facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 19 mar, 2023
- brak komentarzy
Pogodowa zmienność (Słońce, zachmurzenie, opady, miejscami burze) z przewagą wiosennych temperatur. Prognoza pogody i optycznie w niebo 20.03.2023r. – 26.03.2023r.

Pogodowa zmienność (Słońce, zachmurzenie, opady, miejscami burze) z przewagą wiosennych temperatur.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 13.03.2023r. – 19.03.2023r.

Astronomiczna zima 2022/2023 przechodzi do historii. Już jutro w godzinach wieczornych rozpocznie się astronomiczna wiosna, której przyjemne podmuchy, mogliśmy doświadczyć w mijającym tygodniu. I dobrze, zima miała do dyspozycji 3 miesiące. Nadszedł czas, aby udała się w podróż w inne rejony świata, chociaż jej akcenty, zapewne jeszcze wystąpią.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Ciekawie wygląda rozkład temperatur maksymalnych w mijającym tygodniu. Wraz z jego rozpoczęciem, słupki termometrów poszybowały do góry. Najwyższą wartość zanotowano na stacji w Słubicach +15,5 stopnia C.

Jeszcze cieplej zrobiło się we wtorek (w Terespolu było +17 stopni C), jednak do Polski zbliżał się chłodny front atmosferyczny, który przyniósł dość raptowne ochłodzenie. W środę najwyższą temperaturę odnotowano w Świnoujściu +7,7 stopnia C, natomiast w Zakopanem panował lekki mróz -0,3 stopnia C.

Ochłodzenie przetaczało się przez dwie doby, od piątku ponownie zaczęło się ocieplać i w Jeleniej Górze słupki rtęci wskazały 14,4 stopnia C.

Bardzo przyjemnie było w sobotę, a najcieplej w Świnoujściu +16,5 stopnia C. Istnieje szansa na to, że w nadchodzących dniach, w niektórych miejscach zobaczymy nawet +20 stopni C. Tradycyjnie najchłodniej było na wschodzie.

(2) TEMPERATURY MINIMALNE

Jeżeli chodzi o temperatury minimalne to najniższą wartość na stacji synoptycznej odnotowano w nocy z niedzieli na poniedziałek w Suwałkach -11,6 stopnia C.

W środkowej części tygodnia najzimniejsze noce były w Jeleniej Górze (-2,3 stopnia C) i Łodzi (-6,4 stopnia C).

Przed weekendowym ociepleniem stolicą nocnego mrozu było Zakopane (-7,4 stopnia C).

(3) OPADY

To był dość suchy tydzień. Najwięcej opadów odnotowano w pierwszej części tygodnia, przede wszystkim w północnej części kraju.

Przyniósł je chłodny front atmosferyczny, który wypchnął ciepłą masę powietrza i zastąpił ją dużo chłodniejszą. Front był wąski, dlatego opady nie trwały długo i szybko zaczęło się przejaśniać.

Druga połowa tygodnia była sucha, ale za to ponownie zaczęło się ocieplać.

Także weekend upłynął pod znakiem suchej aury, chociaż nad dzielnice zachodnie i północno-zachodnie nadciągnęły już chmury z opadami, które występują punktowo.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 20 marca 2023

Na początku nowego tygodnia i jednocześnie w pierwszym dniu astronomicznej wiosny Polska znajdzie się pod wpływem płytkiego, ale dość rozległego układu niskiego ciśnienia, z którym będzie związany chłodny front atmosferyczny. W związku z tym zachmurzenie wzrośnie i wystąpią opady deszczu na większym obszarze kraju, z wyjątkiem Podlasia, wschodniej części Mazur i Małopolski oraz Podkarpacia. Tam opady nie powinny jeszcze dotrzeć, natomiast w części południowo-wschodniej prognozuje się przewagę słonecznej pogody.

W ciągu dnia, w miarę przesuwania się frontu, na przejaśnienia i rozpogodzenia można liczyć również w głębi Polski. Jednak opady nadal będą występować, w części regionów o charakterze ciągłym, w części o charakterze przelotnym. Najmniej opadów prognozuje się na wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu oraz na północnym zachodzie Polski.

Temperatura maksymalna wyniesie od 6-8 stopni C na wybrzeżu, 9-11 stopni C odnotuje się w głębi Pomorza i na Ziemi Lubuskiej, 12-14 stopni C na przeważającym obszarze kraju, do 15 stopni C w Małopolsce, na Podkarpaciu, Roztoczu, Mazurach, Podlasiu i miejscami na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, nad morzem chwilami silniejszy, z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich.

Wtorek, 21 marca 2023

We wtorek od południa Polska zacznie dostawać się pod wpływ wyżu, ale w powietrzu pozostanie dużo wilgoci, co przełoży się na większe zachmurzenie. Niewielkie i przelotne opady deszczu mogą wystąpić lokalnie na wschodzie oraz w Małopolsce. Pod koniec dnia od zachodu nasunie się ciepły front atmosferyczny, który przyniesie opady deszczu na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej.

