facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 04 wrz, 2022
- brak komentarzy
Pogodnie, wyżowo z chłodnymi/zimnymi nocami. Od czwartku/piątku większe zmiany w pogodzie, wzrost zachmurzenia i opady deszczu. Prognoza pogody i optycznie w niebo 05.09.2022r. – 11.09.2022r.

Pogodnie, wyżowo z chłodnymi/zimnymi nocami. Od czwartku/piątku większe zmiany w pogodzie, wzrost zachmurzenia i opady deszczu.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 05.09.2022r. – 11.09.2022r.

Za nami tydzień z przewagą wyżowej i suchej pogody, chociaż pojawiało się trochę chmur. Jedynie w poniedziałek więcej popadało na północnym-wschodzie z odchodzącego frontu, a w ciągu następnych dni w wąskim pasie Polski północnej. Z początkiem września wyraźnie się ochłodziło, a noce stały się wręcz zimne. Na horyzoncie pola barycznego Europy, widać już znaczące zmiany, które zwiastują pogodowe rozpoczęcie jesieni. Wkrótce dotrą również do naszego kraju.

(1) TEMPERATURY

Ostatnia niedziela sierpnia zapisała się upalnie na wschodzie Polski, od zachodu widać postępujące ochłodzenie i zdecydowanie niższe wartości na termometrach. W poniedziałek już nigdzie nie odnotowano upału, ale w południowo-wschodniej ćwiartce kraju było jeszcze gorąco.

Największe ciepło utrzymywało się w południowo-wschodniej części kraju również we wtorek i środę. Niemniej na przeważającym obszarze Polski mieliśmy tzw. komfort termiczny – ani za ciepło ani za zimno.

Za to noce stały się znacznie chłodniejsze, zwłaszcza w ostatnią noc sierpnia, gdzie termometry pokazały na niektórych stacjach meteo jednocyfrowe wartości. Przy gruncie było jeszcze chłodniej.

Początek września to ponownie komfort termiczny w dzień, temperatury w całym kraju były wyrównane, jedynie w górach odnotowano o kilka stopni mniej w stosunku do “przeciętnej krajowej”.

Noce stały się jeszcze zimniejsze, zwłaszcza we wschodniej części kraju, gdzie odnotowano zaledwie 2-4 stopnie C (przy gruncie pojawiły się przymrozki). Zachód, północ i południe były cieplejsze, poza kotlinami górskimi, w których zanotowano temperatury niewiele wyższe w porównaniu ze wschodnimi regionami.

Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL; https://meteo.imgw.pl/?model=hybrid&loc=warszawa_/warszawa&ter=1465&mode=details

(2) OPADY

Opady, które wystąpiły w niedzielę i poniedziałek pochodziły z frontu atmosferycznego. Miały one charakter lokalny, często w towarzystwie burz. W jednych miejscach lało, w innych niewiele lub wcale.

Po przejściu frontu zaczął rozbudowywać się wyż. Jedynie północne dzielnice były zahaczane przez chmury z niezbyt aktywnego frontu i przyniosły niewielkie przelotne opady deszczu.

Wyż umacniał się, jednak na północy wciąż występowały opady deszczu o słabym natężeniu i przelotnym charakterze.

Weekend przyniósł pogodną aurę w całym kraju, tylko miejscami pojawiało się trochę bezopadowych chmur. W pierwszej części tygodnia czeka nas kontynuacja takiej pogody. Większe zmiany i opady nadejdą tuż przed weekendem i w sam weekend.

 Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 5 września 2022

Na początku nowego tygodnia Polska pozostanie pod wpływem wyżu rozciągającego się od Północnego Atlantyku przez Morze Norweskie, Skandynawię i Europę Środkową. Jednocześnie na wschodzie znajduje się niż rosyjski. Taka sytuacja baryczna sprawia, że napływają do nas polarno-kontynentalne masy powietrza ze wschodu i północnego-wschodu. Dzięki temu poniedziałek zapowiada się pogodny, co najwyżej z zachmurzeniem umiarkowanym. Jedynie w regionach górskich – w Tatrach oraz Karkonoszach, mogą pojawić się niewielkie i przelotne opady deszczu.

Po zimnym poranku, z przygruntowymi przymrozkami, które prognozowane są przede wszystkim w północno-wschodnich regionach, odnotuje się od 16 stopni C na Podlasiu i 17-18 stopni C na Warmii i Mazurach, Pomorzu Gdańskim i północy Mazowsza, 19-21 stopni na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu (w rejonie Warszawy będzie o jeden stopień cieplej), w centrum, na Kujawach i Pomorzu Środkowym do 22-23 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Śląsku i w Małopolsce (jedynie przy zachodniej granicy odnotuje się 24 stopnie C). Wiatr słaby i umiarkowany, północny i wschodni.

