facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 wrz, 2021
- brak komentarzy
Pogodnie, ciepło i sucho, noce zimne. Pod koniec tygodnia trochę burz i opadów. Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.09.2021r. – 12.09.2021r.

Pogodnie, ciepło i sucho, noce zimne. Pod koniec tygodnia trochę burz i opadów.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.09.2021r. – 12.09.2021r.

Wraz z końcem sierpnia zakończył się dłuższy okres chłodnej, a miejscami zimnej jak na tę porę roku pogody, z przewagą zachmurzenia i opadami deszczu. Na meteorologiczne podsumowanie sierpnia przyjdzie czas po opublikowaniu przez IMGW map z temperaturami, sumami opadów i usłonecznieniem za ten miesiąc (wciąż nie ma dostępnych map za lipiec 2021, stąd opóźnienie na blogu z podsumowaniem siódmego miesiąca w roku).  

Wiele portali pogodowych postawiło już krzyżyk na letniej pogodzie w tym roku, tymczasem lato nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa. Od początku września przestało padać, zrobiło się zdecydowanie pogodniej i cieplej w ciągu dnia, jednak noce są chłodne lub nawet zimne i w najbliższych dniach takie pozostaną.

Za to w ciągu dnia będzie coraz cieplej, aż pod koniec tygodnia w dzielnicach zachodnich i południowych temperatury zbliżą się do progu upału, tj. 30 stopni C. Wprawdzie w piątek i sobotę od zachodu wejdzie front z opadami deszczu oraz burzami, jednak po krótkim ochłodzeniu, modele ponownie wskazują na dominację wyżowej, suchej i ciepłej pogody.

Z pewnością nie jest to dobra informacja dla grzybiarzy nizinnych, ponieważ ściółka zaczęła szybko wysychać, a grzyby robaczywieć. Wkrótce mogą zacząć też zanikać. Zapowiadany pod koniec przyszłego tygodnia front przyniesie burze i opady deszczu lokalnie, co oznacza, że w części kraju przez najbliższy tydzień (a może nawet dłużej) nie spadnie kropla deszczu.

 Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉:

https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 6 września 2021

Na początku nowego tygodnia większa część Europy, w tym również Polska, będzie pod wpływem potężnego i rozległego wyżu, którego centrum przesunie się na pogranicze polsko-białoruskie. Nad dzielnice zachodnie powoli zacznie napływać już cieplejsze powietrze polarnomorskie z południowego-wschodu, nad resztą kraju będzie jeszcze zalegać zimne powietrze z północy.

O poranku wystąpią duże spadki temperatury, a miejscami – zwłaszcza na wchodzie i południu kraju – mogą wystąpić przygruntowe przymrozki. Dzień w całym kraju zapowiada się słonecznie i bez opadów. Od Śląska po Podkarpacie, centrum, Wielkopolskę i Kujawy będzie bezchmurnie, lokalnie może pojawić się bardzo niewiele chmur. Ciut więcej chmur piętra wysokiego pojawi się na Pomorzu, a chmur kłębiasto-warstwowych na północnym wschodzie.

W ciągu dnia na przeważającym obszarze odnotuje się temperatury na poziomie 16-18 stopni C, cieplej na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku – przeważnie od 19 do 21 stopni C. Na samych krańcach zachodnich będzie jeszcze o 1-2 stopnie C cieplej. Wiatr na wschodzie i w centrum słaby, na zachodzie, Pomorzu i krańcach południowych chwilami umiarkowany, południowo-wschodni i południowy.

Wtorek, 7 września 2021

We wtorek o poranku ponownie będzie zimno. Najniższe temperatury wystąpią w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich i na Mazowszu – w tych regionach odnotuje się od 3 do 5 stopni C, a przy gruncie możliwe są przymrozki do -2/-1 stopni C. Nieco cieplej będzie na zachodzie kraju – przeważnie na poziomie od 10 do 12 stopni C.

