facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 11 gru, 2022
- brak komentarzy
Pogoda zmienna z opadami śniegu, lokalnie intensywnymi, ale nie wszędzie. Pogodniejszych chwil również nie zabraknie. Zimno, noce bardzo mroźne. Prognoza pogody i optycznie w niebo 12.12.2022r. – 18.12.2022r.

Pogoda zmienna z opadami śniegu, lokalnie intensywnymi, ale nie wszędzie. Pogodniejszych chwil również nie zabraknie. Zimno, noce bardzo mroźne.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 12.12.2022r. – 18.12.2022r.

Tydzień temu pisałem o napompowanych tytułach na wielu portalach meteo, w związku z prognozowanymi, bardzo obfitymi na terenie całego kraju opadami śniegu i następującej po nich fali arktycznych mrozów. Później modele poszły w swych odsłonach jeszcze głębiej i “jadąc” po najbardziej ekstremalnych wiązkach “wypluły” nierealne scenariusze (w zakresie pokrywy śnieżnej), które zresztą były obarczone bardzo dużym ryzykiem błędu. Nie powstrzymało to jednak meteorologicznych piewców śnieżnej apokalipsy o straszeniu paraliżem życia na terenie całego kraju. Pisano wręcz o nadchodzącej “katastrofie” i powtórki z “zimy stulecia”. Tymczasem bardzo uwodnione fronty od niżu przyniosły obfite opady śniegu tylko w południowo-wschodnich i częściowo południowych regionach kraju, miejscami na wschodzie oraz w centrum, natomiast nad resztą Polski padało niewiele lub wcale.

Jako amator meteorologii, starający się pisać prognozy pogody rozsądnie i bez zbytniego wyolbrzymiania, uczulam na takie clickbajtowe tytuły i artykuły, ponieważ są szkodliwe i znacznie zmniejszają czujność czytelników, którzy zawiedzeni, że “apokaliptyczne” prognozy po raz kolejny okazały się niewypałem, mogą w przyszłości zlekceważyć poważne ostrzeżenia meteorologiczne przed realnym zagrożeniem. 

(1) TEMPERATURY

W mijającym tygodniu na terenie Polski utrzymywał się wyraźny kontrast termiczny. Najcieplej było na południu, najzimniej na północy, gdzie miejscami nawet przez cały dzień trzymał lekki mróz.

Następnie ciepło dotarło ciut dalej na północ i już tylko krańce północno-wschodnie, notowały temperatury “około-zerowe” w ciągu dnia.

W drugiej części tygodnia, zimniejsze masy powietrza zaczęły swoją wędrówkę na południe, chociaż na znacznym obszarze kraju notowano dodatnie temperatury. 

Wszystko zmieniło się w sobotę. Chłód coraz śmielej rozlał się po Polsce, a w najbliższym tygodniu, po raz pierwszy doświadczymy w tym sezonie znacznych spadków temperatur ( zwłaszcza nocami), na większym obszarze Polski.

Od północnych regionów postępuje adwekcja zimnych mas powietrza. Dlatego tam, notowano ubiegłej nocy największe spadki temperatur, miejscami do -7,3 stopnia C. W ciągu nadchodzącego tygodnia, temperatury lokalnie mogą spadać nawet do -18/-20 stopni C.

 Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL, IMGW

(2) OPADY

To był kolejny, bardzo pochmurny tydzień. Jego początek przyniósł lokalne opady, głównie w południowej części kraju.

W środkowej części tygodnia pojawiły się większe opady śniegu, deszczu i deszczu ze śniegiem w południowych regionach oraz częściowo w centrum.

Końcówka tygodnia to już silniejsze opady śniegu z “apokaliptycznych” frontów, które miały zasypać całą Polskę, a ograniczyły się głównie do regionów południowo-wschodnich.

Podobnie sytuacja wyglądała minionej doby, gdzie południowy-wschód otrzymał kolejne porcje świeżego śniegu.

Dobowe sumy opadów w regionach, nad którym przeszły najobfitsze opady śniegu są całkiem pokaźne, ale w przeszłości notowano w grudniu znacznie większe opady śniegu, co również nie pozwala ich rozpatrywać w “katastrofalnych” kategoriach.