Wtorek, 6 września 2022

We wtorek o poranku na wschodzie, Warmii i Mazurach oraz Pomorzu Gdańskiej prognozuje się od 3 do 5 stopni C. Na zachodzie, Śląsku i w Małopolsce będzie cieplej, na poziomie 10-13 stopni C. W dzień słupki rtęci wskażą od 17-18 stopni C w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie, do 19-21 stopni C na przeważającym obszarze kraju.

Najcieplej, do 22-23 stopni C będzie na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Śląsku oraz w Małopolsce. W całym kraju nie prognozuje się opadów, a zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Jednie w górach, gdzie zwiększy się chwiejność termodynamiczna, mogą występować przelotne opady deszczu oraz lokalne burze. Wiatr słaby, północny i północno-wschodni, natomiast na Pomorzu, zachodzie i południu – wschodni i południowo-wschodni.

Środa, 7 września 2022

W środę nad ranem ponownie (poza regionami zachodnimi, Śląskiem i Małopolską) odnotuje się zaledwie od 3 do 6 stopni C, ale lokalnie może być jeszcze zimniej. W ciągu dnia na wschodzie, Warmii i Mazurach oraz Pomorzu Gdańskim będzie niemal bezchmurnie, ale temperatury będą tam najniższe, na poziomie 18-20 stopni C. Im dalej na zachód i południe, tym będzie cieplej i pojawi się nieco więcej chmur. Na termometrach odnotuje się 24-25 stopni C na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i południu woj. lubuskiego, poza tymi regionami będzie przeważnie od 21 do 23 stopni C. Wiatr słaby – na zachodzie i południu południowo-wschodni i wschodni, na północnym wschodzie – północno-zachodni.

Czwartek, 8 września 2022

Również czwartkowy poranek przywita nas chłodem. Na północy, wschodzie i w centrum odnotuje się 5-7 stopni C. W ciągu dnia temperatura będzie szybko rosnąć. I tak na Podlasiu, Warmii, Mazurach i Pomorzu Gdańskim prognozuje się 18-19 stopni C, na północy Wielkopolski, Kujawach, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Roztoczu ma być od 21 do 23 stopni C, a najcieplej do 26-27 stopni C termometry wskażą na Ziemi Lubuskiej, południu Wielkopolski, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Małopolsce.

Dominować będzie słoneczna pogoda, ale po południu na zachodzie i południu, gdzie zwiększy się chwiejność termodynamiczna do 1000 J/kg, zaczną tworzyć się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami i burzami. Podczas burz opady mogą być intensywne. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, wschodni i południowo-wschodni.

Piątek, 9 września 2022

Obecne prognozy pogody wskazują, że w nocy z czwartku na piątek od zachodu będzie przemieszczał się front atmosferyczny z opadami deszczu, chwilami intensywnymi. W dzień najwięcej opadów ma być głównie na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Pod deszczowymi chmurami temperatury niskie, na poziomie 12-14 stopni C. Na pozostałym obszarze pojawią się przejaśnienia, ale w ciągu dnia, lokalnie zachmurzenie będzie wzrastać i pojawią się przelotne opady deszczu, miejscami burze. Dzięki operacji słonecznej ociepli się i na termometrach odnotuje się od 20 do 24 stopni C.

Weekend, 10-11 września 2022

Ciekawie wyglądają prognozy pogody na weekend. Nad Polskę ma nasunąć się deszczowy front, który przyniesie opady deszczu na przeważającym obszarze kraju. Temperatury spadną – na północy odnotuje się maksymalnie 14-16 stopni C. W pozostałych regionach, gdzie pojawi się więcej przejaśnień, będzie do 20-22 stopni C. Za to noce zapowiadają się cieplejsze w porównaniu do pierwszej części tygodnia, gdyż będą oscylować na poziomie około 10 stopni C.

OPTYCZNIE W NIEBO 05.09.2022r. – 11.09.2022r.

08.09.2022r. – godz. 14:34 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 3°44`;

10.09.2022r. – godz. 11:59 – faza Księżyca – pełnia,

10.09.2022r. – godz. 22:56 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 2°43`;

11.09.2022r. – godz. 18:31 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 1°37.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.