facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 30 kwi, 2023
- brak komentarzy
Pogodny i ciepły poniedziałek z bardzo zimnym porankiem. We wtorek ciepło, ale z opadami i burzami. Następnie czeka nas głębsze ochłodzenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 01.05.2023r. – 07.05.2023r.

Pogodny i ciepły poniedziałek z bardzo zimnym porankiem. We wtorek ciepło, ale z opadami i burzami. Następnie czeka nas głębsze ochłodzenie.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 01.05.2023r. – 07.05.2023r.

Od wielu tygodni mamy niezwykłą regularność w przebiegu pogody. Po kilku cieplejszych dniach nadciąga duże ochłodzenie, pojawiają się opady deszczu z krupą śnieżną, miejscami z gradem, a w górach sypie śnieg. Przechodzą też wiosenne burze. Poranki przynoszą liczne przymrozki. Zanim pogoda ustabilizuje się i wiosna w cieplejszej odmianie na dobre zagości na naszych szerokościach geograficznych, przejdziemy jeszcze przez co najmniej jedno głębokie ochłodzenie. 

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Koniec zeszłego tygodnia i początek mijającego były bardzo przyjemne i ciepłe, typowo wiosenne. W Łebie odnotowano nawet +24,4 stopnie C. Jednak od zachodu nadciągało już duże ochłodzenie.

Z dnia na dzień temperatury mocno spadły, w Zakopanem było zaledwie +4,6 stopnia C. Ciepłe masy powietrza zalegały już tylko na niewielkim wycinku Polski północno-wschodniej, w Białymstoku zanotowano +18,5 stopnia C. Środa już w całym kraju była bardzo zimna.

Podobnie było w czwartek, natomiast piątek przyniósł ocieplenie, przede wszystkim w zachodniej połowie kraju. W sobotę najcieplej było we Wrocławiu +18,1 stopnia C.

(2) TEMPERATURY MINIMALNE

Przymrozki pod koniec kwietnia w naszej strefie klimatycznej to nic nadzwyczajnego, jednak są niepożądane z uwagi na zaawansowaną wegetację i niebezpieczeństwo zniszczenia części upraw. Mijający tydzień przyniósł liczne przymrozki prawie w całej Polsce. Przykładowo, ze środy na czwartek najzimniej było w Jeleniej Górze (-3,2 stopnia C), a z czwartku na piątek w Pile, również -3,2 stopnia C.

Z piątku na sobotę najniższą temperaturę zanotowała stacja w Suwałkach, tj. -2,3 stopnia C, natomiast gdy spojrzymy na temperatury odnotowane na poziomie 5 cm, to widać jeszcze mniejsze wartości na termometrach.

Bardzo zimna noc miała miejsce z czwartku na piątek, gdzie w Toruniu zanotowano aż -7 stopni C. Taki mróz o tej porze roku to już bardzo duże ryzyko wystąpienia szkód w sadach owocowych i uprawach.

(3) OPADY

Mijający tydzień przyniósł sporo opadów, ale o bardzo zróżnicowanym natężeniu w poszczególnych regionach kraju. Początek tygodnia najbardziej mokry był na południu i północy kraju.

Najbardziej obfite opady przeszły na wschodzie kraju w środkowej części tygodnia. To właśnie tam najmocniej uaktywnił się, przechodzący z zachodu na wschód, chłodny front atmosferyczny.

Po przejściu frontu opady ustały lub miały charakter przelotny i symboliczny.

Sobota przyniosła ponowny wzrost sum opadów z powodu kolejnego frontu atmosferycznego, który miejscami przyniósł punktowe, ale dość silne opady oraz burze. Najmocniej padało na południu i południowym-zachodzie (ale nie wszędzie) oraz lokalnie w centrum.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 1 maja 2023

Na początku nowego tygodnia i jednocześnie miesiąca, pogodę w Polsce będzie kształtował pogodny wyż, którego centrum znad Polski przesunie się w ciągu dnia na pogranicze Ukrainy i Białorusi. W związku z tym na terenie całego kraju nie prognozuje się opadów, dominować będzie słoneczna i spokojna aura, jedynie na zachodzie, Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz w centrum, a pod koniec dnia również na wschodzie i w Małopolsce, lokalnie pojawi się trochę chmur wysokich. Pod wieczór na krańcach zachodnich pojawią się również chmury piętra średniego.

Po porannych przymrozkach, temperatura w ciągu dnia wyniesie od 13-14 stopni C w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy oraz wschodzie Mazowsza, 15-17 stopni C będzie na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, północy Wielkopolski, Kujawach, Ziemi Łódzkiej, w pozostałej części Mazowsza, Górach Świętokrzyskich, na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce, 18-19 stopni C na Opolszczyźnie oraz przeważającym obszarze Wielkopolski, do 20 stopni C na Dolnym Śląsku oraz Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni i południowy, nieco silniejszy tylko na Przedgórzu Sudeckim.

Wtorek, 2 maja 2023

W nocy z poniedziałku na wtorek do regionów zachodnich wkroczy front atmosferyczny z opadami. W ciągu dnia nasz kraj dostanie się pod wpływ niżu rozciągającego się od Skandynawii po południową Arktykę, a nad Polską będą przechodzić dwa fronty atmosferyczne. Najpierw chłodny, który przyniesie w pierwszej części dnia niewielkie opady deszczu na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Kujawach, w centrum, na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku, a w drugiej części dnia burze na Podlasiu, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich, Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, przy czym początek dnia w tych regionach będzie pogodny. W trakcie burz chwilami może padać obficie.