A tak wygląda grubość pokrywy śnieżnej w kraju po “totalnym” ataku zimy na Polskę. ;)) Krótko podsumowując – grudzień na naszych szerokościach geograficznych, zaliczany jest do miesięcy meteorologicznej zimy. Wszystkie zjawiska pogodowe, które wystąpiły w mijającym tygodniu, nie są czymś nadzwyczajnym, czego wcześniej wielokrotnie nie odnotowano. Z najnowszej historii przypomnę grudzień 2010 roku, który był znacznie zimniejszy i bardziej śnieżny, również na nizinach.

 Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 12 grudnia 2022

W poniedziałek pogodę w Polsce będzie kształtował niż znad Łotwy. Jednocześnie od Północnego Atlantyku i Grenlandii przez północną Skandynawię po północną Rosję będzie się rozciągał wyż. Takie ułożenie układów barycznych sprawi, że do naszego kraju z północy i północnego-zachodu będą napływać zimne i wilgotne masy powietrza pochodzenia arktycznego morskiego. W ciągu dnia na przeważającym obszarze dominować będzie duże zachmurzenie, natomiast w dzielnicach zachodnich, Bieszczadach, na Kujawach i północnym wschodzie będą pojawiać się przejaśnienia, a miejscami nawet dłuższe chwile ze Słońcem.

Na Śląsku, w Małopolsce, Górach Świętokrzyskich, na Mazowszu, a w drugiej części dnia również na wschodzie Mazowsza oraz Podkarpaciu będą występować opady śniegu o słabym i umiarkowanym natężeniu. Za to na Pomorzu, Warmii i Mazurach, prognozuje się przelotne opady śniegu w wyniku przepływu zimnego powietrza nad ciepłymi wodami Bałtyku. Nad samym morzem mogą to być opady deszczu ze śniegiem, ale w głębi regionu i na Kujawach będzie padał głównie śnieg i to miejscami o intensywnym natężeniu. Niewykluczone są również wyładowania atmosferyczne.

Także na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Kujawach i w centrum mogą wystąpić opady śniegu. Jeśli jednak wystąpią to będą miały przelotny charakter i słabe natężenie. Największy mróz w ciągu dnia odnotuje się na Podlasiu i wschodzie woj. warmińsko-mazurskiego – na poziomie -5/-4 stopni C. Od -3 do -2 stopni C będzie na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, na południu Mazowsza i Lubelszczyźnie, -1/0 stopni C na zachodzie oraz w centrum, 1-2 stopnie C na Kujawach, północnym zachodzie woj. mazowieckiego, w Wielkopolsce i na Żuławach Wiślanych, do 3-4 stopni C nad samym morzem. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, na wybrzeżu i w rejonie Zatoki Gdańskiej porywisty, północno-zachodni i zachodni.

Wtorek, 13 grudnia 2022

We wtorek Polska stopniowo zacznie dostawać się pod wpływ strefy podwyższonego ciśnienia. Pojawią się większe przejaśnienia i rozpogodzenia, chociaż lokalnie – głównie na północy i wschodzie – mogą wystąpić przelotne opady śniegu. W nocy z poniedziałku na wtorek, silne opady śniegu mogą wystąpić na Warmii, Mazurach i Podlasiu oraz początkowo na wschodnim Pomorzu, gdzie prognozuje się intensywność opadu od 5 do 15 centymetrów świeżego śniegu. Silniejszy wiatr będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Nad ranem na krańcach południowych temperatura spadnie poniżej -10 stopni C. Na pozostałym obszarze odnotuje się na ogół od -6 do -3 stopni C, a lokalnie na północy i Kujawach mróz będzie jeszcze lżejszy. W ciągu dnia prognozuje się od -6/-4 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich i na południu Mazowsza, -3/-1 stopień C w głębi Polski do 0 stopni C nad samym morzem. Wiatr na południu kraju będzie na ogół słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany, a w regionach północno-wschodnich chwilami silniejszy. Na ogół będzie wiać z zachodu i południowego-zachodu.