Wtorkowe temperatury będą nieco niższe, ponieważ z północnego-zachodu napłynie chłodniejsza masa polarnomorska. Na termometrach odnotuje się od 7-8 stopni C na północy naszego kraju oraz Podkarpaciu, 9-11 stopni C będzie na Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce, centrum i północy oraz wschodzie Wielkopolski, do 12-13 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Górnym Śląsku, Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku (lokalnie na krańcach południowo-zachodnich odnotuje się 14 stopni C). Wiatr będzie na ogół umiarkowany, tylko w Małopolsce i na Podkarpaciu słaby, południowo-zachodni i zachodni.

Środa, 22 marca 2023

W środę od centralnego Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie po Skandynawię będzie rozciągać się obszar niskiego ciśnienia. Tymczasem Europa Wschodnia i Południowa pozostaną w zasięgu układów wysokiego ciśnienia. Z południowego-zachodu zacznie napływać bardzo ciepła masa powietrza polarnomorskiego. W ciągu dnia na północy Polski, a po południu lokalnie na zachodzie pojawi się większe zachmurzenie i wystąpią opady deszczu.

Na pozostałym obszarze kraju będzie znacznie pogodniej i słonecznie, zwłaszcza na Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. W tych regionach będzie też najcieplej, na poziomie 18-20 stopni C, a w rejonie Krakowa nawet 21 stopni C. W centrum, na Dolnym Śląsku, Mazowszu, Kujawach, w Wielkopolsce oraz na Lubelszczyźnie będzie 15-17 stopni C, natomiast w północnej Polsce odnotuje się przeważnie 12-14 stopni C. Wiatr chwilami będzie silniejszy, zachodni i południowo-zachodni.

Czwartek, 23 marca 2023

W czwartek nasz kraj dostanie się pod wpływ układu niskiego ciśnienia, który przyniesie na dużym obszarze Polski opady deszczu, a miejscami również burze. Na więcej przejaśnień i chwil ze Słońcem można liczyć przede wszystkim na Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu, gdzie w wielu miejscach nie powinno również padać. W regionach z opadami również mogą wystąpić przejaśnienia.

Temperatura wyniesie od 10-12 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz w północnej i środkowej części Mazowsza, około 15 stopni C odnotuje się w centrum i na zachodzie kraju, do 16-18 stopni C na południu. Wiatr chwilami będzie silniejszy, południowo-zachodni i zachodni, na północy w porywach do 60-70 km/h.

Piątek, 24 marca 2023

W piątek czeka nas pogodowa kontynuacja wędrówki układów niskiego ciśnienia, bowiem Polska zacznie dostawać się pod wpływ kolejnego niżu i związanego z nim frontu atmosferycznego. Przyniesie on opady deszczu oraz lokalne burze. Wstępne prognozy wskazują, że niektóre burze mogą odznaczać się gwałtowniejszym przebiegiem i silnymi podmuchami wiatru, do 80-90 km/h i opadami gradu. Temperatura wyniesie od 11-13 stopni C na północy naszego kraju, do 16-18 stopni C na przeważającym obszarze Polski i nawet 19-20 stopni C w Małopolsce oraz lokalnie na Śląsku. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, zachodni i południowo-zachodni.

Weekend, 25-26 marca 2023

Koniec tygodnia przyniesie nam pogodową zmienność, która będzie związana z rozległym ośrodkiem niskiego ciśnienia nad Skandynawią. Przyniesie on opady deszczu oraz burze, ale nie zabraknie również miejsc z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Temperatury będą kształtować się na poziomie około 10 stopni C, jednak silniejsze podmuchy wiatru sprawią, że temperatura odczuwalna będzie niższa.

Patrząc na wstępne prognozy pogody z przełomu marca/kwietnia, widać zimniejszy epizod z ujemnymi temperaturami w nocy oraz opadami mieszanymi (deszczu ze śniegiem i śniegu). Na chwilę obecną są obarczone dużym ryzykiem błędu, chociaż należy pamiętać, że marcowo-garncowe lub kwietniowo-pletniowe zawirowania pogodowe zdarzają się praktycznie w każdym roku.

OPTYCZNIE W NIEBO 20.03.2023r. – 26.03.2023r.

20.03.2023r. – godz. 22:24 – początek astronomicznej wiosny;

21.03.2023r. – godz. 09:20 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 2°06;

21.03.2023r. – godz. 18:26 – faza Księżyca – nów;

21.03.2023r. – planetoida Ceres w opozycji, jasność: 7,1 mag;

22.03.2023r. – godz. 02:34 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 1°37;

22.03.2023r. – godz. 21:17 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 0°29;

24.03.2023r. – godz. 11:31 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 0°06;

25.03.2023r. – godz. 01:52 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 1°26.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.