Jednocześnie na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku poranek oraz godziny przedpołudniowe – po przejściu głównego frontu – przyniosą przejaśnienia i rozpogodzenia, jednak od godzin południowych/popołudniowych, kiedy nadciągnie drugi front (wtórny), w środowisku podwyższonej energii chwiejności termodynamicznej, zaczną wypiętrzać się chmury konwekcyjne z opadami i burzami. Pod koniec dnia zagrzmi i przelotnie popada również na Kujawach, Pomorzu Gdańskim i Warmii. Na wybrzeżu i Roztoczu nie powinno padać.

Wtorkowy poranek powinien być już cieplejszy i bez przymrozków; nad ranem prognozuje się od 2-4 stopni C na wschodzie do 9-11 stopni C na zachodzie oraz w centrum. W ciągu dnia odnotuje się od 9-11 stopni C na wybrzeżu, 14-16 stopni C w głębi Pomorza, a także miejscami na Warmii i Mazurach, zachodzie Mazowsza, w centrum i na Górnym Śląsku, 17-18 stopni C będzie na Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, 19-20 stopni C na Podlasiu, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich do 21-23 stopni C na Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu i w czasie burz chwilami dość silny i porywisty, południowo-zachodni i zachodni, skręcający na północno-zachodni.

Środa, 3 maja 2023

W środę nasz kraj stopniowo zacznie dostawać się pod wpływ potężnego i rozległego wyżu znad Morza Norweskiego, który będzie się rozciągał od Grenlandii i północnego oraz wschodniego Atlantyku po kraje Europy Zachodniej i Środkowej. W regionach wschodnich zaznaczy się jeszcze front chłodny od niżu z ośrodkiem nad zachodnią Rosją. Z północy zaczną napływać zimne masy powietrza arktycznego.

W pierwszej części dnia na Podlasiu na Górnym Śląsku, w Górach Świętokrzyskich, na Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu wzdłuż frontu chłodnego będzie pochmurno i deszczowo, przy czym od zachodu zacznie się stopniowo przejaśniać, a opady będą zanikać. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, chwilami duże, ale tylko na północy możliwe są lokalne i niewielkie, przelotne opady deszczu.

W ciągu dnia pogodnych miejsc będzie przybywać, a niewielkie opady deszczu są możliwe głównie na wschodzie, ale też nie wszędzie. Zrobi się chłodniej – maksymalnie od 8-9 stopni C na wybrzeżu oraz południowym wschodzie, do 12-14 stopni C w głębi kraju i 15 stopni C w regionach zachodnich. Wiatr umiarkowany, chwilami (przede wszystkim na wschodzie) nieco silniejszy, północno-zachodni i zachodni.

Czwartek, 4 maja 2023

W czwartek nad ranem wrócą przymrozki – przede wszystkim na północy Polski, a także miejscami w regionach podgórskich (Kotliny Sudeckie). Na wysokości dwóch metrów będzie około 0 stopni C, a przy gruncie do -3/-4 stopni C. W ciągu dnia nad Polską znajdzie się centrum wyżu, który przyniesie sporo pogodnego nieba, ale w wilgotnym powietrzu zaczną się tworzyć chmury.

Temperatury maksymalnie wyniosą od 10-11 stopni C na Pomorzu, Roztoczu oraz w Bieszczadach, 12-14 stopni C będzie na Warmii i Mazurach, Podlasiu, w głębi Pomorza, na Kujawach, Górnym Śląsku i w Małopolsce do 15-16 stopni C lokalnie na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Wielkopolsce, centrum i na południu Mazowsza. Wiatr na ogół słaby, przeważnie zachodni i północny.

Piątek, 5 maja 2023

W piątek Polska zacznie dostawać się pod wpływ kolejnego wyżu skandynawskiego, a to oznacza, że z północy zaczną napływać jeszcze zimniejsze masy powietrza, jedynie na południu oraz w centrum zaznaczą się łagodniejsze, polarnomorskie masy powietrza. Na terenie kraju wystąpi duża różnica temperatur. O poranku na północy, głównie na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy Wielkopolski i Mazowsza oraz na Kujawach,

a także miejscami w regionach podgórskich będzie około 0 stopni C, a przy gruncie nawet do -4 stopni C. W ciągu dnia na północy odnotuje się zaledwie 8-10 stopni C, a w rejonie Zatoki Gdańskiej może być jeszcze zimniej. Za to na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu zrobi się cieplej – na poziomie 16-18 stopni C. W ciągu dnia zachmurzenie będzie na ogół umiarkowane i duże, jednak opadów będzie niewiele.

Weekend, 6-7 maja 2023

Pierwszy majowy weekend (nie licząc majówki) zapowiada się zimny jak na zaawansowaną wiosnę. Poranki będą z przymrozkami i to nie tylko przy gruncie, ale również na wysokości 2 metrów. W ciągu dnia temperatury będą oscylować na poziomie 10-15 stopni C, jednak miejscami na Pomorzu, a w sobotę również w pasie dzielnic centralnych może być jeszcze zimniej. W sobotę w południowych i środkowych regionach będzie deszczowo, a lokalnie mogą pojawić się nawet opady deszczu ze śniegiem. W niedzielę ma być nieco cieplej i jeżeli wierzyć wstępnym prognozom, to w drugim tygodniu maja, od razu może się zrobić bardzo ciepło, a nawet gorąco.

OPTYCZNIE W NIEBO 01.05.2023r. – 07.05.2023r.

05.05.2023r. – godz. 19:24 – półcieniowe zaćmienie Księżyca (W Polsce końcowe fazy przy wschodzie Księżyca);

05.05.2023r. – godz. 19:34 – faza Księżyca – pełnia;

05/06.05.2023r. –  maksimum meteorów z roju eta Akwarydy (ZHR: 60).

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.