W ciągu dnia nastąpi wymiana mas powietrza nad Polską – centrum wyżu odsunie się daleko na wschód, powietrze zacznie napływać z południa, co przełoży się na wzrost wartości na termometrach. W godzinach popołudniowych odnotuje się 18-19 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Roztoczu, 20-21 stopni C na Pomorzu Gdańskim, w centrum, na zachodzie i południu Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich,

na Górnym Śląsku i Podkarpaciu, 22-23 stopnie C na zachodzie oraz Opolszczyźnie, a na samych krańcach zachodnich do 24 stopni C. W całym kraju dominować będzie pogodna aura, miejscami może pojawić się trochę chmur, ale nigdzie nie przyniosą one opadów. Wiatr słaby i umiarkowany, z południa i zachodu.

Środa, 8 września 2021

W środę Polska wciąż będzie się znajdować pod wpływem potężnego wyżu znad Ukrainy, a z południa będzie do nas napływać coraz cieplejsze powietrze. Jednak nad ranem nadal będzie zimno – na północy, wschodzie i w centrum od 5 do 8 stopni C, ale przymrozki już nie wystąpią, na zachodzie i południu będzie na poziomie 9-12 stopni C.

W ciągu dnia dominacja Słońca, tylko lokalnie pojawią się niewielkie ławice chmur pierzastych. Najchłodniej – od 20 do 21 stopni C będzie na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza, 22-24 stopnie C odnotuje się na przeważającym obszarze kraju, natomiast na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej będzie najcieplej – do 25-26 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy.

Czwartek, 9 września 2021

W czwartek kontynuacja wyżowej pogody, czyli słonecznie, bez opadów i ciepło. Nad ranem prognozuje się od 8-10 stopni C na wschodzie oraz w regionach podgórskich do 13-14 stopni C na zachodzie i Pomorzu. W ciągu dnia od 22-23 stopni C na północnym wschodzie, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu do 24-25 stopni C w głębi kraju i 26 stopni C lokalnie na wybrzeżu i krańcach zachodnich. Wiatr z południa, a na wschodzie również południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, na zachodzie i Opolszczyźnie chwilami silniejszy.

Piątek, 10 września 2021

W piątek nadal będzie pogodnie i sucho, ale na niebie zacznie przybywać chmur piętra wysokiego, które będą zwiastować zmianę pogody. W godzinach popołudniowych znad Niemiec nad regiony zachodnie nasunie się strefa z wilgotniejszym powietrzem i zwiększy się chwiejność termodynamiczna, która przekroczy nawet 1000 J/kg, dzięki czemu – głównie na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku rozpocznie się konwekcja i rozwój chmur kłębiastych z przelotnymi opadami deszczu i burzami.

O poranku odnotuje się od 8-10 stopni C na wschodzie i w Małopolsce do 12-14 stopni C na pozostałym obszarze kraju. W ciągu dnia będzie od 23-24 stopni C w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz Podlasiu, 25-26 stopni C w centrum do 27-28, lokalnie nawet 29 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni, w czasie burz porywisty.

Weekend, 11-12 września 2021

Koniec tygodnia zapowiada się z letnią pogodą. W sobotę w całym kraju ma być bardzo ciepło, a miejscami nawet gorąco, na poziomie 28-29 stopni C, a lokalnie 30 stopni C na południu Polski. Jednak od zachodu wtargnie front chłodny z opadami deszczu oraz burzami, które nie wszędzie wystąpią.

W niedzielę w dzielnicach zachodnich po przejściu frontu będzie już chłodniej, nieco poniżej 20 stopni C, nad resztą kraju odnotuje się przeważnie od 20 do 24 stopni C. Według dalszych prognoz pogody, kolejny tydzień, ponownie ma przynieść dominację suchej, ciepłej i wyżowej pogody.

OPTYCZNIE W NIEBO 06.09.2021r. – 12.09.2021r.

07.09.2021r. – godz. 02:51 – faza Księżyca – nów;

07.09.2021r. – godz. 21:24 – koniunkcja – Księżyc i Mars w odległości 3°51`;

10.09.2021r. – godz. 06:48 – koniunkcja – Księżyc i Wenus w odległości 3°43`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.