Środa, 14 grudnia 2022

Środowy poranek w wielu regionach zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ pojawią się marznące mgły osadzające szadź, w związku z czym może być bardzo malowniczo. Do tego wypogodzi się, co przy napływie zimnych mas powietrza spowoduje znaczne spadki temperatur. W województwach Polski wschodniej, w centrum, na Górnym Śląsku i w Małopolsce odnotuje się poniżej -10 stopni C, a lokalnie – zwłaszcza w zastoiskach terenu – termometry mogą wskazać nawet -18/-16 stopni lub jeszcze mniej.

W ciągu dnia od południa szybko zacznie się chmurzyć, ponieważ nad Polskę wkroczy front atmosferyczny od niżu, który przyniesie intensywne opady śniegu, a na południu, przejściowo również marznącego deszczu powodującego gołoledź. Opady nie są prognozowane w województwach północnych, gdzie przez większość dnia powinna przeważać słoneczna pogoda.

Temperatura maksymalna wyniesie od -11/-9 stopni C na Warmii, Mazurach, Podlasiu i Mazowszu, -6/-3 stopnie C będzie w głębi kraju, natomiast na południu woj. śląskiego, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu, gdzie pojawi się wiatr halny, późnym popołudniem i wieczorem słupki rtęci mogą nieznacznie przekroczyć 0 stopni C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w górach silny i porywisty, przejściowo pojawi się wiatr halny, z kierunków wschodnich i południowo-wschodnich.

Czwartek, 15 grudnia 2022

W czwartek po przejściu niżu od zachodu pogoda zacznie się stabilizować i pojawi się więcej przejaśnień. W ciągu dnia nigdzie nie powinno padać – większe zachmurzenie prognozuje się w regionach Polski wschodnich i w Małopolsce, a na zachodzie oraz Pomorzu będzie niemal bezchmurne. Temperatura minimalna w Kotlinach Sudeckich spadnie poniżej -15 stopni C, około -14/-12 stopni C będzie na Pojezierzu Pomorskim.

W ciągu dnia odnotuje się od -8/-6 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz na Śląsku i w zachodniej Małopolsce, do -4/-2 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr południowo-zachodni i zachodni – na wschodzie i w centrum chwilami umiarkowany, poza tym przeważnie słaby.

Piątek 16 grudnia 2022

Piątkowy poranek ponownie będzie mroźny. W wielu regionach Polski temperatura spadnie poniżej -10 stopni C, a lokalnie nawet do -16/-18 stopni C. W ciągu dnia nad południowe regiony naszego kraju nasunie się kolejny front atmosferyczny z opadami śniegu, które miejscami będą intensywne. W regionach Polski północnej i zachodniej powinno być sucho i pogodnie. Na termometrach w ciągu dnia prognozuje się od -6/-8 stopni C w regionach północnych, -4/-2 stopnie C w centrum i na zachodzie do około 0-2 stopni C na Podkarpaciu i Roztoczu. W nocy w północnej i zachodniej części kraju słupki rtęci, ponownie spadną znacznie poniżej -10 stopni C.

Weekend, 17-18 grudnia 2022

Prognozy pogody na następny weekend wskazują, że Polska zacznie dostawać się pod wpływ wyżu, za sprawą którego opady będą stopniowo zanikać i pojawi się dużo przejaśnień oraz rozpogodzeń. Nadal będzie trzymał mróz. W województwach wschodnich i południowych w ciągu dnia odnotuje się poniżej -5 stopni C, jedynie na zachodzie i Pomorzu będzie cieplej – na poziomie od -2 do 0 stopni C. Nocami przy rozpogodzeniach mróz będzie bardzo duży – spodziewane spadki temperatury wyniosą od -18 do -13 stopni C, zwłaszcza na południu i wschodzie.

OPTYCZNIE W NIEBO 12.12.2022r. – 18.12.2022r.

13/14.12.2022r. – maksimum meteorów z roju Geminidów (ZHR: 120);

16.12.2022r. – godz. 09:59 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.