie naszego kraju, natomiast na Warmii, Mazurach, Podlasiu i północnych krańcach woj. mazowieckiego, gdzie będzie najchłodniej (w granicach 0-2 stopni C) prognozuje się opady mokrego śniegu lub śniegu z deszczem, za to w pozostałej części Mazowsza, Górach Świętokrzyskich, Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie opady deszczu, tylko w górach samego śniegu. Początkowo opady mogą pojawiać się również w centrum, na Górnym Śląsku i Pomorzu Gdańskim, ale generalnie w zachodniej i środkowej części Polski, druga połowa dnia przyniesie sporo przejaśnień i rozpogodzeń. Jednak pod koniec dnia na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku od zachodu zachmurzenie ponownie wzrośnie i pojawią się przelotne opady deszczu.

Na termometrach (poza wymienionymi wyżej regionami), odnotuje się 4-6 stopni C, a najcieplej będzie na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie – na poziomie 7-8 stopni C. Wiatr na północy oraz na północy i wschodzie Mazowsza słaby, tylko na Podlasiu umiarkowany. Poza tym umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni, jedynie na Pomorzu Gdańskim będzie wiał z południowego-wschodu, a na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza z kierunków wschodnich.

Wtorek, 2 stycznia 2024

We wtorek w pasie frontu atmosferycznego od Pomorza Gdańskiego i Kujaw, przez Mazowsze oraz Lubelszczyznę będzie dużo chmur z opadami – w południowej części frontu deszczu, we wschodniej śniegu. Śnieg ma padać głównie na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, północy i wschodzie Mazowsza, a także północnych krańcach Mazowsza. Na pozostałym obszarze pojawi więcej przejaśnień i rozpogodzeń, ale nie na długo – w miarę upływu dnia na zachodzie i południu zachmurzenie będzie wzrastać, co będzie zapowiedzią zbliżania się kolejnego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad południowej Anglii.

Pojawią się opady deszczu, zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej, Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu (w górach opady śniegu). Temperatura będzie dość zróżnicowana. Na Suwalszczyźnie odnotuje się maksymalnie -5 stopni C, -4/-2 stopnie C będzie na Warmii i Mazurach, w pozostałej części Podlasia i na północnym wschodzie Mazowsza, -1/0 stopni C na Pomorzu Gdańskim oraz północy i wschodzie Mazowsza, 3-5 stopni C na pozostałym obszarze, do 6 stopni C na zachodzie i Roztoczu.

O poranku przymrozki pojawią się na południowym zachodzie Polski, a mróz na północnym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, nieco silniejszy na wybrzeżu wschodnim i Półwyspie Helskim, na zachodzie, południu i w centrum południowy i południowo-wschodni, na południowym wschodzie również południowo-zachodni. Natomiast w woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, na północy i w centrum Mazowsza oraz na terenie większości woj. kujawsko-pomorskiego i północnych krańcach lubelskiego – wschodni.

Środa, 3 stycznia 2024

W środę nad Polskę dotrze niż, który przyniesie mocno zróżnicowaną pogodę. Na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz północy i wschodzie Mazowsza, gdzie będzie zalegać zimne powietrze polarnokontynentalne wystąpią opady śniegu, poza tym będzie padał deszcz. Najniższe temperatury wystąpią na Suwalszczyźnie, gdzie słupki rtęci wskażą -6/-7 stopni C, w pozostałej części woj. podlaskiego oraz na Warmii i Mazurach -5/-3 stopnie C,

w województwie pomorskim od -2 do 0 stopni, a nad resztą Polski będzie zdecydowanie cieplej – od 8 do 12 stopni (najcieplej będzie w Małopolsce, na Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce). Wiatr na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza umiarkowany, z kierunków wschodnich, poza tym nieco silniejszy, zachodni i południowo-zachodni.

Czwartek, 4 stycznia 2024

W czwartek pogoda pozostanie bez większych zmian w pogodzie – północ zapowiada się mroźna i sucha – na termometrach prognozuje się od -10 stopni C na Podlasiu do -8/-6 stopni C na Warmii, Mazurach i -5/-3 stopni C na Pomorzu Gdańskim (na północnym wschodzie wystąpią spadki temperatur poniżej -15 stopni C).

Nad resztą Polski sporo chmur z przejaśnieniami i w wielu regionach, zwłaszcza na Śląsku, w Małopolsce, Wielkopolsce, centrum, na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu wystąpią przelotne opady deszczu, na północnym zachodzie przechodzące w deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Na Pomorzu Zachodnim będzie około 0 stopni C, ale w miarę upływu dnia temperatura będzie tam spadać, poza tym zdecydowanie cieplej – od 8 do 10 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy przeważnie ze wschodu, w pozostałych regionach zmienny.

Piątek, 5 stycznia 2024

W piątek północne regiony Polski dostaną się pod wpływ suchego i mroźnego wyżu znad zachodniej Rosji. Za jego sprawą na Podlasiu, Warmii, Mazurach oraz Pomorzu Gdańskim odnotuje się dwucyfrowy mróz na poziomie od -15 do -12 stopni C, który utrzyma się również w ciągu dnia, a nocą przy rozpogodzeniach na północnym wschodzie prognozuje się spadki temperatury poniżej -20 stopni C.

Reszta kraju pozostanie w dużo cieplejszych polarnomorskich masach powietrza – w południowej połowie kraju od 7 do 9 stopni C. W regionach z ciepłymi masami powietrza będzie przeważać pochmurna aura z opadami deszczu lub mżawki, za to dla odmiany na mroźnej północy będzie pogodnie. Wiatr wciąż zmienny, na północy ze wschodu, na pozostałym obszarze przeważnie zachodni i południowo-zachodni.

Weekend, 6-7 stycznia 2024

Podczas pierwszego weekendu Nowego Roku Polska zacznie dostawać się od południa pod wpływ kolejnego niżu, który będzie zapowiedzią ochłodzenia i szansy na bardziej zimowe klimaty, tym razem w całym kraju. Zanim jednak ochłodzenie obejmie cały kraj, modele wskazują, że istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia większych opadów śniegu na północy i zachodzie kraju, a na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskim i na południu Mazowsza – również deszczu. Różnice na termometrach wciąż będą duże – na północy kilkanaście stopni poniżej zera, a na południowym wschodzie nadal około 10 stopni C.

OPTYCZNIE W NIEBO 01.01.2024r. – 07.01.2024r.

03.01.2024r. – godz. 01:39 – Ziemia najbliżej Słońca (Peryhelium);

03.01.2024r. – Maksimum meteorów z roju Kwadrantydów (ZHR: ~100);

04.01.2024r. – godz. 04:30 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.